Nový objav na scéne sa volá Adalbert, vypočujte si temný singel ‘Ghost’.

Pod pseudonymom Adalbert začal mladý Slovák Vojtěch Štědroň tvoriť hudbu už ako 10-ročný. Spočiatku išlo o inštrumentálnu tvorbu, v roku 2009 však pridal aj spev a o dva roky na to sa rozhodol posunúť dovtedy bočný projekt na vyššiu úroveň.

Spoločne so živou kapelou odohral prvé koncerty, prihlásil sa do súťaže Demovnica_FM, kde uspel a nahral prvé EP. Dnes predstavuje Adalbert nový singel ‘Ghost’ z pripravovaného debutového albumu, ktorý vyjde v priebehu tohto roka pod hlavičkou vydavateľstva go2stage, a ktorý sľubuje nový originálny zvuk na slovenskej hudobnej scéne.

“I’ll remind you what you lost, ‘cause I’m the demon from your past.“

Tieto slová sa šepkajú v úvode skladby ‘Ghost’ a naznačujú aj žánrové zaradenie tvorby Adalbert do kategórie sadcore, podobne ako samu seba zaraďuje napríklad speváčka Lana Del Rey. Hudba, ktorú Adalbert ponúka, je typická svojimi temnými melódiami, frontman kapely rád experimentuje s elektronickou hudbou, cítiť je aj vplyv post-rocku a grunge. Vzorom v jeho tvorbe sú interpreti ako Sigur Rós, Placebo, Muse, Radiohead, The Cure či Marilyn Manson.

Adalbert je po latinsky Vojtěch a pre Vojta je srdcovým projektom. “K hudbe som sa dostal už ako dieťa, obaja moji rodičia sú hudobníci. Otec je skladateľ a matka je učiteľka spevu v hudobnej škole. Asi od 6 rokov som si skladal piesne len ako spevák a hudbu som si predstavoval a napodobňoval beatboxom. V 11-tich som dostal prvé klávesy a postup mojej tvorby sa zmenil – začal som nahrávať inštrumentálnu hudbu a spev si predstavovať,” hovorí dnes 25-ročný spevák a skladateľ, ktorý je autorom všetkých svojich skladieb.

Významným posunom v jeho kariére bola práve súťaž Demovnica_FM. Okrem úspechu v súťaži hudobných talentov vyhral v roku 2014 Adalbert aj súťaž o hranie na maďarskom festivale Sziget. Vďaka Demovnici_FM sa Vojto zoznámil aj s hudobným producentom Marošom Hečkom, s ktorým dnes spolupracuje na novom albume. “Adalbert ponúka naozaj prepracované aranžmány, na albume bude akustický rozmer zo staršieho EP posunutý smerom k plnému zvuku v strednom tempe. ‘

Ghost’ je silný singel, na albume je možné očakávať takých skladieb viacero. Naša spolupráca je založená na dôvere, Vojto prináša do projektu obrovský kus práce, nadšenia a zodpovedného prístupu, ktorý je nesmierne cenný,” hovorí Maroš Hečko, ktorý sa ako hudobný producent podieľal na vzniku mnohých slovenských albumov, sám bol spevákom skupiny Free Faces, s Bezmocnou hŕstkou a neskôr so zoskupením Home Made Mutant vydal viac ako desať albumov.

Tento rok sa bude Adalbert sústrediť na dokončenie albumu a čo najlepšie live vystúpenia. Príďte si pozrieť koncert Adalbert naživo, najbližšie na Radio_Head Awards Festival 2016 v sobotu 11.marca o 20.00 v Komornom štúdiu v Bratislave. 

Vypočujte si EP ‘Adalbert’ (2014)  – https://adalbert.bandcamp.com/
Sledujte Adalbert na Facebook-u: www.facebook.com/adalbertmusic

Vydavateľstvo a produkčný dom go2stage sa prioritne venuje mladým začínajúcim kapelám alternatívneho charakteru. Vydavateľstvo vydalo doposiaľ album kapelám Millhouse, Fúzy Múzy, Martina Javor, Saténové ruky, Tante Elze – digitálne EP. Albumy Martiny Javor a Saténových rúk sa objavili medzi top slovenskými albumami roka 2015.

Informácie redakcii poskytla Daniela Grečnerová (PR manažér, Tootoot Live Promotion)