Potvrdených 24 nových mien na Sziget festival 2013.

Sziget festival pripravuje pre hudobných fanúšikov pestrý a bohatý program. Do bohatého hudobného line-upu postupne pribúdajú mená interpretov a kapiel, niektorí z nich zahrajú na festivale prvýkrát, ďalší na prechádzajúcich ročníkoch odohrali úspešné a nezabudnuteľné koncerty. Do zoznamu týždňa plného skvelej hudby a zábavy pribudlo ďalších 24 mien, ktoré si budete môcť naživo vychutnať 5. až 12. augusta.

„Keď zostavujeme program festivalu, snažíme predstaviť nových interpretov, ale aj kapely, ktoré v na prechádzajúcich ročníkoch festivalu odohrali skvelé a nezabudnuteľné koncerty,“ prezradil ku čerstvo oznámeným  interpretom Károly Gerenday, riaditeľ Sziget festivalu.

Main Stage / Hlavné pódium

Medzi tohtoročnými kapelami festivalu sa aj objavujú umelci, ktorý na Szigete vystúpia na hlavnom pódiu v poobedných a podvečerných časoch.

Na koncert Ska-P v roku 2005 spomínajú mnohí fanúšikovia doteraz. Táto španielska kapela vtedy otriasla festivalovým pódiom na chodúľoch a v maskách Busha. Aj napriek plánovanej prestávke kapely sú títo Španieli spať a už teraz sa môžeme tešiť na ďalšiu nezabudnuteľnú šou.

Speváčka Deborah „Skin“ Dyer zo Skunk Anasie na svojom ostatnom koncerte na Szigete 2011 chodila po ramenách svojich fanúšikov. To sa môže stať aj tento rok.

Hosťom tohto ročníka bude i kráľ a vodca grime music, britský rapper Dizzee Rascal. Vydal štyri neuveriteľné albumy, ocenené ako zlaté a platinové, a predviedol skvelé vystúpenie na úvodnom ceremoniály Olympijských hier v Londýne.

Obľúbenou a štýlovou ikonou post punku z minulého desaťročia je kapela The Editors. Skvolú skvelú formu a hudbu predvedú na hlavnom pódiu v poobedňajšom bloku.

Britský spevák Alex Care má naozaj veľké množstvo hitov a skladieb, v ktorých spája aktuálny hudobný trend. Zmes elektroniky, dubstepu s new wave drum´n´bass, okorenený gitarami a štipkou soulu. Aj vďaka tomu získal nomináciu na Brit Awards.

Enter Shikari hrajú hardcore skombinovaný s elektronikou, metalom a rockom. Minulý rok dobyli svet svojím ostatným albumom, tento rok to skúsia aj na Szigete na hlavnom pódiu.

A38 Stage

Jedným z najobľúbenejších miest na Sziget festivale je A 38 pódium. V tomto megastane sa každý rok odohrá množstvo skvelých a vzrušujúcich koncertov, inak tomu nebude aj na tomto ročníku.

Zoznam viacerých skvelých interpretov otvára výnimočný talent zo severného Londýna Michael Kiwanuka, rafinovaný a sentimentálny spevák, ktorý prostredníctvom svojho pesničkárstva prinesie na festival gitarovú hudbu s nádychom folku a džezu. Jeho prvý album úspešne bodoval vo viacerých krajinách a získal aj zlato za predajnosť.

Bad Religion sú skutočné legendy punkrocku a môžu byť inšpiráciou a návodom mnohých kapelám, ako pokračovať vo svojej kariére a udržať sa na vrchole. Ich v poradí už šestnásty štúdiový album, vydaný minulý rok, bol zaradený do Top 20 prestížneho rebríčka The American Billboard 200. Tento rok im môžu pogratulovať aj davy fanúšikov na Sziget festivale.

Možno trochu melodramatické skladby, založené na downtempe a chilled pope sú hlavným rozpoznávacím znakom francúzskeho muzikanta známeho pod značkou Woodkid, ktorý na festivale predstaví svoj nový album, ktorého vydanie je naplánované na tento rok.

Peter Bjorn & John sú veselými a pestrými ikonami indies scény. Ich pískacia skladba Young Folks už na Youtube dosiahla viac ako 36 miliónov vzhliadnutí. Sú tým najlepším príkladom využitia mainstreamového zvuku a undergroundových melódií.

Nikto nereprezentuje cestu za snom londýnskych dievčat 21. storočia lepšie ako talentovaná Katy B. Táto nová tvár britského dubstepu dokázala nahrať už niekoľko skutočných hitov a získala NME award. Jej zvláštny londýnsky štýl mieri na Sziget.

Netsky je exportná značka belgického drum´n´bassu a to v najvyššej kvalite a produkcii. Predstavil sa s niekoľkými singlami, ktoré bodovali v belgickej hitparáde a jeho druhý album skončil v medzi 20timi najlepšími vo Veľkej Británii. Dvadsaťštyriročný DJ z Edegemu prichádza na Sziget so svojou live šou.

Tame Impala hrá psychadelický hypnotický rok, v ktorom majú dôraz melodické skladby. Austrálska skupina nielen zapôsobila so svojím debutom nielen na mladú generáciu, ale aj na kritikov. Ich druhý album Lonerism získal ocenenie Najlepší album roka v časopisoch Rolling Stone Austrália, NME a Filter.

Je najvyšší čas, aby Orlando Higginbottom, známy ako Totally Enormous Extinct Dinosaurs po niekoľkých koncertoch na najväčších európskych a zámorských festivaloch zahral aj na Szigete. Jeho koncertný set bude určite vizuálnou pochúťkou a to aj s využitým mnohých netradičných nástrojov.

Everything Everything hrajú pekný a jednoduchý gitarový pop, veľa melanchólie, ale aj silných skladieb, ktoré majú svoju atmosféru. Tento rok odohrajú koncert na pódiu A38.

Wax Tailoch otvorí svoj kúzelný svet vzácnych hudobných pokladov aj na Sziget festivale. Bude to úžasné, ale pozor, závislosť na ich hudbe je viac než pravdepodobná!

Isabelle Geffroy je francúzska šansoniérka, v hudobnom svete známa ako Zaz. Jej osobitý spev a originálne skladby jej vyniesli radu ocenení – Victoires de la muisque, najvýznamnejšiu hudobnú cenu Francúzska alebo European Border Breakers Award, ktorá vypovedá nielen o jej talente, ale aj úspechu a popularite po celej Európe.

Cata.Pirata a Crypto.Jori s ďalšími tromi hudobníkmi z Amsterdamu založili SKIP&DIE, veľmi extravagantný a odvážny projekt. Vo svojej veľkej multikultúrnej produkcii spájajú všetko čo znamená „world citizen“. Používajú tradičné africké, arabské a indické nástroje zmiešané s aktuálnymi trendami hip-hopu a modernej elektroniky. Na Szigete vyzvú fanúšikov k tancu v zulu, španielčine, portugalčine, angličtine, afrikánštine a jazyku Xhosa.

Arena

Aj  program do programu mega stanu Arena pribudli nové mená.  Arena je miestom, kde v poobedných hodinách prebiehajú tzv. European Slots, koncerty kapiel zo starého kontinentu, večer sa Arena zmení na obrovskú tanečnú party s veľkými DJmi z celého sveta.

Empire of the Sun boli na Szigete už pred dvomi rokmi, kedy sa ich koncert premenil na večierok v úplne zaplnenom stane. Ich romantický electro-pop má na pódiu skvelú produkciu, ktorá je často prirovnávaná k svetovo preslávenému Cirque du Soleil.

Už mnoho rokov vládne drum´n´bassu vo Veľkej Británii Chase & Status Live. Známe producentské duo Willa Kennarda a Saula Milton na tohtoročnom Szigete predvedie, že stále vedia ako sa robí vzrušujúca, hlasná a úspešná drum´n´bassová šou.

Techno hrajúci Chris Liebing má za sebou radu úspešných trakov a remixov. Napriek tomu stále inovuje svoj štýl a postupuje s tým, ako sa elektronická hudba vyvíja, nikdy neopúšťa úplne techno, ktoré tvorí základ jeho šou.

DJ a producent Sebastian Ingrosso je jednou z hlavných postáv dnešnej škandinávskej elektronickej hudobnej scény a spolu s Axwellom a Stevom Angellom, tvoriacimi megapopulárne trio Swedish House Mafia. Jeho dynamický a energický house sa hrá na najväčších medzinárodných párties a hudobných podujatiach pre desaťtisíce fanúšikov.

Program European Slots v Aréne obohatia dve kapely. Afterhours, jedna z najznámejších talianskych rockových kapiel, je charakteristická svojimi vášnivými melódiami a rokovými baladami založenými na gitarovej linke. Spolu s nimi sa predstaví aj Left Boy, veľmi talentovaý rakúsky spevák a producent, ktorý svoje skladby stavia na electro a dubstepových základoch. Minulý rok odohral niekoľko vypredaných koncertov naprieč celou Európou a nedávno vydal svoju novú EP nahrávku.

Sziget festival má v zásobe ešte mnoho skvelých mien a známych interpretov pre tohtoročný festival, ktorý sa uskutoční od 5. do 12. augusta v Budapešti. Vstupenky a festivalové passy na festival sú v predaji aj prostredníctvom slovenskej predajnej siete Ticketportal. Viac informácií a rád o festivale získate na oficiálnom slovenskom webe www.szigetfestival.sk alebo prostredníctvom Facebooku www.facebook.com/SzigetSK.

https://www.youtube.com/watch?v=UozAG4-x1Qg&feature=youtu.be

Zdroj: Sziget