Projekt 100 predstavuje kolekciu filmov roka 2015!

10. septembra sa na Slovensku začne už 21. ročník najväčšej filmovej putovnej prehliadky – PROJEKT 100. V rámci desiatich titulov ponúkne Asociácia slovenských filmových klubov tento rok až 7 absolútnych noviniek a 3 silné klasiky.

Filmy budú putovať po celom Slovensku, prvý raz až do februára 2016. PROJEKT 100 sa predĺžil na základe dopytu divákov a dramaturgov kín.

PROJEKT 100 – 2015 prinesie od septembra do slovenských kín tieto skvelé snímky:

KOZA ( r. Ivan Ostrochovský, Slovensko / Česká republika , 2015 ) / Premiéra: 9.

Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, prezývaný Koza, býva so svojou družkou Mišou v gete pre sociálne prípady. Žijú zo dňa na deň a stále sú bez peňazí. Miša nečakane otehotnie a je rozhodnutá nechať si dieťa vziať. Núti Kozu, aby zohnal peniaze na potrat. Koza, ktorý už dlhšie netrénuje, sa rozhodne opäť vstúpiť do ringu, aby zarobil peniaze a zmenil Mišine rozhodnutie. So svojim manažérom Zvonkom sa vydávajú na “turné”, v ktorom nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť.

AFERIM! ( Aferim! , r. Radu Jude, Rumunsko / Bulharsko / ČR / Francúzsko , 2015 ) / Premiéra: 17. 9.

Film ocenený Stireborným medveďom na Berlinale 2015 sa odohráva v 19. storočí vo Valašsku, kde je miestny policajt Constandin najatý Iordachom, miestnym šľachticom, aby našiel Garfina – cigánskeho otroka, ktorý utiekol z Iordachovho statku po tom, čo mal milostnú aféru s jeho manželkou, Sultanou.

KLUB BITKÁROV ( Fight Club, r. David Fincher, USA / Nemecko , 1999 ) / Premiéra: 24. 9.

Filmová ikona konca deväťdesiatych rokov o absolútnej strate hodnôt, anarchistických hlbinách v každom z nás a živote v permanentnom déjà vu konzumnej spoločnosti. Komplikovaná dejová skladačka adap­tujúca rovnomenný a podobne prevratný román Chucka Palahniuka pracujúci s odvekým motívom dvojníka.

FÉNIX ( Phoenix ,  r. Christian Petzold, Nemecko, 2014 ) / Premiéra: 1. 10.

Jún 1945. Domov do Berlína sa vracia zranená a zjazvená Nelly, ktorá prežila Osvienčim. Nellyina rodina zahynula počas holokaustu a jej manžel Johnny je presvedčený, že neprežila ani jeho manželka. Keď ho Nelly konečne nájde, Johnny netuší, že ide o jeho manželku a vidí v nej len ženu, ktorá sa na Nelly podobá. Avšak v nádeji, že tak získa dedičstvo jej rodiny, navrhuje Nelly, aby na seba vzala identitu jeho zosnulej ženy.

OKNO DO DVORA ( Rear Window , r. Alfred Hitchcock, USA, 1954) / Premiéra: 8. 10.

Jeden z vrcholov filmovej tvorby Alfreda Hitchcocka je rovnako strhujúcou cestou za odhalením vraždy ako majstrovskou štúdiou voyeurizmu, ktorý s hlavným hrdinom zdieľa každý z fascinovaných divákov. Jeff Jeffries je po úraze pripútaný na invalidný vozík a z nudy začne pozorovať svojich susedov. Stereotyp, vzrušenie, únava, tanec, túžba… a podivné udalosti, za jedným z okien, ktoré Jeffa spolu s divákmi vrhnú do víru špekulácii a podozrení.

MLADOSŤ ( Youth , r. Paolo Sorrentino, Taliansko / FR / Švajčiarsko / VB, 2015 ) / Premiéra: 15.10.

Film nás zavedie do prostredia luxusného alpského kúpeľného hotela.  Fred a Mick, dvaja starí priatelia, sú tu na dovolenke. Fred, skladateľ a dirigent, je na dôchodku. Mick, filmový režisér, ešte stále pracuje. So zvedavosťou a nehou sa pozerajú na zmätené životy svojich detí, nadšených mladých spisovateľov a iný hotelových hostí. Kým sa Mick snaží dokončiť scenár toho, čo si on predstavuje ako jeho posledný dôležitý film, Fred nemá v úmysle jeho kariéru nijak obnoviť. Ale je niekto, kto ho chce znova počuť tvoriť.

MA MA ( Ma Ma , r. Julio Medem, Španielsko, 2015 ) / Premiéra: 22.10.

Nový film Julia Medema (Sex a Lucia) zobrazuje Magdu – matku, ktorá zápasí s prekonaním tragédie. Intímnu ženskú drámu, osvieženú prvkami komédie, sám Medem opísal ako „hymna života…dráma, ktorá má v sebe aj veľa svetla a lásky“.

VÝCHOD SLNKA ( Sunrise: A Song of Two Humans,  r. F.W.Murnau, USA, 1927 ) / Premiéra: 29.10.

Cez poetické obrazy sa vo filme dostávame na vidiek, kde žena z mesta (tak je postava označená v úvodných titulkoch) zvádza jedného z domácich, ktorý je však ženatý a má malé dieťa. Ba čo viac, žena z mesta ho hucká, aby svoju ženu zabil a odišiel s ňou do mesta. V mužovi, hoci sa spočiatku tejto myšlienke vehementne bráni, sa predsa len usadí vôľa poslúchnuť radu zvodnej ženy. Pri plavbe loďkou sa však jeho manželke podarí utiecť a nasadne do električky smerujúcej do mesta, no muž ju dohoní. Spolu sa tak ocitnú vo veľkom meste a majú celý deň na to, aby si vyjasnili svoj vzťah.

LOVE ( Love, r. Gaspar Noé, Francúzsko – Belgicko 2015 ) / Premiéra: 5. 11.

Sexuálna melodráma o chlapcovi a dievčati a ďalšom dievčati. Príbeh o láske, ktorý oslavuje sex. Film, ktorý už teraz budí búrlivé reakcie prichádza aj vo formáte 3D. Špeciálne uvedenie mal na tohtoročnom MFF Cannes, kde bol aj nominovaný na ocenenie Queer Palm.

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON ( Le tout nouveau testament , r. Jaco Van Dormael, Luxembursko / Francúzsko / Belgicko, 2015) / Premiéra: 12. 11.

Boh existuje. Žije v Bruseli, je poriadne neznesiteľný a celý deň len sedí za počítačom. Jeho syna už poznáte, tak sa pozrieme na jeho dcéru.  Režisér filmu Pán Nikto prichádza do kín s komédiou postavenou na skvelom scenári, ktorá pracuje ako s poetickými a vizuálne uhrančivými pasážami, tak šikovnou situačnou komikou.

PROJEKT 100 je už 21 rokov významnou súčasťou filmovej kultúry a vzdelávania na Slovensku. Hlavným zámerom organizátora prehliadky je (znovu)uvedenie mimoriadnych filmových diel zo zlatého fondu svetovej kinematografie a predstavovanie výnimočných súčasných filmov.

Zdroj: Projekt 100