Open Jazz Fest kompletizuje a dofarbuje svoj tohtoročný line up.

Jazzový festival na brehu Zelenej vody pri Novom Meste nad Váhom pomaly dotvára podobu a tvár nadchádzajúceho ročníka. Festival OPEN JAZZ FEST sa od ostatných jazzových podujatí líši hlavne tým, že jeho základnou charakteristikou sú medzižánrové inšpirácie vyúsťujúce vždy bohatú a farebnú jazzovú koláž etno – a foklórnymi prvkami v jazze počnúc, cez jazzrock, fusion, swing, latinojazz a plnokrvným funkom končiac…

Ďalším menom, ktoré vystuží už tradične silnú vokálnu stránku festivalu bude mladá, vychádzajúca vokálna hviezda zo susedného Poľska, iba 27 – ročná šarmantná speváčka Marta Król. Na svoje si určite prídu aj priaznivci momentálne mimoriadne populárneho electroswingu. Jeden z predpokladaných vrcholov dramaturgie sľubuje účasť vychádzajúcej rumunsko-rakúskej hviezdy tohto štýlu, kapely Moonlight Breakfast.

Marta Król (Poľsko)

Táto mladá a nesmierne pôvabná  speváčka z poľského Bytomu, študovala pôvodne violu, ale  jej vášeň pre hlas ako nástroj zvíťazila a vyštudovala jazz na súkromnej katowickej škole Nice Noise. Marta najviac interpretačne inklinuje k jazzu, gospelu a soulu. Celkovo možno jej tvorbu zaradiť do rámca, ktorý sa zvykne označovať aj  výrazom „easy listening“. Je víťazkou viacerých poľských speváckych súťaží a cien, spomeňme aspoň cenu poľskej televízie na festivale mladých vokalistov v v  Lubline (2005 a 2007), Grand Prix festivalu anglickej piesne v Brzegu (2007), alebo špeciálnu cenu na medzinárodnom jazzovom festivale New Hope of Jazz v  Łomże (2009).

V roku 2011 vyšla jej prvotina v podobe  CD pod názvom  „The first look“ , ktorá odkazuje na jazzové štandardy avšak často v nových originálnych aranžmánoch. Album získal nominácie na rôzne poľské ocenenia a skladby z nahrávky budú tvoriť kostru  jej vystúpenia na festivale Open Jazz Fest. Sprevádzať ju budú renomovaní mladí poľskí hudobníci Jerzy Główczewsky, Paweł Tomaszewski, Andrzej Święs, Paweł Dobrowolski.

https://www.youtube.com/watch?v=Thmjjer0FP8

https://youtu.be/o9PbMxLXTUc

Moonlight Breakfast (Rumunsko, Rakúsko)

Táto rumunská formácia ponúka  zmes soulu, džezu, tanečnej hudby a elektro prestúpenú jazzovými vokálmi, akési “retroelektro”, alebo v súčasnosti rezonujúci elektroswing.  Svojou hudbou vťahuje do atmosféry 40 –  tych rokov, cez roky 80 – te s ich syntezátorovým zvukom  s pevným ukotvením v súčasnosti vďaka premyslenej produkcii. Kapela debutovala impozantným spôsobom v júli 2011, ako predskokan koncertu Jamiroquai pre 35000 divákmi.

Následne na jar 2012 absolvovala prvé turné po Rumunsku. Nedávno kapela vydala svoj prvý album pod názvom, „Shout“ a má v krátkom čase ambíciu vydať aj akustickú verziu tejto nahrávky. Minulý rok kapela vystúpila na  dvoch významných európskych festivaloch: Summer Well (Romania) and Spirit of Burgas (Bulgaria). Každý ich doteraz  vydaný singel dosiahol popredné miesto v rebríčkoch hitparád alternatívnych rádií v Rumunsku. V januári 2012 prerazila aj do rakúskeho éteru vďaka rádiu Superfy FM  a následne prišlo pozvanie na živé akustické vystúpenie v štúdiu Superfly s cieľom odpromovať nový album. Kapelu bola vybratá, aby v októbri 2011 reprezentovali Rumunsko v projekte Music Alliance Pact (každý mesiac hlasuje súčasne pod touto hlavičkou 35 hudobných blogerov z celého sveta v ankete najobľúbenejších nových skladieb). Moonlight Breakfast sa čoraz viac zviditeľňujú – hrali napr. na UEFA League Finals gala európskej ligy majstrov v  Bukurešti a vystúpili tiež na záver festivalu Transilvanian International Film 2012. V novembri 2012 účinkovali na  koncerte Macy Gray. V neposlednom rade treba vyzdvihnúť pozoruhodný fakt, že Moonlight Breakfast je kapela multi – inštrumentalistov: Bazooka (producent, bicie, klarinet, klávesy), Printzu (elektrická & basová gitara), Adita ( keyboards, akustická gitara, sampler) a Christie (spevák, sampler), takže sa je určite na čo tešiť.

Viac info a vstupenky: www.openjazzfest.sk

Zdroj: Open Jazz Fest