Sila, najdiskutovanejší film jihlavského festivalu prichádza do kín

Vo štvrtok 24. februára uvedie distribučná spoločnosť Film Expanded do slovenských kín a alternatívnych projekčných miest dokumentárny film s názvom Sila (2021) od renomovaného českého režiséra Martina Marečka. Ničivo úprimná spoveď o vnútornom konflikte a kríze stredného veku je časozberným portrétom najznámejšieho českého filmového kritika Kamila Filu.

Zobrazuje životné peripetie uznávaného verejného intelektuála, ktorý sa ako prvý muž v Českej republike stal symbolom feministického hnutia. Sila sa stala najdiskutovanejším filmom uplynulého 25. ročníka MFDF Ji.hlava, kde zaň získala slovenská strihačka Jana Vlčková cenu za Najlepší strih. Delegácia tvorcov filmu sa zúčastní slávnostnej premiéry v piatok 25. februára o 18:00 v bratislavskom Kine Lumière. Premiéra je otvorená pre verejnosť, ktorá bude mať možnosť klásť otázky tvorcom na diskusii po filme.

Ako by mala vyzerať mužská sila v 21. storočí? Kamil Fila je otec, filmový kritik, zástanca progresívnych hodnôt a rodovej rovnosti. Vo virtuálnom priestore vystupuje ako neúnavný diskutér a bojovník za spravodlivejšiu spoločnosť, v súkromí prežíva bolestné rozpory medzi presvedčením a konaním. Filmová fikcia a skutočný život sa vzájomne zrkadlia a Kamil hľadá svoje lepšie ja medzi kinosálou, posilňovňou a početnými milostnými vzťahmi. Ako sa stať lepšou verziou samého seba vo chvíli, kedy sa strácame vo vlastnom živote?

„Do filmu som vstupoval s tým, že budem mať plnú kontrolu nad tým, čo v ňom bude. Postupne som vplyvom depresie a liekov stratil kontrolu nad všetkým a z filmu sa stal záznam zápasu o prežitie a pomalého hľadania životnej rovnováhy. Som rád, že som kontrolu nad vytváraním obrazu prenechal niekomu tak empatickému ako je Martin, hovorí protagonista filmu Kamil Fila. „V priebehu natáčania som stratil túžbu kontrolovať všetko, prišiel som o ilúzie o sebe samom i o schopnosť prežívať veci naplno. Pôvodne som chcel z odstupu komentovať neblahý vplyv akčných komiksových filmov na budovanie mužskej identity, a postupne som cítil, že se stávám postavou existenciálnej drámy či tragikomédie. Našťastie to má celé aspoň drobný happy end,” dodal Fila.

Ako vyzerá maskulinita dnes?

 

Film Martina Marečka Sila zachytáva päť náročných rokov v živote Kamila Filu, počas ktorých čelí partnerským problémom, depresiou aj hraničným fyzickým experimentom na vlastnom tele. Výsledkom je ničivo úprimná spoveď o vnútornom konflikte a kríze stredného veku, ale aj obecnejšia reflexia premien a podôb maskulinity nového milénia.

„Pred šiestimi rokmi poslal filmový Kritik Kamil Fila producentovi Zdeňkovi Holému z Vernes námet na film. Chcel v ňom otvorene sledovať telesnú premenu hlavného hrdinu, ktorý chce prejsť k ‚temnej strane sily. Tým hrdinom mal byť Kamil osobne. V priebehu piatich rokov plánoval na sebe testovať dopingové zmesi a dosiahnuť maxima fyzického potenciálu. Námet som dostal k nahliadnutiu a žasol som. Každý sa chce zmeniť k lepšiemu, ale prečo zrovna takto? Je to intelektuálna verzia filmu ‚Super size mealebo seba-poškodzovanie pred kamerou? Či snáď iniciácia naruby? S Kamilom som sa stretol a ponúkol mu, že ak svoju otvorenosť myslí vážne, tento príbeh skúsim spracovať. Súhlasil,” vyjadril sa Martin Mareček. Režisér je autorom piatich oceňovaných celovečerných filmov, držiteľ dvoch Českých levov a ďalších cien: Hry prachu (2001) boli ocenené ako Najlepší český dokument na MFDF Jihlava, kde získali aj Cenu divákov a bodovali i v zahraničí.

„Od začiatku som si bol vedomý citlivého rozmeru celého projektu a svojej zodpovednosti voči ľuďom pred kamerou aj budúcim divákom. Vzťah s protagonistom sa postupne vyvinul do podoby, ktorú by som nazval kritickým priateľstvom. Kamilovi som dával najavo všetky svoje postrehy aj pochybnosti, ale nikdy som ho nijak nesúdil a nevychovával. Každý autor totiž točí predovšetkým o sebe, o svojom videní sveta s projekciou vlastných predstáv. Dúfam preto, že predkladám verziu príbehu, ktorá sa rozhodne netýka jedného konkrétneho ľudského osudu. Aj preto sa film nevolá Fila, ale Sila,” dodáva Mareček.

Objaviť rozpor

Za vznikom filmu stojí produkčná spoločnosť Vernes a HBO Europe. „Každý máme svoju vonkajšiu stranu, ktorou sa prezentujeme verejnosti. Tvoria ju nám najcennejšie presvedčenia, predstavy o tom, aký by sme mali byť a aký by mal byť svet. Ale za sebou ťaháme s pribúdajúcim vekom čím ďalej tým väčšiu minulosť, ktorá nemusí byť úplne v súlade s naším presvedčením. Na kohokoľvek z nás by namierila kamera, objavila by tento rozpor. Som rád, že Martin Mareček to nerobí exploatačne, ale s porozumením svojej postave,”hovorí producent zo spoločnosti Vernes Zdeněk Holý.

Na Slovensku sa o kamennú distribúciu postará spoločnosť Film Expanded. „O titul sme prejavili záujem okamžite po minuloročnej Ji.hlave, pretože sme vnímali autorské kvality poctivej observačnej dokumentaristiky v réžii jedného z najlepších súčasných českých tvorcov. Vďaka spolupráci s českou distribučnou spoločnosťou Artcam Films môžeme tento titul priniesť slovenskému publiku a rozohrať verejnú debatu o témach krízy stredného veku, depresie a duševného zdravia, či súčasných podobách mužstva, ktoré film navodzuje,” vyjadril sa spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ Film Expanded Matej Sotník.

Film vznikol vďaka podpore českého Státního fondu kinematografie. Slovenskými mediálnymi partnermi filmu sú Denník N, Kinečko, Rádio Devín.

Zdroj: TS