“Scatwoman“ Miriam Bayle sa opäť predstaví v La Fabrice!

Projekt vznikl za účelem přiblížit posluchačům výjimečnost vokální improvizace (scatu). “Fenomén Scat” měl premiéru 20. 10. 2014 v La Fabrice v sále Slévárna. Miriam Bayle na premiérový koncert pozvala zpěváka Vojtěcha Dyka z důvodu, že jako jeden z mála zpěváků v ČR ovládá scatový zpěv na vysoké úrovni. Koncert měl velký úspěch a byl vyprodaný.

Projekt se proto bude opakovat 17. 6. opět v La Fabrice. Zazní nové autorské písně s texty Mirky Ábelové. Tentokrát Miriam Bayle podpoří hosté Anna Polívková, Martha Issová, Ester Kočičková ad. Koncert bude natáčet Česká televize. Projekt letos zazněl také v Maďarsku a na mezinárodním jazzovém festivalu JazzFestBrno.

SCAT je způsob jazzového zpěvu používající místo srozumitelného textu slabiky. Jedná se
o vokální improvizaci přibližující se hudebním nástrojům. Mezi mistrovské šiřitele patřili Louis Armstrong a Ella Fitzgerald. Jde o nadstandardní dovednost, která vyžaduje nevídané sluchové předpoklady. V Čechách je “scatujících” zpěváků opravdu málo. U nás je za královnu scatu považována Miriam Bayle.

FenomenScatI

MIRIAM BAYLE je původem ze Slovenska a na české jazzové scéně se pohybuje již mnoho let. Kritiky je vůbec nejuznávanější jazzovou zpěvačkou u nás. Její doménou je jen zřídka slýchaný talent pro scatové improvizace, kterými obohacuje většinu svých písní. Má za sebou řadu koncertů v jazzových klubech a na festivalech (ČR, SR, Rakousko, Francie, Litva, Polsko, Finsko, Švédsko, Řecko, Maďarsko, Německo, Irsko ad.). Spolupracovala s výtečnými muzikanty jako Andrej Šeban, Juraj Bartoš, Matúš Jakabčic, Juraj Griglák, Gabo Jonáš, Jozef Dodo Šošoka, Vojtěch Eckert, Josef Fečo, Ondřej Pivec, Tomáš Baroš, Ondrej Krajňák, David Dorůžka, Vojtěch Dyk, George Mraz, Piotr Baron, AMC trio aj.) O jejích kvalitách svědčí i fakt, že byla v roce 2008 přizvána ke spolupráci na koncertu Jazz v podání Ivy Bittové a Idy Kelarové, který se konal ve velkém sále pražské Lucerny a byl beznadějně vyprodán. Miriam s dámami nazkoušela repertoár koncertu, stala se jeho dramaturgyní a hudební režisérkou.

Za zmínku stojí i její skladatelská a aranžérská činnost. Krom písní a aranží pro svoji kapelu je autorkou scénické hudby, většinou ve spolupráci se souborem Farma v jeskyni a režisérem Viliamem Dočolomanským, se kterým i dříve spolupracovala jako herečka. Představení “Sonety temné lásky” bylo v roce 2002 nominované na cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci a hudbu. Její další předností je, že se umí sama skvěle doprovodit na klavír. Miriam učí jazzovou vokální interpretaci soukromě, na New York University in Prague či na workshopech (ČR, SR, PL).

FenoménScatI

HUDEBNÍ OBSAZENÍ

Miriam Bayle Quintet:
Miriam Bayle – zpěv, piano, perkuse
Tomáš Jochmann – piano, klávesy
Petr Dvorský – kontrabas, baskytara
Daniel Šoltis – bicí
Vít Halška – perkuse

HOSTÉ
Anna Polívková, Martha Issová, Ester Kočičková
Rostislav Fraš – tenor a soprán saxofon, flétna, Adam Tvrdý – kytara

„Její pódiová prezentace působila naprosto uvolněně a byla si jistá v každém tónu. Čišela z ní spokojenost a radost, kterou s chutí předávala publiku, a podle potlesku bylo slyšet, že se každý náramně baví. V pauze mezi skladbami dokázala výborně pobavit a tak vytvořit nezaměnitelnou atmosféru. Miriam ukázala jasně najevo kdo je tady královnou a proč jí tento titul právem přísluší. Ve všech hlasových polohách jí to slušelo a při scatování jsem se nestačil divit. Zkrátka klenot, kterého bychom si měli vážit.“ – Erik Hajtmánek, JazzFestBrno 2015

“Královně scatu Miriam neschází schopnost pracovat s hlasem jako s hudebním nástrojem. Člověk se nestačí divit, kde se v éterické ženě bere takový hlasový potenciál, nekompromisní swing, dokonalé frázování i anglická výslovnost. Všemi zmíněnými atributy je Miriam obdařena a navíc svým talentem nemrhá, naopak jej poctivou prací rozhojňuje.” – Vilém Spilka, Jazz Fest Brno

“Hlas Miriam Bayle ve scatových polohách je opravdovým fenoménem. Má dar drsného, tmavého hlasu a používá jej s maximálně procítěným, nekompromisně swingujícím stylem. Sexappeal v projevu a strhující umění scatu z ní jednoznačně činí zjev, který by po vzoru Evy Olmerové a Vlasty Průchové měl přesáhnout hranice jazzového rybníčku” – Petra Konrádová, Harmonie

Její zpěv vám způsobí husí kůži a odnese vás daleko do vnitřního světa. K tomu připočtěme nadšení z výtečného scatu a zážitek je na světě. Miriam Bayle, nejlepší jazzový vokál v Praze. – V. Kouřil, Muzikus.

ROZHOVORY o projektu s Miriam Bayle

ČESKÁ TELEVIZE: klikněte na II. část Studia 6 – čas 4:10
PRIMA: rozhovor Miriam Bayle & Vojtěch Dyk + ukázka z koncertu
https://www.facebook.com/pages/Miriam-Bayle/134719910040202?ref=bookmarks
https://www.miriambayle.com

FENOMEN SCAT

Zdroj: Katka Soukupová