Najväčšia a najmenšia kniha v Knižnici SNM.

V Knižnici Slovenského národného múzea, na Vajanského nábreží 2 v Bratislave, sú pripravené k nahliadnutiu širokej verejnosti knižné unikáty extrémnych rozmerov.

Naša najväčšia kniha má názov Vtáky Ameriky (The birds of America) a jej autorom je americký spisovateľ John James Audubon. Jedná sa o najväčšiu knihu na Slovensku a zároveň o štvrtú najdrahšiu knihu sveta. Vtáky sú v nej zobrazené v skutočnej veľkosti.

Rok jej vydania je 1838 a má dve časti. V rokoch 1972 až 1973 vyšlo v Lipsku faksimilné vydanie v očíslovanom náklade 500 výtlačkov. Slovenské národné múzeum má dva z nich, číslo 150 a číslo 65. Každá z týchto kníh je ručne maľovaná, má rozmer 100 cm x 68 cm a váži celých 16 kilogramov.

Tá najmenšia, ktorá váži necelé dva gramy, je taktiež knižnou raritou. Je to náboženská kniha – Korán a je len o niečo väčšia ako eurová minca. Samotnému čitateľovi text tejto knihy zväčší lupa, ktorá je súčasťou knihy.

Knižnica Slovenského národné múzea má sídlo v budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave, na štvrtom poschodí. Pre verejnosť je otvorená v utorok až piatok, od 10:00 do 16:00 hod. Tešíme sa na vašu návštevu.

Zdroj: SNM