Nils Frahm je vypredaný, Irisarri ešte nie.

Posledných sto lístkov na Frahma sa v pondelok predalo v priebehu niekoľkých hodín. K dispozícii tak už je len zopár permanentiek a jednodňové lístky na Irisarriho.

Koncert berlínskeho skladateľa modernej vážnej hudby Nilsa Frahma, ktorý sa uskutoční už v tento štvrtok v bratislavskom Ateliéri Babylon, je od pondelka večera vypredaný. Informoval o tom organizátor, hudobná agentúra Ore Pole. Posledných sto vstupeniek sa v pondelok predalo v priebehu niekoľkých hodín.

nils frahm3

Nils Frahm vystúpi v prvý večer dvojdňového podujatia Nu:Classic venovaného modernej vážnej hudbe. Druhý, piatkový večer, bude patriť americkému skladateľovi Rafaelovi Antonovi Irisarrimu. Na jeho koncert ešte vstupenky k dispozícii sú, rovnako ako permanentky na oba večery. Tých bolo v pondelok večer v predaji na stránke orepole.sk aj v sieti Ticketportal už len niekoľko posledných kusov.

Nils Frahm patrí k novej vlne skladateľov vážnej hudby, ktorí klasické nástroje kombinujú miestami s elektronikou či vysamplovanými zvukmi mesta a civilizácie. Blízky priateľ islandskej ikony modernej vážnej hudby Ólafura Arnaldsa, s ktorým nedávno vydali spoločný album, chodil na klavír k Nahumovi Brodskemu, poslednému žiakovi Piotra Iljiča Čajkovského.

rai4

Rafael Anton Irisarri je klavirista, skladateľ a multiinštrumentalista z amerického Seattlu, ktorého hudba má s Frahmom mnoho spoločných znakov. Medzi svojimi vzormi spomína najčastejšie Mahlera, Debussyho aj Pärta a medzi skladateľmi a interpretmi s ktorými spolupracoval sú také mená ako Biosphere, Lusine či Ryuichi Sakamoto.

Na pódiu obsluhuje klavír, laptop aj elektrickú gitaru a ich kombináciou vytvára podľa magazínu Pitchfork „nádherné a drsné zvukové plochy“. Irisarri nezaprie ani inšpiráciu nezávislou gitarovou scénou 90. rokov, na pódiu nosí miesto saka tričká My Bloody Valentine a jeho zatiaľ posledným dielom je spomienka na Lou Reeda Drone For Lou.

Lou Reedovi bude zhodou okolností venovaný aj sobotňajší koncert Ore Pole v bratislavskom klube Randal. Na akcii s názvom Lou Reed Tribute tu vystúpia pražskí Velvet Underground Revival Band a bratislavské kapely Kosa z nosa a Med.

Zdroj: Agentúra Ore Pole