Ospalý pohyb – Ostrava

Kapela Ospalý pohyb vydala v máji po dlhej dobe svoj štúdiový album ø a jeho vinylová verzia vyšla aj vo veľmi limitovanom náklade spolu s pribaleným 7-palcovým singlom s názvom Ostrava. Obidve skladby, ktoré sa na ňom nachádzajú, Ostrava a Svetlo, vlna, zástava sa kapela teraz rozhodla sprístupniť svojim fanúšikom aj v digitálnej forme a tak 17. októbra vychádza tento singel na Deadred Records / Starcastic Records vo formátoch MP3, FLAC, AAC, WAV a pod.

Skladba Ostrava vznikla pôvodne v polovici osemdesiatych rokov ako nahrávka postmathewsovského obdobia v hudobnom štúdiu na Kolibe, keď sa Martin Burlas snažil dať svojim maťkovským pesničkám paradoxný bigbandový zvuk, ktorý mal prispieť k väčšej absurdnosti a nadhľadu. Nahrávku zrealizoval vo filmových štúdiách so zvukárom Jurajom Solanom a niekoľkými hosťami. Jej nová verzia vznikla pre kapelu Ospalý pohyb na jar 2016 so striktne zjednodušeným a k minimalizmu smerujúcim aranžmá. Druhou skladbou Svetlo, vlna, zástava prispel Palo Hubinák, textovo sú obe dielom Martina Burlasa. Mastering nahrávok si vzal na starosť Dan Václavek a autorom artworku je grafický dizajnér Peter Hajdin.

op-ostrava_7-inch

Vydavateľ: Deadred Records / Starcastic Records
Dátum vydania: 17. október 2016
Formát: MP3 / FLAC / AAC / WAV download
Katalógové čísla: DR-045 / STC065
Zoznam skladieb:

  1. Ostrava
    2. Svetlo, vlna, zástava

Singel bude dostupný na stiahnutie na weboch vydavateľstiev Deadred a Starcastic a na Bandcamp profile kapely.

Súvisiace linky:

Download:

https://ospalypohyb.bandcamp.com/album/ostrava
https://deadred.sk/releases/ospaly-pohyb-ostrava/

Ospalý pohyb:
https://www.ospalypohyb.sk/
https://ospalypohyb.bandcamp.com/

Vydavateľstvá:
www.deadred.sk
www.starcasticrecords.cz

op_by_stanci-karellova-01
Ospalý pohyb (bio)

Ospalý pohyb vznikol ako logické pokračovanie starších projektov skladateľa Martina Burlasa – Maťkovia a Zabudnutý ohyb (s Ivanom Csudaiom). V kapele sa vystriedalo viacero viac či menej stálych členov a hostí (Lucia Piussi, Miki Škuta, Jozef Vlk) a nahrala tri albumy: Flowers of Exhaustion (1991, Globus International), Broken (1993, Zoon Records) a zatiaľ posledným je nepomenovaný album z roku 1994 (Legal Records). V roku 2015 začali Ospalý pohyb opäť koncertovať a pracovať na nových skladbách v zostave Peter Zagar (klávesy), Daniel Baláž (bicie a elektronika), Pavol Hubinák (gitary) a Martin Burlas (spev, klávesy a basgitara). K proklamovanej ospalosti (s miernym echom pôvodnej sónickej brutality) nemala skupina výrazovo vo svojej doterajšej histórii nikdy bližšie, hoci medzi novými skladbami je možné nájsť aj svižnejšie kúsky. EP nazvaná Ü v decembri 2015 predznamenala nový album ø, ktorý vyšiel v máji 2016.

Zdroj: Deadred Records*