Skupina Slobodná Európa vydala album Štvorka! Pokrstí ho 11. apríla v Bratislave v MMC!

Kultová slovenská kapela Slobodná Európa, ktorá je na scéne už 25 rokov, vydala 4.4. svoj štvrtý štúdiový album s názvom Štvorka, čím má spolu s výberovkou Bestofka (2006) na konte radovo celkom päť albumov.

Dlhoočakávaná novinka vyšla po jedenástich rokoch od zatiaľ poslednej štúdiovky Trojka (2003) a obsahuje spolu 12 kvalitných skladieb, na aké sme v prípade Slobodnej Európy zvyknutí z jej predchádzajúcich albumov (ani jedna pesnička sa nezaraďuje medzi tzv. vatu, resp. na vyplnenie minutáže albumu), z ktorých 11 je celkom nových, plus skladba Miss Underground pochádzajúca ešte z roku 2008 (v tomto roku bola otextovaná a naspievaná, avšak hudba bola nahraná ešte v roku 2003 a bola pôvodne určená na predchádzajúci štúdiový album Trojka).

Slobodna Europa promo foto 2, 2014

Prvé podklady albumu Štvorka vznikli ešte v decembri 2013 a finálnu podobu dostal v mesiacoch február a marec tohto roku. Okrem samotnej kapely v zložení Whisky – spev, Jeho Skromnosť Svetozár Korbeľ – gitara, Braňo „Temo“ Černák – gitara, Martin „Žumo“ Zimanyi – basa a Ďuro Černý – bicie ako hostia na tomto albume sú podpísaní aj Laco Lučenič – gitara, Marián Varga – hammond, Katka Korček – vokály, Dorota Nvotová – sláky a vokály, Michal Hudák – spev, Ela a Kery (genius locci) – vokály, Marián Jaslovský – saxofóny, Pavel Pavel – tuba, Ivan Minárik – zvonkohra, Tuleň – bubny, Braňo Alex – basa a Peter Bálik – gitara. Album sa nahrával v Cobra Sound Studio v Rusovciach pod hudobnou a zvukovou réžiou už uvedeného Ivana Minárika.

Pilier autorstva hudby drží už tradične gitarista Jeho Skromnosť Svetozár Korbeľ, ktorý je autorom desiatich skladieb, v pesničke Bez práce nie sú koláče zložil hudbu spolu so spevákom Whiskym a skladbu Ranné správy má na svedomí ďalší gitarista kapely Temo. Autorom textov je štandardne spevák Whisky, ktorý sám otextoval desať skladieb a zvyšné dve (Vesmír a Pakáreň 3) spolu s Jeho Skromnosťou Svetozárom Korbeľom. Album vyšiel u vydavateľa Warner Music Czech Republic a už pár dní je k dispozícii v každej dobrej kamennej predajni s hudobnými nosičmi ako na Slovensku, tak aj v Českej republike, resp. na rôznych e-shopoch. Za dva týždňe, od pondelka 21.4. sa tento album objaví aj na renomovaných portáloch ako iTunes, Google Play, Deezer, MusicJet, Spotify a iných. O pár mesiacov neskôr sa dočkáme vydania tohto albumu aj na vinyle! Prvým aktuálnym singlom z novej dosky je hneď úvodná skladba na nej Stredná trieda.

Slobodna Europa album, 2014

SLOBODNÁ EURÓPA – ŠTVORKA (vonku od 04.04.2014)
1.  Stredná trieda
2.  Plastic Shit
3.  Vesmír
4.  Moderný svet
5.  Bez práce nie sú koláče
6.  Do tla
7.  Všetko je v poriadku
8.  Ranné správy
9.  Smrť
10. Idiot
11. Miss Underground
12. Pakáreň 3

Okrem toho, že Slobodná Európa má nový album, oslavuje celý tento rok aj svoje 25. výročie svojho vzniku pod názvom 25 rokov na tvrdo tour 2014. Súčasťou tejto koncertnej šnúry bude aj najbližší koncert Slobodky už tento piatok 11. apríla v bratislavskom klube MMC (Karpatská 2, budova YMCA), na ktorom prebehne slávnostný krst albumu Štvorka.

Pokrstí ho sám legendárny Marián Varga. Medzi hosťami na koncerte sa objavia všetci bývalí členovia kapely, teda basák Braňo Alex a bubeníci Peter „Ozi“ Hurtig, Roman „Čunďo“ Čunderlík, Tomáš „Tuleň“ Vojtek a Ďuro Vitéz. A to nie je všetko, ako hostia približne 100 minút trvajúceho koncertu na pódium vystúpia aj gitaristi Laco Lučenič a Peci Uherčík. Vstup do MMC pre všetkých návštevníkov koncertu bude od 19.00, koncert o 21.00 otvorí špeciálny hosť Ramones Bratislava svojim 30 minútovým vystúpením, zhruba od 21.45 do takmer 23.30 už bude pódium patriť Slobodnej Európe a jej hosťom. Po koncerte od pol dvanástej bude prebiehať verejná afterparty o poschodie vyššie v klube Hopkirk s už voľným vstupom a samozrejme aj za účasti Slobodnej Európy až do skorých ranných hodín. Od siedmej večera do zhruba polnoci bude na koncerte k dispozícii aj celkom nový merchandise kapely, ktorý okrem nového albumu Štvorka bude zahrnovať aj dva druhy triček a jeden druh mikiny rôznych farieb a veľkostí, tri druhy odznakov a jeden druh kapelového plagátu.

Vstupenky na tento koncert za zvýhodnené ceny sú stále k dispozícii výhradne v sieti Predpredaj.sk, v deň koncertu sa budú predávať na mieste potom od 19.00.

Viac info je možné priebežne získavať najmä na hlavnej stránke skupiny www.slobodnaeuropa.sk, ako aj na jej oficiálnej Facebook stránke www.facebook.com/slobodnaeuropa, ktorá je pravideľne aktualizovaná a doplňovaná o nové informácie z prostredia kapely.

Slobodna Europa plagat 2014

Zdroj: Roman Fecko, RF music agency
Foto: Jozef Barinka