Ples v opere bol oslavou splneného sna.

Už po šestnásty raz sa v historických priestoroch SND konal dobročinný Ples v opere, ktorý pravidelne otvára plesovú sezónu na Slovensku.

Charitatívne podujatie, vďaka ktorému pribudne v Banskej Bystrici centrum pre deti s poruchami vývinu, otvoril úderom na gong svetoznámy a charizmatický hudobník Paul Young.

Už tradične je jedným z očakávaných bodov programu plesu jeho úvodný ceremoniál, ktorý je sám o sebe kultúrnym zážitkom. Tentoraz preniesol hostí 16. ročníka do atmosféry snívania. Pod palcom ho mala rovnako ako minulý rok renomovaná česká choreografka Jana Burkiewicz. „Symbolom snovej krajiny, ktorá sa pred divákmi rozprestrela, bol mesiac, ktorý je hýbateľom všetkého diania,“ vysvetľuje režisérka. Žiariaca guľa s priemerom až dva metre počas ceremoniálu voľne lietala priestorom divadla. Hostia sa v samotný večer mohli tešiť nielen z prepojenia hudby a tanca, ale priestor dostal i krátky prednes v podaní Borisa Farkaša. Netradičné boli tiež svietiace kostýmy účinkujúcich tanečníkov.

gong hviezdy_paul young

Program spájal hudobníkov

V rámci programu sa organizátori rozhodli staviť na netradičné hudobné spojenia. O hudobnú dramaturgiu sa postaral špičkový slovenský muzikant Oskar Rózsa. Spolu s hudobníkmi Lehotským, Vizvárym, Griglákom, Valihorom a Knechtovou oživili hudbu legendárnej hudobnej skupiny Modus. Plesovým hosťom tiež zaspievala zlatá slávica Jana Kirschner s najznámejším domácim jazzmanom Petrom Lipom. V slávnostný večer sa predstavili i českí muzikanti Dan Bárta, Ondřej Brzobohatý a Matěj Ruppert s kapelou. Pár minút po polnoci vystúpil v historických priestoroch SND svetoznámy britský spevák Paul Young, ktorý prítomných potešil svojimi najväčšími hitmi.

prihovory

Stáli hostia i nováčikovia

Plesu v opere sa pravidelne zúčastňuje 300 párov hostí, ktorí reprezentujú Slovensko v rôznych oblastiach ako je veda, kultúra, šport, medicína, hospodárstvo a charita. Medzi hosťami, ktorí ples navštevujú pravidelne, nechýbali manželia Malachovskí, herec Činohry SND František Kovár s manželkou či osobitný predstaviteľ OSN v Iraku Ján Kubiš. Po prvýkrát prijali pozvanie na ples riaditeľka Aliancie Fair-Play Zuzana Wienk, šéf Google na Slovensku Rasťo Kulich, predsedníčka najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniela Švecová, či vysokoškolská profesorka Eva Grey, ktorá v minulom roku získala ocenenie Slovenka roka v kategórii vzdelávania a podpory mladých talentov. Na plese nechýbali členovia Čestného plesového výboru, ktorý je každoročne zárukou jeho vysokej spoločenskej úrovne.

sala SND

Moderátorka plesu podporuje CVI

I keď sa Vera Wisterová Plesu v opere v minulosti zúčastnila ako hosť, moderátorkou podujatia bola po prvýkrát. V róbe talentovaného slovenského módneho dizajnéra Marcela Holubca svojou krásou mnohým prítomným vyrazila dych. Mama dvoch detí nielen zvládla svoju úlohu na výbornú, ale tiež otvorene podporila vznik Centier včasnej intervencie (CVI) na Slovensku. Sama prežila chvíle strachu pri predčasnom narodení prvého syna, ktorému hrozili zdravotné riziká. Našťastie, všetko dobre dopadlo a z Harlowa je dnes zdravý takmer 5-ročný chlapec.

uvodny valcik

Vďaka hosťom ples pomáha chorým deťom

Ples v opere je jedným z najväčších charitatívnych podujatí na Slovensku. V partnerstve s odborníkmi a organizáciami v oblasti zdravotníctva sa systematicky venuje pomoci chorým deťom a ich rodinám. Akútna potreba Centier včasnej intervencie mnohých hostí plesu zaujala natoľko, že štedro prispeli i nad stanovenú hodnotu vstupenky pre pár. I keď celkový výťažok 16. ročníka ešte nie je známy, je isté, že v tomto roku štvrté centrum vznikne. „Vďaka špeciálnym prístrojom vieme zachraňovať detské životy. No dôležité je v starostlivosti pokračovať, preto hľadáme riešenia, aby všetky deti a ich rodiny mali na dosah pomoc odborníkov, ktorú tak veľmi potrebujú. Cieľom Plesu nie je otvoriť „len“ ďalšie Centrum včasnej intervencie, ale aktívne sa podieľať na riešení problému chýbajúcich zariadení včasnej intervencie na Slovensku,“ hovorí riaditeľka Plesu v opere, Andrea Cocherová.

Finančný výťažok od hostí Plesu v opere bol v minulosti použitý na podporu Detského kardiocentra, kultúrne podujatia pre zdravotne hendikepovaných spoluobčanov, na pomoc ľuďom zo sociálne slabších pomerov a tiež na zlepšenie prístrojového vybavenia kliník detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Zbierka 16. ročníka Plesu v opere priamo nadviazala na účel plesu z roku 2014, kedy vyzbierané príspevky plesových hostí smerovali na pomoc predčasne narodeným deťom.

otvaraci ceremonial

K pomoci sa pridávajú ďalší

Ples v opere na podporu rozvoja Centier včasnej intervencie na Slovensku v decembri spustil iniciatívu Prianie pre rodiny. Na webovej stránke www.plesvopere.sk/prianieprerodiny môže verejnosť stále venovať rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením či pracovníkom centier pár povzbudivých slov. Za každý 100 prianí vybraná osobnosť pomôže priamo v rodine alebo v CVI. Do iniciatívy sa zapojili známe tváre Patrik Herman, Miriam Šmahel Kalisová, Lenka Šóošová či Roman Juraško. Herman už svoju pomoc vykonal a malú Kristínku odviezol na dôležité vyšetrenie zraku do českej Opavy.

Tento rok organizátori Plesu v opere opäť posilnili jeho dobročinný rozmer aj v spolupráci s Nadáciou Markíza. Spoločne vyhlásili verejnú zbierku. Nielen hostia plesu tak mohli podporiť rozvoj Centier včasnej intervencie na Slovensku, ale ktokoľvek, kto v období do 24. januára 2016 zašle darcovskú SMS s textom DMS (medzera) CVI na číslo 877. Cena jednej SMS je 2€. Prispieť je možné aj dobrovoľnou sumou na číslo účtu 333 222 322/1111, do informácie pre príjemcu je potrebné uviesť heslo CVI.

Zdroj: Dynamic Relations 2000