SMETANOVO TRIO PO DESIATICH ROKOCH OPÄŤ ZÍSKALO PRESTÍŽNU CENU BBC MUSIC MAGAZINE AWARD.

V stredu 19. apríla 2017 večer v londýnskom King’s Place prevzala klaviristka Jitka Čechová, členka Smetanovho tria, prestížnu BBC Music Magazine Award za nahrávku kompletných klavírnych trií Bohuslava Martinů. Toto významné ocenenie v kategórii Komorná hudba získalo Smetanovo trio po prvýkrát pred desiatimi rokmi – v roku 2007 za nahrávku Dvořákových trií.

S novým albumom skladieb Bohuslava Martinů oslavuje český súbor medzinárodné úspechy od samotného vydania, kedy mu recenzisti už pripísali: Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week, TIP Harmonie.

Klaviristka Jitka Čechová k oceneniu uviedla: ,,Radujeme sa, a to hneď dvojnásobne. Predovšetkým z toho, že sa špecifickej hudbe Bohuslava Martinů otvárajú ďalšie mnohé dvere na svetové pódiá. Jeho triové komorné dielo si rozhodne zaslúži pozornosť ansáblov po celej zemeguli a vďaka BBC sa môže v dohľadnej dobe stať neoddeliteľnou súčasťou ich repertoáru. Z nášho pohľadu nás viac-menej pochopiteľne teší ocenenie z našej snahy prerozprávať komornú hudbu Martinů do čo najzdielanejšej podoby. Jedná sa o veľmi pestré dielo, každé trio dýcha odlišnou atmosférou, umožňuje tak interpretovi ukázať nesmiernu šírku farebných registrov kompozičných štýlov Martinů. Lákalo a bavilo nás odkrývať emocionálnu hĺbku skladieb, zabalenú do často veľmi komplikovaných rytmických a polyfónnych štruktúr, ale stále si zachovávajúcu skladateľovu českomoravskú poetickú dušu.“

BBC Music Magazine Award získalo Smetanovo trio opakovane po desiatich rokoch, kedy ju prevzalo za nahrávku klavírnych trií Antonína Dvořáka. ,,Je to úžasný pocit. Cítime to ako utvrdenie zmysluplnosti nášho konania a správneho interpretačného uchopenia odkazu od našich velikánov. Ako uvedomenie si, v čom spočíva sila skladateľov, zrodených v srdci Európy, v spojení s porozumením interpretov zrodených tamtiež. Nadstavbu, ktorá sa nedá získať. Štastie, že sa nám podarilo prepojiť v Smetanovom triu troch hráčov, ktorí hudobne dýchajú a tvoria vo vzácnej symbióze.“

Smetanovo trio aktuálne chystá niekoľko zahraničných turné, okrem iného do Anglicka, kde ho čaká vystúpenie vo Wigmore Hall, ale aj do Nemecka, Španielska a Talianska. Súbor sa vráti aj do USA – tentokrát vystúpi okrem iného v San Diegu, Los Angeles, New Yorku, vo Washingtone, v Chicagu a vo Philadelphii. Medzi mnohými domácimi vystúpeniami má Smetanovo trio naplánované napr. letné vystúpenie na medzinárodnom festivale v Českom Krumlově. V stave rokovania sú už aj koncerty pre nadchádzajúce sezóny – na Pražském jaru (2018) a Dvořákově Praze (2019).

Celkovo 21 albumov, ktoré boli tento rok nominované, sú z produkcie 19tich vydavateľských spoločností z celého sveta. Nahrávky nominované na BBC Music Magazine Awards sú rozdelené vždy do siedmich kategórií: inštrumentálne, komorné, orchestrálne, chorálne, vokálne, operné a koncertné. Ide o tituly, ktoré predstavujú to najlepšie z viac než 1500 nahrávok, recenzovaných v BBC Music Magazine v priebehu minulého roka. Medzi hviezdnymi interpretmi nominovaných nahrávok boli tento rok Mahan Esfahani, Rolf Lislevand, Danish String Quartet, Escher String Quartet, Nicolas Altstaedt, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Bergen Philharmonic Orchestra, John Wilson, Barbara Hannigan či Dimitris Tiliakos. Ceny boli vyhlásené na tradičnom slávnostnom galavečere BBC Music Awards, ktorý sa konal v utorok 19. apríla na King’s Place v Londýne. BBC Music Magazine Awards sú ceny vyhradené iba klasickej hudbe a je na nich unikátne, že z časti ich môže voliť aj široká verejnosť.  Hlasovanie prebehlo na portále: bbcmusicmagazine.com/awards.

Smetanovo trio hrá v zložení: Jitka Čechová – klavír, Jiří Vodička – husle, Jan Páleníček – violoncello

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017