O týždeň sa rozhodne o najlepších hudobníkoch na Slovensku!

Už o týždeň sa rozdávajú hudobné ceny Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby za rok 2013! Medzi užšími nomináciami figurujú zvučné mená našej hudobnej scény. Okrem odbornej verejnosti však môžu hlasovať aj fanúšikovia. V špeciálnej ankete môžte dať hlas komukoľvek z vybraných interpretov. Výsledky sa dozvieme 13. februára 2014 v legendárnom V-klube v Bratislave.

Už o týždeň budú známe mená držiteľov slovenských „Grammy“. Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 13. februára 2014 v legendárnom V-klube v Bratislave. Na výročné ceny za rok 2013 bolo v prvom kole v ôsmich kategóriách spolu 144 nominácií a 127 nominovaných.

„Z tohoto počtu bolo 18 rozhlasových staníc, 18 hudobných redaktorov, 21 kandidátov na titul Objav roka, 17 na titul Inteprét/Skupina roka, 15  potenciálnych albumov roka, 20 klubov, 17 festivalov a 18 usporiadateľov roka.  Najčastejšie sa objavovali zástupcovia RTVS.“ Vysvetľuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

História hudobných cienCeny nove sa datuje od roku 1990. V 90-tych rokoch ZAI vydával samplery s mladými kapelami pre potreby médií a usporadúval ich prehliadky pod názvom Non Stop Rock Show. Okrem toho ZAI vydával vlastný hudobný časopis Music Report, vysielal skupiny na zahraničné festivaly, vytváral a podporoval projekty pre prezentáciu domácej tvorby v rozhlase a televízii. Svojimi výročnými oceneniami vlastne určoval trendy na domácej scéne.

„V 12-tich ročníkoch výročných cien ZAI od roku 1990 do 2011 najvýraznejšie bodovali No Name s piatimi cenami a Richard Müller tiež s piatimi oceneniami. Štyri ceny získal Pavol Habera, ktorý bodoval so skupinou Team.  Tublatanka získala tiež štyri ocenenia. So štyrmi oceneniami je úspešná aj Jana Kirschner. Ceny ZAI sa naposledy udeľovali ako výročné ceny pre autorov  a intepretov v roku 2001. Od roku 2012 sa udeľujú ako ceny pre partnerov v hudobnom priemysle.“ Rekapituluje Martin Sarvaš.

O držiteľoch cien rozhodujú členovia ZAI a ďalší autori a interpreti. ZAI udelí ceny celkovo v ôsmich kategóriách: Rozhlasová stanica roka, Hudobný redaktor roka, Festival roka, Usporiadateľ roka a Klub roka. K týmto kategóriám pribudli tento rok tri nové: Album roka, Interpret roka a objav roka. Okrem odbornej verejnosti však môžu hlasovať aj fanúšikovia. V špeciálnej ankete na adrese https://www.facebook.com/hudba.sk?sk=app_1430651290504689&app_data môžte dať hlas komukoľvek z vybraných interpretov. Výsledky sa dozvieme 13. februára 2014 v legendárnom V-klube na námestí SNP v Bratislave.

Nominácie ZAI za rok 2013

Rozhlasová stanica roka
Rádio Max Nitra
Rádio Regina RTVS SR
Rádio Rocková republika Bratislava
Rádio Slovensko RTVS SR
Rádio VIVA  SR

Hudobný redaktor roka
Roman Bomboš RTVS
Vlado Franc RTVS
Soňa Horňáková RTVS
Rasťo Očenáš Rocková republika

Usporiadateľ roka
Dušan Drobný Agentúra Duna Piešťany
Rudolf Hošna Ateliér Babylon Bratislava
Tibor Zelenay Blue Note Nové Mesto nad Váhom

Festival roka
Červeník Fest   Červeník
Pohoda Trenčín
Slížovica Nitra
Topfest Piešťany

Klub roka
Ateliér Babylon Bratislava
Blue Note Nové Mesto nad Váhom
Nová Pekáreň Nitra

Album roka
HEX Všetko najlepšie
Horkýže Slíže St Mary Huanaganja
Jana Kirschner Moruša Biela
Richard Müller a Fragile Hlasy
Zuzana Smatanová Momenty 2003 – 2013

Interprét roka/skupina roka
Celeste Buckingham
HEX
Horkýže Slíže
IMT Smile
Jana Kirschner
Zuzana Smatanová

Objav roka
Bijouterrier
Korben Dallas
Sima Martausová

Zdroj: Propaganda House s.r.o.