Nvmeri je pokračovanie kapely The Uniques. Sú to tí istí ľudia, len iný koncept.

Slovenská skupina The Uniques sa už od svojho začiatku v roku 2007 celkom prirodzene vyhýbala bežne zabehnutým vzorcom, ktoré slovenské „indie“ bandy s radosťou obmieňajú.

Pravdepodobne si aj vďaka tomu toto nevypočítateľné trio zaslúžilo Cenu kritikov za (debutový) album From the Dust na Radio_Head Awards 2010 a reprezentovalo Slovensko (mimo množstva iných vystúpení) na významných showcase festivaloch ako Eurosonic (Holandsko) či Waves (Rakúsko). Počas tohtoročnej jari im vyjde dlho pripravovaný a očakávaný druhý album, s ktorým predstavia nie len nové skladby, hudobnú a vizuálnu show, ale hlavne zmenu názvu skupiny, ktorá sa od dnešného dňa volá Nvmeri a tvoria ju Pišta Kráľovič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa.

„Uvedomili sme si, že po viacerých zmenách v obsadení od roku 2007 sa v The Uniques vystriedalo dokopy desať ľudí. Keďže táto zostava je už usadená, tak jedinou možnosťou to bolo celé skĺbiť, urobiť za všetkým poslednú bodku a začať písať novú vetu kapitálkou.”, objasňuje túto zmenu  Pišta Kráľovič.

Nový album je založený na veľmi striktnej koncepcii, ktorú fanúšikovia mohli vyčítať z už odprezentovaného “moodbordu”. Pišta dodáva: „Slovo Nvmeri znamená v latinčine čísla, ktorými je popretkávaná celá naša filozofia a hudba. Fascinujú nás, ako jedna z mála exaktných vecí, ktoré človek pozná. A latinčina – ako taký tajomný odkaz doby a určitý symbol vedomosti. Spojenie tradičného s futuristickým – týmto sa teraz tiahne to čo robíme.”

Zmena názvu kapely nie je v hudobnom svete bežnou vecou. The Uniques – po novom Nvmeri – riskujú, no napriek tomu sa neboja prekvapiť publikom touto výraznou novinkou. Album slovenského tria Nvmeri ovplyvnený matematikou, stretom antických prvkov, súčasnosti a budúcnosti, estetikou geometrie, nesúmernosti a kovov naznačuje, že pôjde o výnimočný a ucelený projekt, ktorý vyjde už na jar roku 2013. A ako skupina dodáva: „Celé by sme to zhrnuli do jednej vety: je to to najlepšie a najprepracovanejšie, čo sme zatiaľ v živote vedeli dať dokopy.”

Zmenu názvu oznámila skupina Nvmeri 3. marca formou videa v relácii Hudba mesta, kde odprezentovala nový singel “Hardwired” z pripravovaného album. Video si môžete pozrieť tu: https://tv.sme.sk/v/26365/na-ufe-zahrali-dobre-cisla.html

www.facebook.com/nvmer
www.nvmeri.com

Zdroj: Michal Stolárik