Nový dokument Zuzany Piussi & Víta Janečka SEDLIACKY ROZUM príde aj na Slovensko.

Dokument Zuzany Piussi a Víta Janečka Sedliacky rozum uvidia aj diváci na Slovensku. Film “o obrábaní pôdy, správy krajiny a dopadoch pri podnikateľských metódach najväčšieho českého sedliaka všetkých čias Andreja Babiša” bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale Jeden svet v piatok 13. októbra 2017. Výzva na distribúciu snímky smerom ku kinárom, klubárom a krčmárom je otvorená, stačí zareagovať, distribúciu si zobrali na starosti sami autori cez webovú stránku www.selskyrozum.online. Česká televízia film odpremiéruje až po voľbách.

My Slováci sme občas pozerali na Čechov ako na „staršieho brata“, ktorý je kultúrne a politicky vyspelejší. Tento film Slovákov poteší ako dôkaz, že už sme si rovní,“ povedala Zuzana Piussi, ktorá sa spolu s Vítom Janečkom podpísala pod koncept, kameru, zvuk, strih a réžiu. Na filme dvojica spolupracovala s novinármi Jakubom Patočkom a Zuzanou Vlasatou; vidíme ich aj pri investigatívnej práci na ich knihe Žltý barón. Ide o takmer trojročný proces rešerší a zberu materiálu, ktorý približuje český vidiek s Babišovou víziou riadiť štát ako firmu.

Sedliacky rozum (v origináli Selský rozum) bude mať slovenskú premiéru na 18. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v sekcii Máte právo vedieť v piatok 13. októbra 2017 o 17.30 hod. v Kine Mladosť. Festival v programovej sekcii Slovenský dokument uvádza aj predchádzajúci film Zuzany Piussi Český Alláh.

S distribúciou filmu v Česku sa začalo v lete tohto roku. Odvtedy ho videli diváci v Prahe, Brne, Zlíne, Prostějove, Kolíne, Ostrave, Liberci a desiatkach ďalších väčších či menších miest. Distribúcia na Slovensku je otvorená, vybavujú ju priamo autori filmu prostredníctvom internetu. Stačí len zareagovať na stránke www.selskyrozum.online/Chci-prom%C3%ADtat.php.

Dokument predkladá témy, ktorými žijú poľnohospodári a podnikatelia na českom vidieku, hľadanie odpovedí na otázky ako a prečo fungujú dotácie, prečo sa pestujú niektoré plodiny viac a iné menej, prečo v posledných rokoch ubudlo chovných zvierat a aké to má následky na produkciu potravín, vo výsledku viedol autorov k tomu, aby sa zamerali na rolu Andreja Babiša, štýl a následky jeho podnikania a následne aj politických aktivít, ktoré sa stávajú jedným z najurčujúcejších faktorov v českom podnikateľskom prostredí a vlastne celom štáte. Jedným z hlavných protagonistov filmu je moravský sedliak Bohumír Rada, ktorý spoluzasvätil Andreja Babiša do poľnohospodárskeho podnikania, aby sa následne ich cesty zásadne rozišli.

Producentmi dokumentu Sedliacky rozum sú: Česká televízia a D1fim.

Tohto roku uviedla Zuzana Piusii do slovenských kín svoj predchádzajúci dokument Český Alláh, vo februári 2016 premiérovala taktiež celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, za ktorý získala v októbri 2016 Zvláštne ocenenie poroty práve na festivale Jeden svet. Snímky Zuzany Piussi: Od Fica do Fica a Krehká identita patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty. Vít Janeček je slovenským divákom známy napríklad svojím filmom Ivetka a Hora.

Zdroj: TS