Práce na filme o prešovskej hudobnej scéne sa rozbehli .

Fenomén mesta Prešov ako liahne mnohých úspešných interpretov sa dostane na filmové plátna. Ostré nakrúcanie celovečerného dokumentu už začalo. Tvorcovia už vraj majú jasno aj v tom, ako sa film bude volať

Prešov. Prvé natáčacie dni má za sebou tím režiséra Jána Stračinu, ktorý pripravuje celovečerný kinodokument o prešovskej hudobnej scéne. Má ambíciu zmapovať ju od jej koreňov a prapočiatkov po súčasnosť. Z Prešova pochádzajú desiatky hudobníkov rôznych štýlov, ktorí sa presadili v celoslovenskom i širšom meradle.

filmarium

„Film má byť odľahčený, veselý a hľadá odpoveď na otázku, prečo je práve toto mesto na východnom Slovensku liahňou obrovského množstva talentov. Použité v ňom bude mnoho archívnych záberov. Začali sme aj so samotným natáčaním, podarilo sa nám stretnúť s viacerými pamätníkmi začiatkov muzikantskej éry v Prešove,“ povedal režisér Ján Stračina.

Príprava takéhoto filmu je na dlhé lakte. Ide aj finančne nákladný projekt, tvorcom sa zatiaľ podarilo získať podporu od Audiovizuálneho fondu a Očnej kliniky Veselý. Veria však, že postupne sa pridajú ďalší. Režisér je preto rád, že sa začalo „ostré“ natáčanie.

Vo filme by sa okrem známych mien mali objaviť pamätníci ako Bernard Herstek, Milan Országh, Ivan Benko, Miro „Čiri“ Černák, Laci Kišeľák, Miro Tásler, Peter „Pufo“ Sopko, Stašo Gut, Marián Kuľhavý či Ľubo Hanušín, organizátor kultovej Rockovej ligy. Respondentov, od najstarších po najmladších, však bude niekoľko desiatok, podrobnosti zatiaľ tvorcovia do sveta nepúšťajú.

Známy by už však mal byť názov filmu. Projekt začali pod pracovným názvom Prešovský Seattle, avizovali však, že zrejme pri ňom neostane. Ján Stračina prezradil, že hoci definitívny názov na svete nie je a riešiť sa bude až neskôr, s veľkou pravdepodobnosťou sa dokument bude volať Bars dobrý film.

https://www.youtube.com/watch?v=NPVzY3vmXFA

Režisér Ján Stračina a kameraman Robo Kočan prešli s kamerou viacero miest v Prešove, kde sa písali dejiny slovenskej hudobnej scény. Filmový štáb sa ocitol aj na Dobrom festivale, ktorý je každoročným sviatkom prešovských hudobníkov. V prípade, že budú postupovať práce na filme hladko, by mohol byť tento unikátny dokument dokončený v roku 2016.

Zdroj: Edo Kopček
Foto: Filmarium