Petr Bende vydáva RESTART: Nový album o nádeji ukrytej v novom začiatku!

Piesne na svoj nový štúdiový album pripravoval Petr Bende priebežne niekoľko rokov. Skladal ich na cestách s gitarou alebo doma na klavíri. Vlastne sa tak vrátil ku koreňom, kedy ešte týmto spôsobom pesničky bežne vznikali. Celkom obnažené melódie, ktoré obstoja v striedmej interpretácii jedného nástroja a hlasu. „Množstvo mojich skladieb sa rodí v noci, kedy sa stíši deň a konečne si môžem zapisovať rytmy, ktoré sa vo mne ukladajú. Natočím niekoľko verzií a idem spať. Keď ma pieseň osloví ešte aj ráno, tak ju nechávam ďalej žiť. Ak ten pocit nemám, dám ju hneď preč a dívam sa dopredu,“ približuje Petr Bende proces svojej tvorby.

Vzniklo tak zhruba vyše 40 skladieb, z ktorých si Petr napokon vybral 25. S finálnou voľbou a spracovaním mu pomohol producent Dalibor Cidlinský Jr. V jeho štúdiu DC vo Frýdštejne ich nakoniec nahrali tucet. S Cidlinským Jr. sa poznajú už z konca 90. rokov, kedy sa míňali na festivalových pódiách. „Už veľa rokov sme si s Daliborom hovorili, že niečo spolu urobíme, a nakoniec dozrel čas až tento rok. Páči sa mi jeho cit pre pesničku i to, ako je schopný robiť veľa rôznych štýlov. Myslím si, že sa nám podarilo nájsť nový, moderný zvuk, ktorý jednotlivé skladby výborne prepája. Do štúdia som naviezol celý svoj arzenál akustických a elektrických gitár, ktorých mám okolo dvadsať, a používal som ich, ako by som sa prechádzal svojím životom. Od prvej gitary, na ktorú som si našetril ešte ako študent, až po moje súčasné koncertné gitary. To, že na albume všetky zaznejú, má pre mňa zvláštne kúzlo,“ hovorí Petr.

Sestava 1

K dvom piesňam si zložil texty sám, jedným mu prispel básnik Tomáš Tajchner a väčšinu otextoval Tomáš Roreček. Petr Bende k tomu dodáva: „Čo sa týka textov, najväčší podiel má Tomáš Roreček, s ktorým dlhodobo spolupracujem a vyhovuje mi jeho štýl i okruh tém. Sme v podobnom veku, prežívame obdobné strasti i radosti. To všetko sa v textoch premieta. Tomáš mi dokonca poslal na jednu melódiu niekoľko rôznych verzií textu, a tie som si dával dohromady, aby vznikol taký text, ktorý by niesol odtlačok môjho osobného príbehu. Takže sa dá s určitým nadhľadom povedať, že všetky piesne som prežil a mám ich pod kožou.“

Keď Petr Bende hľadal pre svoj nový album správny názov, stále sa mu vracalo slovo „restart“. Má totiž v sebe presne tú emóciu, s ktorou nahrával jednotlivé skladby, ale tiež vyjadruje pocit, s ktorým sa rád každé ráno prebúdza a žije. „Restart v názve albumu znamená novú silu pre niečo vznikajúce, zmenu v mojom prístupe k skladaniu, súčasný zvuk,  ale tiež nový producent a nové hudobné vydavateľstvo, s ktorými som započal spoluprácu. Je to vykročenie novým smerom, impulz, na ktorý som čakal, a nádej, ktorú každý potrebuje k životu,“ premýšľa nad Restartom Petr Bende.

petrbende_photolenkahatasova_2016

Supraphon vydal album Petra Bende Restart v piatok 4. novembra 2016 na CD a v digitálnej podobe ho ponúkne iTunes, Spotify, či Supraphonline.

Piesne z nového albumu predstaví Petr Bende & band na Vianočnom Akustik Tour, ktoré odštartuje 27. novembra v Miroslavi u Znojma a bude pokračovať v ďalších osemnástich mestách, medzi ktorými nechýba Ostrava, Hranice na Moravě, Karviná, Praha, Znojmo, Brno, Břeclav, Třebíč a Velká Bíteš.

Viac info:
www.petrbende.cz
www.facebook.com/petrbendeband/

Supraphonline:
www.supraphonline.cz/album/278728-restart

PETR BENDE – reSTART
Tracklist:

 1. Restart (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 2. Utonout (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 3. Uchem jehly (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 4. Sníh s deštěm (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 5. Tequilla (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 6. Tajný song (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 7. Živí to nepřežijem (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 8. Kamikadze (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 9. Přání (Petr Bende / Petr Bende)
 10. Přímý zásah (Petr Bende / Tomáš Roreček)
 11. Šílení(Petr Bende / Tomáš Tajchner)
 12. Sami jsme nic (Petr Bende / Petr Bende, Tomáš Roreček)

Mix, produkcia, hudobná réžia: Dalibor Cidlinský jr.
Nahrané a zmixované v štúdiu DC Sound – Frýdštejn (august – október 2016)
Mastering:  Ecson Waldes, Biotech Studio

Petr Bende – spev, vokály, akustické gitary
Dalibor Cidlinský jr. – piano, klávesy, synths, programing
Josef Štěpánek – elektrické gitary, steel gitara, akustické gitary, mandolína, mandola
Jan Cidlinský – basová gitara
Pavel Bříza – bicie nástroje
Štěpán Švestka – violoncello
Michal Grombiřík – cimbál

petr-bende_vanocni-turne_2016

 

 

 

Zdroj: Adriána Čahojová – SUPRAPHON, 2016