Producentka Silvia Panáková prevzala na otvorení Austrálskeho festivalu cenu Srdce v dlani.

Filmová producentka Silvia Panáková prevzala včera večer na otvorení Austrálskeho filmového festivalu cenu „Srdce v dlani“ za vzájomné priblíženie Slovenska a Austrálie prostredníctvom sveta filmu.

Ocenenie jej odovzdali Peter Kurhajec zo Spoločnosti Ferdinanda Martinenga a autor ceny, umelecký drotár Ladislav Jurovatý ml.. Úvodným filmom v kine Mladosť bolo road movie Posledné taxi do Darwinu. Snímku, ktorá naštartovala svoju medzinárodnú kariéru na jeseň, na filmovom festivale v Toronte, sledovala plná sála. Aussie Film Fest (AFF) sa oficiálne začal vo štvrtok 3. decembra 2015 na VŠMU, v najstaršom bratislavskom kine sa budú najnovšie úspešné austrálske filmy premietať dnes aj zajtra, kedy sa prvý ročník festivalu uzavrie.

otvorenie-AFF-2015-Bratislava,-Silvia-Panakova-Martina-Vackova-Roman-Bombos--©Peter-Prochazka-(1)

„Cenu Srdce v dlani si veľmi vážim, som rada, že si túto moju iniciatívu všimli aj iní ludia. Ocenenie symbolicky patrí aj Martine Vackovej a Ike de Detrich , bez ktorých by tieto výmenné festivaly neboli, ďakujem,“ povedala producentka Silvia Panáková. Aussie Film Fest je recipročný projekt k Českému a slovenskému filmovému festivalu v austrálskych mestách, ktorý sa konal v období september až november 2015 v Melbourne, Sydney a Perthe. Bratislavskému festivalu predchádzal už druhý ročník AFF v Prahe. Panáková organizuje festival spolu s jeho riaditeľkou, filmovou publicistkou Martinou Vackovou z Prahy. Na otvorenie pricestovali aj zástupkyne Austrálskej ambasády SR vo Viedni, ktorá podporila AFF – Gaia Puleston a Nada Muester.

Slovenskí diváci budú mať aj počas víkendu príležitosť vidieť nové austrálske filmy a to v čase, keď sú ešte nasadené aj v domácich kinách a tak si urobiť prehľad o súčasnej austrálskej kinematografii. Rovnako ako Posledné taxi do Darwinu aj film Dcéra sa v premiére uviedol na prestížnom festivale, tohto roku v Benátkach, excelujú v ňom herecké hviezdy austrálskeho filmu: Geoffey Rush, Ewen Leslie, Miranda Otto či Sam Neill. Film Babadook získal titul Najlepší austrálsky film roku 2014, rodinná snímka Papierové lastovičky patrí u austrálskeho publika k návštevníckym hitom, komédia o láske, sexe a vzťahoch v netradičnej podobe Malá smrť zas získava ceny publika takmer všade, kde sa premieta.

otvorenie-AFF-2015-Bratislava,-Silvia-Panakova-s-cenou-Srdce-v-dlani--(C)Peter-Prochazka

Projekt získal podporu českého Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultúry ČR a Austrálskej ambasády SR vo Viedni.

Všetky informácie o filmoch v programe festivalu nájdete na internetovej stránke www.aussiefilmfest.cz ako aj na facebookovom profile www.facebook.com/aussiefilmfest alebo na twittri https://twitter.com/AussieFilmFest.

Zdroj: Aussie Film Festival 2015