Prog-rocková legenda z Poľska – kapela SBB – na Rádiu Devín!

Rádio Devín pozýva svojich poslucháčov na ďalšie zo série koncertných podujatí, ktoré pripravilo v spolupráci s OZ SCENE. Priaznivci progresívnej hudby si môžu v pondelok 25. februára o 19.00 h vychutnať v nefalšovanej klubovej atmosfére koncert legendárnej poľskej formácie 70. rokov – SBB.

Kapela vystúpi v priestoroch Klubu MMC na Karpatskej ulici v Bratislave. Záznam z koncertu uvedie exkluzívne Rádio Devín v programe Artrock 19. apríla 2013 o 17.35 h.

„Pre mnohých je Rádio Devín stelesnením rozhlasovej stanice, ktorá hrá iba vážnu hudbu. Nie je to tak, našim poslucháčom pravidelne ponúkame aj iné hudobné žánre nekomerčného typu, vrátane art rocku a progresívneho rocku, ktorý hrajú aj SBB,“ povedala dramaturgička Rádia Devín Zuzana Adamkovičová.


„Keď SBB po prvýkrát hrali v Bratislave, svojou energiou, nasadením a hráčskou bravúrnosťou takmer zbúrali Estrádnu sálu PKO. Po rokoch sa vracajú späť a poslucháči sa môžu tešiť na nefalšovanú zmes džezu, rocku a blues. Taktiež uvidíme, či aj po rokoch ostala skupina verná pôvodnému významu skratky SBB – Hľadaj, búraj a stavaj,“ povedal pre Rádio Devín spisovateľ a publicista Peter Pišťanek. 

Čo v histórii slovenskej hudby znamená Collegium Musicum, to v susednom Poľsku predstavuje skupina SBB. Je to nefalšovaná legenda progresívnej hudby patriaca medzi absolútnu špičku. Trio hudobníkov v zložení Józef Skrzek, Apostolis Anthimos a Jerzy Piotrowski pôvodne hralo ako sprievodná skupina. V roku 1974 sa trio osamostatnilo a pod názvom SBB nahralo svoj debutový album. Onedlho sa stalo najpopulárnejším hudobným telesom v Poľsku a lukratívnym vývozným artiklom.

„Hrali sme niekoľkokrát aj na Slovensku. Už sa tešíme na vaše publikum, je veľmi spontánne a energické,“ uviedol pre médiá člen kapely SBB Józef Skrzek.

Po sérii úspešných albumov a ešte úspešnejších koncertných turné v Poľsku i po celej Európe si skupina v roku 1980 dala na dve desaťročia pauzu. Trio SBB ohlásilo svoj návrat na scénu na prahu nového tisícročia, keď k ústrednej dvojici Skrzek a Anthimos pribudol bubeník Paul Wertico. Od roku 2000 SBB nepretržite pôsobí na poľských i svetových pódiách a pravidelne nahráva nové albumy. V minulom roku sa na trhu objavil nový štúdiový album nazvaný SBB. V štúdiu si kapela vystačila ako duo, na koncertoch ju za bicou súpravou dopĺňa dlhoročný spolupracovník Ireneusz Glyk.

Záznam koncertu skupiny SBB odvysiela Rádio Devín 19. apríla v rámci programu Artrock.

Zdroj: RTVS