Osobní démoni poraženi – znovuzrození DIIV se ukážou v MeetFactory.

Debut brooklynské kapely DIIV působil jako blesk z čistého nebe – shoegazem říznutý dream pop si rychle podmanil indie publikum i hudební publicisty. Zach Smith a spol. se po eskapádách vracejí s třetí deskou Deceiver (2019), uhýbají na ní k přímočarému a temnějšímu rockovému písničkářství, nové songy ale pořád obsahují to hypnotické „něco“, co svádí k dalšímu a dalšímu poslechu. Pražská premiéra v MeetFactory v pondělí 9. března 2020.

Znovuzrození začíná, když se všechno rozpadne. Album Deceiver (2019) představuje soundtrack k osobnímu vzkříšení. Za doprovodu silných kytar a zneklidňujícího zpěvu přichází tíživá očista a zasloužené obrození. Po drogových eskapádech frontmana Zachary Cole Smitha se kapela dává znovu dohromady. „Na Deceiver mluvím o tom, jak pracovat na přátelství, jak o něj pečovat a nést odpovědnost za svoje chyby. Musel jsem znovu obnovit kapelu, ale musel to být úplně nový začátek. Potřebovalo to čas, společně jsme se však naučili, jak spolu komunikovat a pracovat,“ popsal Cole.

 

Do kreativního procesu na Deceiver byla poprvé zapojena celá kapela. Produkce se ujal Sonny Diperri, který má za sebou kooperaci s My Bloody Valentine, Nine Inch Nails nebo Protomartyr. Do alba vnesl sonické plochy, vytvořil bohatší a plnější zvuk, je více temné, oscilující se mezi divokým rockem a grungeovými baladami, bývá přirovnáváno k In Utero od Nirvany nebo k raným Smashing Pumpkins.

Zpovídání se z osobních démonů začalo už na druhé desce Is This Is Are (2016), která vyšla po drogových eskapádách Colea a je syrovou výpovědí o heroinovém spánku člověka. Měla být především důkazem pro veřejnost, že kapela je opět schopna nahrát dobré album. Deska byla zařazena NME mezi Top 10 alb roku a fanoušky Pitchforku byla zvolena mezi Top 50 roku 2016.

Na výsluní kapelu přivedl už debut Oshin (2012), který zaujal svou chytlavostí a průrazností songů. Vyznačoval se především osmdesátkovou estetikou shoegaze a dark wave promíchanou s dream popem a indie. Se slávou ale přišly i problémy, vyhazov basáka Devina Rubena Pereze za sexistické narážky, Coleův pobyt za mřížemi a stupňující se záliba v omamných látkách. To vše ovlivnilo, že si fanoušci na druhou desku museli počkat čtyři roky.

Kapela byla založena v roce 2011 v Brooklynu Zachary Cole Smithem, který byl do té doby členem Beach Fossils. Její původní název zněl Dive inspirovaný názvem skladby od Nirvany. Aktuální sestavu tvoří kromě Colea, Andrew Bailey (kytara), Colin Caulfield (baskytara) a Ben Newman (bicí).

DIIV v MeetFactory doprovodí chastity a jeho písničky o strachu, mládí, životě na předměstí a vzrůstajícím extremismu na Západě. Kanadský hudebník představí svoji druhou desku Home Made Satan (2019), která má v sobě estetiku 80´s goth kapel jako The Cure, The Smiths nebo pozdějších My Chemical Romance.

Očistný koncert zažije smíchovská továrna v pondělí 9. března. Pro Headliner DIIV prozradili, že překopali svoji live produkci, pro kterou se inspirovali u Deafheaven, s nimiž absolvovali v roce 2018 turné.

Více:
meetfactory.cz/diiv
diiv.net
diivct.bandcamp.com
casopis.headliner.cz/2020-2/diiv-melancholie-je-ocistna/
fullmoonzine.cz/clanky/diiv-a-cesta-ke-spase
wave.rozhlas.cz/diiv-se-vyspali-z-drog-a-miri-za-slavou-5218128
pitchfork.com/reviews/albums/diiv-deceiver/
nme.com/music-interviews/diiv-interview-looking-easy-solution-addiction-found-theres-not-one-2555618

Vstupenky:
550 Kč na meetfactory.cz
550 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
600 Kč na místě

Zdroj: MeetFactory