PET JAZZ 2016

Pet Jazz 2016 prináša do Petržalky špičkovú jazzovú hudbu. Šestnásty ročník festivalu bude o konfrontácii minulosti a súčasnosti. Publikum zažije vystúpenie výnimočne talentovaného gitaristu, ktorý je pod patronátom legendárneho Quincyho Jonesa, so svojím triom a s hosťujúcim slovenským saxofonistom, dve tanečno-jazzové formácie, jednu zachovávajúcu swingové tradície a tú druhú, so zameraním na súčasný moderný zvuk.

Nádherné gitarové kreácie spájajúce hravosť s profesionalitou, zdobia Andreasa Varadyho – jedného z najperspektívnejších svetových gitaristov. Teší to o to viac, že Andreas má korene na Slovensku! Gitare sa začal venovať pod dozorom svojho otca Bandiho ako štvorročný, o čom hovorí: “ Vždy som chcel hrať na gitaru a po prvom verejnom hraní mi bolo jasné, že to chcem robiť už navždy! Nikdy som neštudoval na hudobnej škole. Mojim prvým a jediným učiteľom bol môj otec. Jeho metóda bola iná, pretože nevie čítať noty a takisto ani ja. Neskôr som sa snažil zlepšovať už len ako samouk.“ Andreas Varady naplno rozvinul svoj talent, keď sa spolu s rodinou presťahoval do Írska, kde na uliciach miest Limericku a Corku hrával, až ho napokon objavil bubeník a producent David Lyttlea, ktorý mu pomohol vydať debutový album Questions. Potom už nasledovali vystúpenia na prestížnych európskych festivaloch, pričom sa ocitol aj na tom najhonosnejšom – Montreux Jazz Festival. Tam ho zaregistroval svetoznámy producent Quincy Jones a Andreasovi sa začal písať nový príbeh jeho kariéry. Na festivale Pet Jazz 2016 vystúpi spolu so svojim triom a hosťujúcim saxofonistom Radovanom Tariškom, ktorý je známy svojou invenciou v modálnom jazze. Ako spoločný projekt vystúpili pred divákmi už niekoľkokrát, a vďaka obojstrannému zmyslu pre improvizáciu je každé ich vystúpenie jedinečné a neopakovateľné.

Zvyšné dve kapely sa postarajú o pomyselný, nesúťažný tanečno-jazzový battle. Ten predsa bude mať jedného víťaza – publikum, ktoré získa poriadnu porciu tanečnej hudby na jazzovom podujatí! Slovenská formácia SwinGang interpretuje špecifický štýl jazz manouche, keď vychádza z dobovej interpretácie tohto jazzového druhu presláveného gitaristom Django Reinhardtom a Stephanom Grappellim. Swingang sa ho snažia zahrať čo najautentickejšie a dobovo najpresnejšie, čomu je prispôsobená i štandardná zostava s kontrabasistom Petrom Hrbikom, gitaristami Miroslavom a Vladimírom Nikulinovcami, huslistom Andrejom Zahorecom a speváčkou Andreou Kružliakovou.

Naproti reminiscencii predchádzajúcej kapely sa česko-slovenská formácia Carpet Cabinet obracia ku vplyvom súčasnej scény, ako je napríklad Robert Glasper či Snarky Puppy. Basgitarista Dominik Drgoň, bubeník Matej Štefík, gitarista Mateja Minďaš, klavirista Július Kos, saxofonista Martin Chrenko a trubkár Róbert Šohajd svorne vypovedajú: „I keď sme všetci zo Slovenska, máme základňu v Brne a pracujeme s viacerými českými hudobníkmi. Brno je skvelé mesto pre tvorenie hudby. Dáva veľmi veľa inšpirácie.“ A na margo spomínaných vplyvov reagujú: „Je čas na nové štandardy a je preto dôležité hrať aj hudbu svojich rovesníkov.“

Pet Jazz 2016 poteší priaznivcov kvalitného jazzu, ktorým sa páči kultivovanosť, nadžánrovosť a vášeň. Vstupenky v predaji v pokladniach KZP a sieti ticketportal.

Informácie: 
PET JAZZ 2016
Klub Za zrkadlom – 26.05.2016 – od 19:00
7 € predpredaj / 10 € v deň festivalu

účinkujúci:
ANDREAS VARADY TRIO feat. RADOVAN TARIŠKA
CARPET CABINET
SWING GANG

pet jazz 2016

Zdroj: Kultúrne zariadenia Petržalky