Poznáme výsledky súťaže Dramaticky mladí 2012!

Divadelný ústav vyhlásil výsledky tretieho ročníka celoslovenskej súťaže Dramaticky mladí o najlepší dramatický text mladých autorov do 18 rokov. Absolútnym víťazom sa stal Andrej Samuel Čermák (15 rokov) za hru Schody. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo v pondelok 25. júna 2012 o 11.00 hod. v Martine.


Do 20. mája 2012 sa prihlásilo 27 textov od 31 mladých autorov vo veku od 9 do 18 rokov. O výsledkoch rozhodovala odborná porota zložená z divadelných profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami v danej oblasti: spisovateľ Daniel Hevier, bábkoherečka a pedagogička Miriam Pavelková a teatrologička Lenka Dzadíková. Vzhľadom na veľký záujem o súťaž zo strany prevažne tínedžerov, sa porota rozhodla tento rok posudzovať prihlásené texty v jednej vekovej kategórii do 18 rokov.


Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie cien mladým autorom sa uskutočnilo v pondelok 25. júna 2012 o 11.00 hod. v Martine, v priestoroch Národného domu Slovenského komorného divadla. Odovzdávanie cien sa konalo počas Junior dňa v rámci prestížneho martinského festivalu divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia 2012.


Súťaž je určená mladým ľuďom, ktorí majú záujem a chuť vyskúšať si napísať dramatický text, divadelnú hru. Už minulé ročníky ukázali, aký úžasný kreatívny potenciál sa nachádza v našich mladých dramatikoch a že podpora nádejného talentu môže ovplyvniť budúcnosť a zmýšľanie mnohých mladých ľudí. 


Ceny do súťaže venovala firma ŠEVT a.s.. Súťaž DRAMATICKY MLADÍ je jednou z aktivít Divadelného ústavu v rámci medzinárodného projektu Platforma 11+. Projekt, podporený EÚ, združuje 13 divadiel a divadelných centier z 11 krajín Európy so špeciálnym záujmom o cieľovú skupinu dospievajúcich mladých ľudí. Prioritným cieľom projektu je rozvoj kreatívnej komunikácie medzi divadlom a mladým človekom.


Súťaž Dramaticky mladí – ocenenia

1. miesto: Andrej Samuel Čermák (15 rokov) za hru Schody

2. miesto: Kristína Korbeľová (17 rokov) za kolekciu hier Výsluch, Alter ego a Bizardum

2. miesto: Lenka Roskošová (16 rokov) za hru Rodina Matová

3. miesto: Daniel Detto (17 rokov) a Jakub Crcha (16 rokov) za hru Dobiť svet… A načo!Špeciálne ceny

Cena Marcela Čajku – Max Sobek (15 rokov) za hru Recitátor alebo poeti

Cena za kolektívnu tvorbu – Johanka Jakubová, Katarína Mudráková, Nina Nosáľová, Paulína Pížová a Laura Zbončáková (všetky 10 rokov) za hru Čokoládová čiapočkaDramaticky Mladí 2012
pre zväčšenie kliknite na obrázokZdroj: Divadelný ústav / Theatre Institute
Publikoval: Redakcia GREGI.NET