Oslava (sebe)destrukce. Parta vynikajících lidí spouští Monstrproces

Po roce od vydání debutového alba Kam chceš jít, když nejlíp je tady vydává pražská pětice Parta vynikajících lidí nový singl Monstrproces. Ten doprovází videoklip režisérky a vizuální umělkyně Johany Střížkové. Vše zastřešuje domácí, hudební cenou Vinyla 2020 oceněný, label Divnosti.

Autorem textu i hudby je frontman Zdeněk Lichnovský, který jako ventil silného vnitřního nepokoje a rozporu natočil demo, později rozvedené svými spoluhráči. Monstrproces pracuje s myšlenkou toxického vztahu k sobě sama i jeho dopadů na blízké. Na základě vztahového utrpení kamaráda vystavěl Lichnovský příběh o tom, jak umí být člověk jedovatý vůči sobě a zároveň ubližovat svému okolí.

Je to tak trochu oslava toho, jak nám může vlastní tvrdohlavost pomoct a zároveň všechno dokonale ničit. Je také o hledání úniku a vysazení z formy. Tento bolavý motiv v klipu nádherně rozvedla Johana Střížková. Všechno má svůj Monstrproces,“ říká Lichnovský.

Na písni se kromě kapely podílel také producent, hudebník a zakladatel labelu Divnosti Tomáš Tkáč (něco něco, Pris) či producent a hudebník Tomáš Havlen (post-hudba).

Tkáč do písně vnesl cit pro správné aranže a mimořádný skladatelský vhled. Havlen následně zvuk nakopl směrem k současnému multižánrovému rozmachu ve spojení s ambientními plochami. Pokud bych si mohl dovolit opravdu, ale opravdu otřesnou metaforu, tak Tomáš Tkáč Monstrproces porodil a Tomáš Havlen vychoval. Brrr, hrůza, “ dodává Lichnovský ke spolupráci se dvěma producenty.

„Na základě lyrického textu vznikla série živých soch. Ty zobrazují nemožnost vystoupit ze zažitých rolí, stejně jako čekání na změnu která nepřichází. Objekty se přesto dávají do pohybu bez jasného výsledku“, doplňuje k videoklipu Střížková, finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016. Těžištěm její tvorby je v oblasti performance a videoperformance, stojí také za videoklipy pro Aid Kida, či skupinu Lanugo.

Žánrově těžko zařaditelnou Partu vynikajících lidí založil zpěvák a kytarista Zdeněk Lichnovský. Po půl roce zkoušení vydali na podzim 2020 první desku Kam chceš jít, když nejlíp je tady. Sestavu tvoří kromě zpěvů dvě kytary, basa a syntezátory, jmenovitě pak Zdeněk Lichnovský, Jakub Chaba, Jiří Polák, Štěpán Růžička a Martin Nouza. Očistný koncert se chystá na Velikonoční pondělí 14. dubna 2022 v pražské Malostranské Besedě, kde kapela vystoupí spolu s OTK a duem Zapomělsem.

YouTube: youtu.be/8USvTOdy9eA
Multilink: songwhip.com/partavynikajicichlidi/monstrproces
Bandcamp: partavynikajicichlidi.bandcamp.com
Facebook: facebook.com/partavynikajicichlidi
Instagram: instagram.com/partavynikajicichlidi/
Koncert: facebook.com/events/1505298183170019

Zdroj: TS