Propojování scén, žánrů a komunit. Nový hudební tým Václava Havelky a Marka Mikiče se zabydluje v MeetFactory.

Podzimní hudební sezóna v MeetFactory je ve znamení nejen koncertů a křtů desek (Ventolin, Amelia Siba ad.), ale také zbrusu nového hudebního týmu. Michala Brennera po jedenácti letech vystřídá na pozici hudebního dramaturga Václav Havelka, produkčně ho doplní Marek Mikič.

Když v roce 2010 připojila MeetFactory k rezidencím, galerii a divadlu čtvrtou dramaturgii – hudbu – byl Michal Brenner u toho. Od té doby se mu podařilo přivést a českému publiku představit stovky zahraničních i českých interpretů různých žánrů: v hudebním sále se konaly velké koncerty nezávislé světové i domácí scény, pravidelné komunitní a subkulturní produkce (elektronická taneční scéna, hard & heavy etc.), ale i komornější akce s přesahy do žánrů, jako je soudobá vážná hudba, alternativa nebo elektronické experimenty. Během pandemie klesl počet hudebních akcí z 80 ročně skoro na nulu, skrze online přednášky a menší koncerty na dvorku však hudební program pokračoval i nadále. Michal Brenner po 11 letech v MeetFactory na pozici hudebního dramaturga končí, ze smíchovské továrny ale neodchází – nadále se bude věnovat platformě SHAPE, jejímž iniciátorem, spolutvůrcem a koordinátorem je už od roku 2014, a dalším mezinárodním projektům.

V novém hudebním týmu se poprvé pracovně potkávají Václav Havelka a Marek Mikič. Pro mnohé je Václav Havelka znám především jako zpěvák a skladatel (Please the Trees), od roku 2005 ale pracuje také jako manažer a booking agent (agentury Scrape Sound Inc., Nora Production, Nomads of Prague, Bumbum Satori). Jako produkční pracuje pro Divadlo Archa (do konce roku 2021), hudební festivaly Colours of Ostrava, Metronome Prague nebo filmový festival Letní filmová škola. 

Prostor MeetFactory vnímám jako silnou identitu, nejen na pražské kulturní scéně. Mým hlavním

dramaturgickým záměrem je vzkříšení koncertních aktivit po Covidovém období,” říká Václav Havelka. „Mezinárodní nezávislá hudební scéna skrývá spoustu pokladů, vzhledem k tomu, že je v této době spolupráce se zahraničními umělci značně komplikovaná, bych se rád zaměřil na podporu domácí alternativní hudební scény, která z mého pohledu nebyla nikdy bohatší na nové projekty a mladé talenty.”

Marek Mikič se na hudební scéně pohybuje už od roku 2011. Za všechny jeho projekty jmenujme jeho pozici bookera na Metronome Prague; jako promotér a agent pracoval pro NotAnAgency, kterou založil, a Charmenko, kde se podílel na přípravě turné interpretů jako Algiers, Crywank, Thom Yorke, Dead Can Dance nebo Ed Sheeran. Jako stage manager pracoval pro Pohoda festival, Grape Festival nebo Liverpool Sound City.

Pluralitu, inkluzivitu a propojování žánrů, komunit a scén oba považují za základ. „Dlhodobo sledujúc vývoj európskeho hudobného trhu verím, že tieto komunity a ich prepájanie, konfrontácia a tvorba sú tým čo bude posúvať najmä súčasný trh so živou hudbou v najbližších rokoch dopredu, minimálne určite na úrovni, na ktorej budeme operovať. Tak isto vidím ako táto vízia veľmi dobre zapadá do étosu, na ktorom bola MeetFactory založena, a ktorý tiež stojí na prepájaní, v tomto prípade rôznych umeleckých foriem,” nastiňuje budoucí vývoj Marek Mikič.

Koncerty v MeetFactory:
02. 10. BigBoss Last Blast
15. 10. MIDI LIDI & hosté – křest dvou vydaných alb – přesunuto na jaro 2022
16. 10. MIDI LIDI & hosté – křest dvou vydaných alb – přesunuto na jaro 2022
20. 10. Rachot uvádí: Sona Jobarteh
26. 10. Rachot uvádí: Judith Hill
29. 10. Floex
04. 11. Amelie Siba & hosté – křest alba
05. 11. Rachot uvádí: Jazznova
09. 11. Struny podzimu: Makaya McCraven
10. 11. Ventolin & hosté – křest alba
11. 11. Ventolin & hosté – křest alba
17. 11. Obscure: Mgła
20. 11. Rachot: Faust
23. 11. Erika de Casier
24. 11. Willy Mason
28. 11. Rachot: Etran De L’Aïr
08. 12. Rachot: Sophie Hunger

Další program na www.meetfactory.cz.

Zdroj: MeetFactory