NOVÝ SERIÁL KANÁLU DISCOVERY OD DRŽITELŮ OSCARA® ALEXE GIBNEHO A STEVENA SPIELBERGA, WHY WE HATE (PROČ NENÁVIDÍME).

Šestidílný seriál v produkci Amblin Television and Jigsaw Productions režírovaný držiteli ceny Emmy Geetou Gandhir a Samem Pollardem. Nenávist a konflikt byly vždy nedílnou součásti historie lidstva. Od děsivých extrémů jako byl holocaust (Šoa) nebo rwandská genocida, kdy nenávist vyústila v hromadné vraždění, až po běžné konflikty, jako je šikana na dětském hřišti nebo trolling na sociálních sítích. Nenávist ovlivňuje naše životy nesčetnými způsoby. Všichni lidé mají schopnost nenávidět, ale jen málokdo rozumí tomu, co nenávist vyvolává a co jí přeměňuje v destruktivní sílu.

Produkovaný těžkými filmařskými váhami Alexem Gibneym a Stevenem Spielbergem pod režijní taktovkou Geety Gandbhir a Sama Pollarda (vítěze Emmy® za film „When The Leevees Broke: A Requiem in Four Acts“, „Když se hráze protrhnou: Rekviem ve čtyřech aktech“). Seriál PROČ NENÁVIDÍME nabízí pohled na jednu z nejprimitivnějších a nejničivějších emocí lidstva – nenávist. Základní myšlenkou seriálu je představa, že pokud lidé porozumí své vlastní mysli, najdou způsob, jak proti nenávisti bojovat a zabránit jejímu šíření.

Šestidílný seriál se začne vysílat v sobotu 13. října ve 22:00 hodin na Discovery Channel. Další epizody budou vysílány každou neděli. První epizoda bude k dispozici na Discovery Go SUNDAY v sobotu 6. října. Mnoho lokálních sítí Discovery po celém světě začne sériál vysílat v říjnu.

„Témata rozvíjená v seriálu PROČ NENÁVIDÍME jsou důležitější než kdy jindy,“ říká Nancy Daniels, hlavní ředitelka společnosti Discovery a Factual. „Kanál Discovery je nesmírně hrdý na to, že se může tomuto tématu věnovat společně s legendárními filmaři Alexem Gibneym a Stevenem Spielbergem a jejich skvělými týmy. Věda nám poskytuje znalosti, které potřebujeme, a vyprávění zase vzbuzuje naději.“
Gibney a Spielberg: „Dostat se ke kořenům lidské přirozenosti je nejen fascinující, ale i nezbytné pro pochopení toho, kdo jsme. Toto není série, která by jen dokumentovala reálnou situaci; je to také výzkum – pokus rozklíčovat důvody nenávisti prostřednictvím vědy a pochopením našeho lidství. Nenávist je zakódována v naší DNA. Pokud budeme schopni porozumět důvodům našeho jednání, můžeme pak změnit způsob, jakým jednáme. To je naše jedinečná lidská schopnost. “

Na základě špičkové žurnalistiky, hlubokých historických výzkumů a průkopnického zkoumání v oblasti psychologie, biologie a neurologie sleduje seriál PROČ NENÁVIDÍME stopu evoluční podstaty nenávisti a jejího dopadu na jednotlivce a společnosti napříč celou historií lidstva. Věda, která zkoumá toto chování, je mocným nástrojem, který nám pomáhá pochopit příčinu konfliktů a umožňuje lidem vést komplexní rozhovory o problémech s tematikou spojených a o jejich příčinách.

V každé epizodě nám s pochopením složitých problémů pomáhají erudovaní odborníci včetně kognitivního vědce Laurie Santose, evolučního antropologa Briana Hareho, novináře a spisovatele Jelani Cobba, odbornice na extremismus Sashy Havlicek, mezinárodní odbornice na trestní právo Patricie Viseur Sellers a neuroložky Emile Bruneau.

Seriál PROČ NENÁVIDÍME ukazuje mnoho druhů nenávisti v každodenním životě: násilné rivalství, které vybuchuje na sportovních zápasech, nenávistnou rétoriku, která se šíří na sociálních médiích, a prudké
neshody, které vznikají v politice, mezi rasami, náboženstvími a různými sociálními názory. Seriál sleduje odvážné jedince, kteří se snaží potlačit násilné konflikty a napravit mylné představy, nabízí svědectví bývalých teroristů a vůdců zodpovědných za genocidu a umožňuje tak divákům získat poučení z těch nejbrutálnějších a nejdéle trvajících příkladů nenávisti po celém světě.

Jedním ze zkoumaných témat je vliv skupinového myšlení na lidské vnímání a chování. Nejlépe toto téma ukazuje oblast sportu. Existuje zde velká loajalita, založená na mnoha rozdílných faktorech, jako je například národní identita. Láska a podpora jednoho týmu často vede k nenávisti vůči jeho soupeři, což může vést k nenávisti k fanouškům ostatních týmů. Santos vysvětluje: „… fotbaloví fanoušci často vykazují velmi ‚kmenové chování‘ nejen vůči oblíbeným hráčům, ale také k ostatním fanouškům. To je velmi zajímavé, protože to naznačuje, že nejde jen o soutěž.“ Santos nachází blízkou paralelu s dnešním politickým prostředím: „Politické předsudky se stávají stále ‚kmenovějšími‘. Vzdálenost mezi politiky a občany se zvětšuje a na povrch vyplouvá stále více negativních projevů tohoto ‚kmenového‘ chování.“ 

PROČ NENÁVÍDÍME také dokumentuje osobní příběhy lidí, kteří prožili život plný nenávisti, včetně člena nenávistné skupiny a jeho vzpomínky z dětství, když „… neustále někde postával a vyprávěl lidem, že přijdou do pekla.“ V seriálu se setkáte s lidmi, jejichž víra je vedla ke spáchání zločinů, za které byli potrestáni vězením, kde se jim nakonec podařilo od této zhoubné ideologie osvobodit.

Seriál PROČ NENÁVIDÍME postupně zkoumá současné vazby na pudové a evoluční chování a používá vědu jako základ pro odhalení pravdy o nenávisti a lidské přirozenosti.

Seriál PROČ NENÁVIDÍME je podporován společností Discovery Education, světovým lídrem v oblasti zdrojů digitálních učebních osnov, relevantního obsahu a profesionálního vzdělávání pro online výukové programy K-12. Více než 5 milionů pedagogů a 51 milionů studentů na celém světě, kteří využívají nedávno spuštěný kanál Discovery Education Experience a další oceněné digitální služby, brzy získá přístup k celé řadě exkluzivních videí ze seriálu PROČ NENÁVIDÍME, novým aktivitám pro práci ve třídě, lekcím a výukovým programům určeným pro rodiče žáků. Prostřednictvím těchto zdrojů vedoucím k zamyšlení, bude učitelům, studentům a jejich rodinám umožněno zkoumat pohnutky vedoucí k nenávisti a měnit tak budoucnost k lepšímu.

Seriál PROČ NENÁVIDÍME vyrobily pro kanál Discovery Channel společnosti Amblin Television a Jigsaw Productions ve spolupráci se společností Escape Artist, pod režijní taktovkou Geety Gandbhir a Sama Pollarda. Výkonným producentem seriálu jsou Alex Gibney, Steven Spielberg, Frank Marshall, Stacey Offman, Richard Perello, Darryl Frank, Justin Falvey, David McKillop, Jon Bardin, Yael Melamede a Erica Sashin. Za společnost Escape Artists je výkonným producentem Steve Tisch; za kanál Discovery Channel jsou výkonnými producenty Nancy Daniels a Howard Swartz.

Zdroj: TS