Rakúska dvojica Schtum a svieži výber z domácej scény dorazí na „avantparty“ do bratislavskej A4.

V bratislavskom nezávislom kultúrnom centre A4 to už opäť žije. 27. júna dorazí nedávny objav rakúskej undergroundovej scény Schtum, ktorých doplnia domáce elektronické projekty 16 Colours, Ink Midget a Vritti.

Snáď aspoň dočasný koniec pandémie je zámienkou na poriadnu zvukovú oslavu. Dávku čerstvej hudby aj sociálneho kontaktu sľubuje preto zabezpečiť sobotný trojkoncert a párty v A4.

Duo Schtum je nedávny objav na rakúskej undergroundovej scéne. So svojím originálnym prístupom medzičasom už stihlo zahviezdiť na Donaufestivale či berlínskom CTM. Basgitarista Manu Mayr a gitarista Robert Pockfuß majú zázemie v jazze aj klasike a na svojich nástrojoch hojne doplnených elektronikou hrajú uprostred kruhu divákov intentzívnu  rytmickú hudbu, akú ste asi ešte nepočuli.

V A4 sa okrem tohto výrazného rakúskeho dua predstaví aj trojica domácich projektov. 16 Colours vyhľadáva nevšednú a originálnu hudbu už od detstva, kedy prvý raz dočiahol na pianíno svojej starej mamy. Vyrastajúc na Bankete, Jeanovi-Michelovi Jarrem, Pet Shop Boys či Erasure, “otravoval” rodičov tak dlho, až kým nedostal Casio SA-20, ktoré si okamžite zamiloval. Na vysokej škole však dospel k presvedčeniu, že ultimátny nástroj neexistuje a tak si ho navrhol sám. Dlhší čas pôsobil pod pseudonymom EGA, dnes si však hovorí 16 colours. Svoje debutové EP Northward vydal pred štyrmi rokmi pod labelom Proto Sites. Posledné roky žánrovo osciluje niekde medzi ambientom a klubovou hudbou, obyčajne s výraznou lo-fi príchuťou a stopami experimentu.

Ďalej sa predstaví elektronický improvizačný projekt dvojice Peter Kerekeš a Slávo Krekovič s názvom Vritti: analóg verzus digitál, poskrúcané polyrytmy, tekuté emócie, uhrančivé dróny aj nečakané ruptúry.

O záver mimoriadne pestrého večera, právom označeného ako avantparty, sa postará producent Adam Matej známejší pod menom Ink Midget. Na jar vydal skvelé EP Kilauea, plné „utopickej pop music“, ktorého tracky nevynechá ani pri svojom ritualistickom DJ sete. Ako znie Kilauea? Predstavte si Neptunes alebo Timbalanda, ale v roku 2023 a vrieskajúc. Nie je úplne jasné či potešením alebo hroznou bolesťou.

Tradične odvážna a objavná dramaturgia A4 tak po dlhšej pandemickej odmlke prichádza so sviežou selekciou domácej scény, pričom zároveň prináša niečo, čo na Slovensku ešte nebolo.

http://www.schtum.at
https://www.facebook.com/vrittimusic/
https://soundcloud.com/16colours
https://inkmidget.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/inkmidget/
Predpredaj: https://goout.net/sk/parties/priestor-nezastavis-schtum+16-colours+dalsi/ffasf/+vasmq/
Facebooková udalosť: https://www.facebook.com/events/1299148613625060/

Zdorj: TS