Posledný septembrový víkend vám spríjemní World music festival v Bratislave.

V dňoch 27. –29. septembra 2019 sa v Bratislave uskutoční štvrtý ročník podujatia World Music Festival Bratislava. V hudobnom putovaní naprieč kontinentami zaznie ethno jazz, mimoriadny tanečno-hudobný projekt z Taliansku, fascinujúca juhoindická hudba, odkaz Hodvábnej cesty aj niekoľko podôb slovenského folklóru. 

Na dvoch galakoncertoch v piatok a sobotu sa predstavia pozoruhodní interpreti z viacerých krajín. Je medzi nimi výnimočná speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary, sestry a virtuózne huslistkyM. Lalitha a M. Nandini z južnej Indie, legendárna skupina Canzoniere Grecanico Salentino, oceňované arménsko-turecké duo Vardan Hovanissian & Emre Gültekin či úspešný argentínsky umelec Rumbo Tumba.

Chýbať nebudú ani domáce skupiny a interpreti, ktoré sa predstavia v rámci showcaseových koncertov tak slovenským fanúšikom, ako aj zahraničným odborníkom. Skupiny Trojka Zuzany Homolovej, Romanika, Roc´hannči Michal Noga Band máte možnosť vidieť počas víkendu zadarmo vo Véčku na námestí SNP.  Fanúšikov folklóru určite poteší špeciálny koncert a krst nového dvojalbumu Pokošovcov ,slávnej rómskej muziky zo Šumiaca s osobitou interpretáciou horehronského folklóru.

Jedným z motívov festivalu je dokázať, že hudba nepozná hranice a že ich môže vďaka svojmu univerzálnemu jazyku úspešne prekonávať. Príkladom toho je aj tvorba dvojice Vardan Hovanissian, ktorý hrá na tradičný arménsky dychový nástroj duduk a Emre Gültekin, turecký hráč na saz a iné strunové nástroje. Ich dva spoločné albumy vysoko bodovali v hudobných rebríčkoch. Rovnaké úspechy majú za sebou nahrávky speváčky Azizy Brahim, významnej predstaviteľky „púštneho blues“, ktorá sa narodila v utečeneckom tábore, keďže pochádza z územia, o ktoré sa doteraz vedú územné spory. Medzinárodnou hviezdou world music je i skupina Canzoniere Grecanico Salentino, ktorá bola časopisom Songlines vyhlásená za „Najlepšiu skupinu roka 2018“.

Súčasťou festivalu sú aj ďalšie podujatia –medzinárodná odborná konferencia, workshopy, prednášky, afterpárty a ďalšie, určené odborníkom aj širšej verejnosti.

Príďte sa aj vy pozrieť na malý, ale svetový festival v strede Európy. Na galakoncerty si môžete zakúpiť vstupenky na mieste a v sieti Predpredaj.sk, na nedeľňajší záverečný trojkoncert a krst album Pokošovcov v pokladni DK Zrkadlový háj a v sieti Ticketportal.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny Kraj, Národné osvetové centrum, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu a ďalší. Záštitu nad festivalom má Primátor Bratislavy p. Matúš Vallo.

https://worldmusicfestival.sk/

PR WMFB