Pavel Haas Quartet získal už po štvrtý raz oscara klascikej hudby!

Britský hudobný mesačník Gramophone vyhlásil večer 27. 8. 2015 víťaza cien Gramophone Awards 2015. Album vydaný vydavateľstvom Supraphon s nahrávkou diela Bedřicha Smetany v podaní Pavel Haas Quartet získal ocenenie v kategórii Komorná hudba. Slávnostné odovzdanie prestížnych cien sa uskutoční už 17. 9. 2015 v kostole sv. Jana v londýnskej štvrti Westminster.

Britské Gramophone Awards sú prezývané „Oscary klasickej hudby„.  Už tridsať deväť rokov ich udeľujú kritici píšuci pre britský časopis Gramophone. Ten vychádza od roku 1923 a každý mesiac prináša recenzie CD, rozhovory, portréty a články o najnovších trendoch vo vývoji audiovizuálnej techniky. Zo stoviek nahrávok, vydaných v období medzi 1. júnom a 31. májom, vyberajú porotcovia pre každú z kategórií šesť najlepších.

Pavel Haas Quartet, ktorý svoje nahrávky vydáva exkluzívne vo vydavateľstve Supraphon, získal tento rok prestížnu Gramophone Award v kategórii Komorná hudba za album s nahrávkou oboch sláčikových kvartetov Bedřicha Smetany. Prekvapilo nás, už keď sme ocenenie dostali po prvýkrát. Od tej doby sa to ešte trikrát opakovalo, a to vrátane ceny „Nahrávka roka“ a my stále nevychádzame z údivu, že sa naše albumy stretávajú s tak pozitívnymi ohlasmi. Do našich nahrávok dávame úplne všetko, rovnako, ako aj väčšina iných umelcov. Ale nemyslíme na to, ako to urobiť, aby sme dostali ďalšie ocenenia. Keď sa výsledok našej práce celkom prirodzene niekoľkokrát stretne s prestížnou odozvou, akou ceny Gramophone Awards nepochybne sú, utvrdzuje nás to v presvedčení, že ideme správnou cestou, uvažuje violista zoskupenia Pavel Nikl.

Riaditeľka Supraphonu Iva Milerová prezrádza: Pavel Haas Quartet je pre Supraphon naozajstným klenotom. Vo vydavateľstve si veľmi vážime, že im môžeme byť partnermi pri dosahovaní ďalších jedinečných umeleckých obzorov.“ Šéfproducent klasickej hudby vydavateľstva Supraphon Matúš Vlčinský dodáva: „Členovia Pavel Haas Quartet sú výnimoční v tom najlepšom slova zmysle. Sú k sebe nekompromisní; do štúdia alebo na pódium nejdú so skladbou skôr, než sú s ňou dokonale zžití. Na pódiu z nich vyžaruje taká strhujúca energia, ako by to bol ich posledný koncert. Chcú hlavne hrať hudbu, ktorú milujú – premyslieť a prepracovať ju do najmenšieho detailu. Nerobia to však s vidinou žiadneho ocenenia. To prichádza ako logický dôsledok ich nadšenia a sústredenej práce. Ich výnimočnosť spočíva práve v spojení toho, čo vedia, spolu so skutočnosťou, že sú úplne normálni a na nič sa nehrajú. Spolupracovať s takýmito ľuďmi je veľká radosť!

Na jeseň Pavel Haas Quartet vyráža na turné po USA a Kanade. V diári má tiež naplánované koncerty v Istanbule, Amsterdame, Gente, Bruseli, Štokholme a v Berlínskej filharmónii. Pred českým publikom vystúpi až v júni 2016 v rámci festivalu Concentus Moraviae. Práve v roku 2016 bude festival venovaný pocte sláčikovému kvartetu a jeho mieste v histórii vážnej hudby. Nasledujúci album, ktorého nahrávanie je naplánované na prvú polovicu budúceho roka, venuje Pavel Haas Quartet dielu Dmitrija Šostakoviča. Vedľa sláčikových kvartetov č. 8 a 10 na ňom zaznie i klavírny kvintet, ku ktorého natočeniu si súbor prizval výnimočného ruského klaviristu Denise Kozhukhina. Vydavateľstvo Supraphon album vydá na jeseň 2016.

Umelci a zástupcovia hudobných vydavateľstiev prevezmú ceny z rúk celebrít britského kultúrneho života vo štvrtok 17.9.2015 v kostole sv. Jana v londýnskej štvrti Westminster.

https://www.pavelhaasquartet.com/biografie/

d185b9b5

Zdroj: SUPRAPHON a. s.