Odchádzania, autentické príbehy rómskych imigrantov, premiérujú na Jednom svete a súčasne mieria do slovenských kín

Skúste si predstaviť, že si vo vlastnej krajine nedokážete nájsť prácu. Aj vtedy, keď máte vzdelanie. Žiaľ, tejto situácii čelia mnohí Rómovia a Rómky na Slovensku i v susednom Česku. Denisa, Ondrej a Petr vzali osud do vlastných rúk a skúsili odísť od predsudkov, ktoré im bránili viesť dôstojné životy. V Británii svoje miesto našli a získali šancu začať odznova. A nielen to – na ceste k lepším životom aktívne pomáhajú (nielen)  rómskej komunite.

Vďaka ich odhodlaniu v boji s nespravodlivosťou sú dnes inšpiráciou nielen pre mnohých Rómov a Rómky, ale aj pre väčšinovú spoločnosť.  Odchádzania, príbehy rómskych imigrantov zachytené očami ich blízkych,  uvidíte v slovenských kinách od štvrtka, 10. novembra pod hlavičkou distribučnej spoločnosti Film Expanded. Po úspešnom uvedení na MFDF Ji.hlava bude mať film od režisérky Miry Erdevički slovenskú premiéru na festivale Jeden svet, ktorá sa uskutoční 10. novembra o 18:00 v bratislavskej A4. Následne budú mať slovenskí diváci a diváčky možnosť dokument vidieť v kinách po celom Slovensku.

Život medzi Britániou a Európou

Od pádu Železnej opony odišli za lepším životom na Západ tisíce Rómov a Rómok zo strednej Európy. Viac ako 200 000 z nich sa ich usadilo vo Veľkej Británii. Mnohí po prvýkrát v živote dostali možnosť zamestnať sa, získať zdravotnú starostlivosť a štandardné vzdelanie. Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie rómskym imigrantov mimoriadne skomplikovalo situáciu. Po vypuknutí pandémie koronavírusu protagonisti filmu Ondrej Oláh, Denisa Gannon a Petr Torák súhlasili, že svoje životné príbehy nakrútia pod vedením režisérky Miry Erdevički sami. Film prináša veľmi intímny pohľad do každodenného života jeho protagonistov, z ktorých sú dnes vzdelaní a sebavedomí Európania.

Denisa si doma nedokázala nájsť žiadnu prácu, hoci vzdelanie má. V Británii pracovala najprv ako upratovačka, za čo bola vďačná. V Česku nemohla robiť ani to. V Británii si dokázala vybudovať plnohodnotný život, je vôbec prvou vyštudovanou právničkou rómskeho pôvodu a aktívne ľuďom pomáha na ceste za lepším životom. Petr prišiel do Británie ako 18-ročný vystrašený chlapec a o pár rokov neskôr získal Rád britského impéria za prácu s rómskou komunitou. Vytvoril dôležité komunitné centrum a v súčasnosti sa zameriava na pomoc ľuďom s problémami súvisiacimi s brexitom. Ondrej bol na Slovensku zaradený do zvláštnej školy, v Británii zmaturoval s najlepšími možnými známkami. Študuje psychológiu a na živobytie zarába v sklade, kde sa svojou šikovnosťou vypracoval až na manažérsku pozíciu. Je to pár týždňov, čo získal magisterský titul a pripravuje sa na doktorát.

Odchádzania sú emotívnym filmom, ktorý nenásilným spôsobom podáva správu o tom, aké rozdielne sú prístupy k Rómom naprieč Európou: „Dokumentárny film Odchádzania je príbehom troch rómskych protagonistov, ktorým férové šance na vzdelanie a prácu vo Veľkej Británii zmenili život. A o tom, ako sa „požičané“ snažia svojej komunite „vrátiť. Žijú „tam“, ale korene majú „tu“. Keď prišla koronakríza, kontakt s príbuznými a priateľmi „tu“ bol prakticky nemožný a to nanovo otváralo tému, kam patria, kde sa cítia doma,“ vysvetľuje slovenská producentka filmu Zuzana Mistríková. Sila intímneho dokumentu Odchádzania spočíva v úprimnej spovedi jeho protagonistov a autentickom spracovaní: „Petr Torák, ktorý dostal za svoju policajnú a komunitnú prácu najvyššie možné vyznamenanie od britskej kráľovnej, odišiel z Česka po opakovanej šikane a ohrozovaní jeho i jeho rodiny zo strany extrémistov. Vo filme hovorí o týchto veciach veľmi otvorene. Napriek tomu však povie aj to, že nie je otázka, či sa vrátia tam, kde majú svoje korene, ale kedy… Film Odchádzania sa z väčšej časti odohráva v Británii, ale jeho kontext je slovenský a český. Nastavuje nám síce nenásilne, ale veľmi nekompromisne zrkadlo,“ uzatvára Mistríková.

Synopsa: Ondrej Oláh, Denisa Ganon a Peter Toták reprezentujú generáciu rómskych detí, ktoré emigrovali do Spojeného kráľovstva v 90. rokoch a začiatkom nového milénia. V Anglicku sa im dostalo možností, ktoré im v rodnej krajine, na Slovensku a v Česku, boli odopreté, a vďaka tomu sú z nich dnes vzdelaní a sebavedomí Európania. Do života im však zasiahol brexit a celosvetová pandémia. Dôsledky sledujeme úplne zblízka, očami samotných protagonistov

Vstupenky na premiéru filmu: https://goout.net/cs/odchadzania/szhpknu/
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=87Ao9hZKfTk&t=2s
Sekcia filmu na webe distribútora: https://www.filmexpanded.com/filmy/odchadzania/
Facebook stránka distribútora: https://www.facebook.com/filmexpanded
Instagram stránka distribútora: https://www.instagram.com/film.expanded/

Zdroj: TS