SNM spomína na Ľudovíta Štúra v rámci výstavy 120 rokov SNM.

Slovenské národné múzeum si pripomenie výročie úmrtia Ľudovíta Štúra v rámci bratislavskej výstavy 120 rokov Slovenského národného múzea.

Uplynulú nedeľu sme si pripomenuli výročie tragického úmrtia Ľudovíta Štúra. Slovenské národné múzeum si túto významnú osobnosť slovenskej histórie pripomenie aj počas nasledujúcich dvoch týždňov vystavením cenných exponátov. Kostrové ostatky Ľ. Štúra, broky a originálny portrét budú vystavené v rámci výstavy 120 rokov Slovenského národného múzea v Sídelnej budove na Vajanského nábreží do konca januára.

Osobné pamiatky Ľudovíta Štúra (1815 – 1856) patria v zbierkach národného múzea k tým najcennejším. Väčšina zbierkových predmetov sa nachádza v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre, časť si môžu pozrieť aj návštevníci Múzea Slovenských národných rád na Myjave. Počas interaktívnej výstavy 120 rokov Slovenského národného múzea budú vystavené kostrové ostatky Ľ. Štúra darované jeho bratom Jánom, ktorý ich dostal od Jána Kalinčiaka. Na výstave návštevníci budú môcť vidieť aj jeho jedinečný portrét. Fotografia v rozmeroch 12 x 18 cm bola zhotovená metódou dagerotypie, prvou prakticky používanou komplexnou metódou fotografovania.

Výstava 120 rokov Slovenského národného múzea sa usiluje v názornej skratke priblížiť vývoj múzejníctva a jednej z najväčších kultúrnych inštitúcií na Slovensku – Slovenského národného múzea. Expozícia v sebe spája prezentáciu najhodnotnejších zbierkových premetov múzea, ktorého kompletná zbierka sa skladá z takmer 4 miliónov zbierkových predmetov. Počas výstavy, ktorá bude prebiehať v sídelnej budove na Vajanského nábreží až do 30. novembra 2014.

Zdroi: SNM