NU SOUND OF SERBIA: Repetitor, E Play, dreDDup v MMC

Srbskí hudobníci vedia v kluboch poriadne podkúriť a srbské publikum im za to dáva veľkú energiu. Kto zažil koncert či festival v Srbsku, tak vie o čom hovoríme. Teraz tento zážitok prenášame k nám na Slovensko v podobe Nu Sound of Serbia, kde predstavíme súčasnú srbskú hudbu – 11. februára 2022 v Bratislave, Majestic Music Clube (Karpatská 2). Vystúpia u nás dobre známy alternatívno rockový Repetitor, vo svojej slovenskej premiére – post punkový E Play, industriálny dreDDup. Srbskú scénu prídu predstaviť aj osobnosti zo srbskej hudby, ktoré pripravujú veľké festivaly či koncerty. Na záver je pripravená aj afterpárty a ďalšie prekvapenia. Príďte osláviť opätovné stretnutie národov. Živeli!

Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti. Nie náhodou sa juhoslovanský rock, do ktorého patrili aj srbskí hudobníci, zapísal do rockových dejín. V posledných rokoch je srbská scéna čoraz aktívnejšia a priťahuje aj zahraničných návštevníkov na jeden z najnavštevovanejších festivalov v Európe – EXIT Festival, alebo na svetoznámu prehliadku jazzu Nišville. Srbská komunita je však aktívna aj na Slovensku, kde žije a pracuje okolo pätnásťtisíc Srbov. Bratislavské MMC bude 11. februára 2022 svedkom stretnutia nielen srbských, ale aj slovenských priaznivcov. Program NU SOUND OF SERBIA vznikol tak, aby reprezentoval to najlepšie zo živej hudby, preto sme vyberali z tých najlepších koncertných kapiel.

Veľmi nás teší, že pozvanie prijala post punková kapela E-Play, ktorá vznikla v roku 1998. Za ten čas si prešla rôznym vývojom, čo sa podpísalo na ich chameleónskom prejave. Ich špecifický zvuk vznikol kombináciou atmosférickej kombinácii gitár a syntetizátorov s údernou rytmikou a basgitarových liniek vystrihnutých z triphopu. Pätica hudobníkov, vedená šarmantnou Majou, si môže vyberať z čoho zostaví koncert. Na výber majú päť štúdiových albumov, pričom ten posledný Sloboda mal úspech nielen v undergrounde, ale aj v národnej televízii a rádiu.

Repetitor je garage rock, post punkové trio z Belehradu. Zohratá trojka oholila skladby až na kosť. Sú surové a priamočiare, takto nejako znie rock and roll po srbsky. Za ich zohratosťou stojí hranie na nespočetne veľa festivalov a množstvo najazdených kilometrov. Postupne sa vypracovali na jednu z najznámejších srbských kapiel v zahraničí. Ak existuje niečo ako invázia balkánskych kapiel, tak Repetitor sú v jej popredí. Svojou tvorbu oslovujú najmä fanúšikov Mudhoney, Sonic Youth, Nirvany či Pixies. Všetky tieto vzory a inšpirácie miešajú v úprimnom prejave, ktorým si získali aj to najnáročnejšie publikum – väzňov, počas ich  hrania v belehradskom väzení.

dreDDup patria k priekopníkom industriálneho rocku. Pochádzajú z Nového Sadu, kde formovali srbskú industriálnu scénu už od roku 1997. Stali sa legendou a malým kultom, ktorý sa obracia aj na priaznivcov punku, elektroniky, darkwave, synthpopu, rock and rollu. Nie nadarmo im dávajú prívlastky „industriálny masaker“ alebo „démonická elektronika“. A takto môžeme charakterizovať aj ich živé vystúpenia – energické, démonické, adrenalínové – jednoducho masaker. Vyberať majú taktiež z čoho, až z ôsmich štúdiových albumov, pričom ten posledný, Romance of Romans, vyšiel v roku 2021.

Pred festivalom sa uskutoční aj diskusia o srbskej hudbe a festivaloch. Rovnako afterparty – viac informácií už onedlho. Vstup na diskusiu je voľný – treba sa zaregistrovať na tomto maily info@mpproduction.eu

Tento projekt sa uskutoční s finančnou podporu KULT MINOR.

NU SOUND OF SERBIA: E-Play; Repetitor; dreDDup
11.02.2022; Majestic Music Club, Bratislava
Vstupenky nájdete na: TooToot, Predpredaj.sk, Ticketportal.sk, GoOut

Zdroj: TS