Sedemnásť nových nezávislých kapiel na Colours of Ostrava: Fumaça Preta, Gallon Drunk, ale aj Katarzia.

Festival Colours of Ostrava, ktorý sa od 16. do 19. júla uskutoční v industriálnom areáli Dolních Vítkovic, oznamuje sedemnásť nových mien. V programe scény zastupovanej hudobným magazínom Full Moon sa rovnako ako v minulých dvoch rokoch objavia skupiny a interpréti, ktorých spája túžba tvoriť hudbu čisto po svojom, nezávisle na trendoch.

Na Full Moon stagei sa snažíme predstavovať mená, ktorých tvorbu považujeme za jedinečnú a neopočúvanú. Teší ma, že hneď u niekoľkých mien z tohtoročnej zostavy, náš výber potvrdili ocenenia ich posledných skladieb,” hovorí dramaturg tejto scény Michal Pařízek a dodáva: ”Netýka sa to len českých zástupcov ako Kalle alebo Schwarzprior, ale aj zahraničných vystupujúcich.

Jeden z headlinerov scény, anglicko-venezuelská skupina Fumaça Preta vydala svoj debut minulý rok na jeseň a v tom momente sa stala senzáciou v európskych undergroundových kruhoch. Vo svojej tvorbe miešajú latinoamerickú psychedéliu, garážový rock, surový funk, ale aj africké rytmy. Na svoje si prídu fanúšikovia kapiel ako Funkadelic, Captain Beefheart alebo Pražský Výber. “S Fumaça Preta bolo najzložitejšie vyjednávanie,” prezrádza Pařízek. “Vďaka úspechu albumu je o nich obrovský záujem, okrem Colours sa objavia v programe mnohých ďalších prestížnych festivalov, napríklad Primavera Sound, End of the Road alebo na jazzovom sviatku v Montreaux.

Táborská dvojica Kalle bola za kolekciu Live from the Room nominovaná hneď dvakrát na cenu Vinyla a nedávno za ňu obdržala žánrového Anděla. Bezprostredné a intímne piesne Veroniky Buriánkovej a Davida Zemana si počas posledných pár mesiacov získali veľa fanúšikov. “Pre mňa je Kalle rovnakým headlinerom ako Fumaça Preta alebo veteráni garážového rocku Gallon Drunk, v ktorých radách nájdeme členov Tindersticks či doprevádzajúcej skupiny Nicka Cavea. Pre niekoho iného môže zasa byť najväčším lákadlom punkový all stars tím Hanba, ktorý zahraje v rovnakom čase ako Björk,” hovorí Pařízek.

Na Full Moon stage zahrá taktiež chilská psychedelická skupina The Holydrug Couple, ktorá v máji vydáva očakávaný album Moonlust, inštrumentálna trojica Inheritance, spájajúca vo svojej hudbe jazzové postupy s math rockom či elektronickí Sky to Speak. Hutný atmosferický rock predstaví Nod Nod, ktorí boli prestížnym serverom Cvltnation.com zaradení medzi päť najnadanejších tvrdo rockových skupín. K ďalším vystupujúcim patrí slovenská pesničkárka Katarzia, indie gitarovka Hissing Fauna alebo aj DIV I DED. Piesne z chystaných jesenných albumov predstavia populárni Houpací koně alebo garážoví Kill the Dandies!, v novej trojčlennej zostave zahrajú rock’n’rolloví Gerda Blank. Program scény dopĺňa pražská dvojica Sundays on Clarendon Road so svojim melancholickým indie popom a v neposlednom rade taktiež projekt Jested, čerstvý víťaz talentovej súťaže 1Band2Play.

Na Full Moon Stage v roku 2015 vystúpia: DIV I DED, Fumaça Preta (UK/VE), Gallon Drunk (UK), Gerda Blank, Hanba, Hissing Fauna, The Holydrug Couple (CL), Houpací koně, Inheritance, Jested, Kalle, Katarzia (SK), Kill the Dandies!, Nod Nod, Schwarzprior, Sky to Speak, Sundays on Clarendon Road.

Festival Colours of Ostrava ponúkne štyri dni plné koncertov hviezd svetovej aj domácej hudby, divadiel, diskusií, workshopov, filmov aj výtvarných aktivít. K hlavným headlinerom patria Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, Clean Bandit, José González, The Cinematic Orchestra, Rodrigo y Gabriela, Zrní s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Swans, Klangkarussell, Other Lives, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Sly & Robbie Meet Nils Petter Molvaer, William Fitzsimmons, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki, The Crooked Fiddle Band a NO Blues.

V súčasnosti sú k dispozícii štvordenné vstupenky v sieti Eventim. Aktuálna cena platí do 31. mája 2015. V predpredaji sú tiež jednodenné vstupenky, ubytovanie v kempe pri areáli, parkovanie pri areáli a pri kempe. Viac informácii na www.colours.cz.

Generálni partneri: Česká spořitelna a ArcelorMittal Ostrava. Za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: Agrofert, Vítkovice Machinery Group, Skupina ČEZ. Produktový partner: Radegast. Exkluzívny TV partner: Česká televize. Generálni mediálni partneri: Hitrádio Orion, MaFra – MF Dnes, Deník.

colours_full_moon

Zdroj: Zdenko Hanout / HANOUT PR