Rozhlasoví symfonici vzdajú hold Witoldovi Lutosławskému!

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) v stredu 30. januára 2013 vstúpi do druhej polovice koncertnej sezóny 2012/2013. Publiku sa vo Veľkom koncertnom štúdiu SRo o 19.00 h predstaví mladá a talentovaná ukrajinská huslistka Eva Rabčevská.

S rozhlasovými symfonikmi pod taktovkou hosťujúceho poľského dirigenta Pawła Przytockého odohrá Čajkovského Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35. V rámci večera zaznejú tiež diela Witolda Lutosławského a Césara Francka. Priamy prenos z koncertu uvedie Rádio Devín.

Na úvod koncertu zaznie Smútočná hudba pre sláčikový orchester skladateľa Witolda Lutosławského. Vznikla na konci 50. rokov ako pocta Bélovi Bartókovi a bola prvou kompozíciou, ktorá zaznamenala úspech za hranicami Lutosławského rodného Poľska. Dobová britská kritika poznamenala, že Smútočná hudba je dôkazom toho, že sa poľskí skladatelia konečne vymanili spod sovietskeho vplyvu a začali komponovať aj iné veci, ako len chytľavé melódie pre proletariát. Lutosławski tak inšpiroval aj mnohých ďalších skladateľov vo vtedajšom východnom bloku. SOSR skladbu uvedie pri príležitosti 100. výročia narodenia tohto významného predstaviteľa európskej vážnej hudby 20. storočia.

V druhej časti koncertného programu sa vrátime do obdobia romantizmu. Zaznie Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35. Piotra Iľjiča Čajkovského. Dielo bude interpretovať mladá, iba 16-ročná ukrajinská huslistka Eva Rabčevská. Od roku 2002 študovala hru na husle na špecializovanej hudobnej strednej škole S. Kryshelnytskej v Ľvove pod vedením M. Futorskej. V roku 2005 sa zúčastnila na  medzinárodných husľových súťažiach: slovenskej “Talents for Europe” (1. miesto) a na Kocianovej medzinárodnej husľovej súťaži v Česku, kde získala druhé miesto. V roku 2006 získala 1.miesto za husľovú kompozíciu na celoukrajinskej súťaži mladých skladateľov “Lively music”.

Od roku 2007 pokračuje štúdiom hry na husle v Kyjeve na špecializovanej hudobnej strednej škole M. Lysenka a takisto navštevuje hodiny kompozície. V rokoch 2008 až 2011 sa zúčastnila na viacerých medzinárodných súťažiach a majstrovských kurzoch, kde opakovane získala vysoké ocenenia, okrem iného aj 2. miesto na Čajkovského súťaži v Jaroslavli. Od roku 2012  študuje na konzervatóriu v Bratislave v triede prof. Jozefa Kopelmana.

Na záver koncertného programu zaznie Symfónia d mol predstaviteľa romantizmu, belgického rodáka, Césara Francka. Rozhlasových symfonikov bude dirigovať hosť z Poľska – Paweł Przytocki.

Przytocki patrí medzi najtalentovanejších poľských dirigentov mladej a strednej generácie. Študoval na Hudobnej akadémii v Krakove pod vedením profesora Jerzyho Katlewicza. Od roku 1983 do 1987 Przytocki spolupracoval s Krakovskou filharmóniou a od roku 1987 s Operou v Lodži. Od roku 1988 do 1991 pôsobil ako dirigent a hudobný riaditeľ Baltickej filharmónie v Gdaňsku. V máji 1990 debutoval s Národnou filharmóniou vo Varšave. Od roku 1995 pracoval s Orchestra Sinfonia Varsovia a v rokoch 1995 až 1997 bol hudobným riaditeľom Filharmonického orchestra Artura Rubinsteina v Lodži. Od roku 2009 zaujal pozíciu vedúceho a umeleckého riaditeľa Krakovskej filharmónie.

Przytocki pravidelne hosťuje ako dirigent v orchestroch po celom Poľsku, v Európe ale i v zámorí. Zúčastnil sa na početných medzinárodných hudobných festivaloch a vystupoval na javiskách prestížnych európskych koncertných domov, ako napr. Musikverein (Viedeň), Konzerthaus (Berlín), Palais des Beaux-Arts (Brusel), Musikhalle (Hamburg) a Beethovenhalle (Bonn). Pravidelne spolupracuje s Národnou operou vo Varšave. Podieľal sa na archívnych nahrávkach pre Poľský rozhlas a nahral CD pre vydavateľstvá DUX, Aurophon a Point Classic.

Vstupenky na stredajší koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v hodnote 5, 6 a 7 eur je možné zakúpiť na predajných miestach siete Ticketportal, na www.ticketportal.sk a tiež v pokladnici Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1, dva dni pred koncertom od 14.00 do 18.00 hod. a v deň koncertu od 14.00 do 19.00 hod.

Zdroj: RTVS