Na TrutnOFF poprvé přijede Richard Müller s kapelou a z Nového Zélandu přiletí Fat Freddy’s Drop. Z Moravy dojede dívčí soubor Rózinky z Kozojídek i cimbálovka z Horňácka.

Tam-Tamy z hor opět duní… TrutnOFF Open Air Festival si hraje s rozmanitostí a první den školního volna před rozjezdy na prázdniny oznamuje další novinky v programu. Na hudební přehlídku s indiánským duchem a kořeny v undergroundu z počátku osmdesátých let minulého století přijede poprvé Richard Müller s kapelou. Tradiční pestrobarevnou mozaiku doplní novozelándská skupina Fat Freddy’s Drop, která si v podhorském ležení odbude své první vystoupení v naší zemi, dívčí soubor Rózinky z Kozojídek i horňácká cimbálovka. Trutnoff Open Air Festival je letos věnován osmdesátinám náčelníka Václava Havla a uskuteční se v obvyklém „okupačním“ termínu 18. – 21. srpna na trutnovském Bojišti.

Legendární festival pod horami, TrutnOFF Open Air, si opět užívá rozmanitostí. Vedle již dříve oznámených živelně elektroswingových Parov Stelar, energických Skunk Anansie s divokou zpěvačkou Skin, populárního písničkáře Jake Bugga i metalových Soulfly a Fear Factory festival poprvé navštíví a okusí jeho vyhlášenou specifickou atmosféru Richard Müller s kapelou. Ten přijede se speciálním festivalovým programem, složeným z největších hitů. Pestrobarevnou mozaiku doplní také kapela známá především u našich západních sousedů, kde sklízí úspěchy – novozélandští lehce taneční Fat Freddy’s Drop. Jejich vystoupení jsou pověstně živelná, dlouhá a až extatická. Prolínají se v nich etno prvky s elektronikou a tanečními rytmy. Poprvé přijede undergroundový Kabaret Dr.Caligariho. A vedle Riša Müllera poprvé na festivalu vystoupí i slovenské kapely Puding paní Elvisovej a Queer Jane, které rovněž symbolizují žánrové rozpětí z bratrských teritorií. Po letech se vrátí Jablkoň nebo Michal Hrůza, ale i dívčí folkový soubor Rózinky z Kozojídek, který se stal vloni při svém premiérovém vystoupení jedním z miláčků zdejšího publika a pořadatelé jim museli neplánovaně přidávat další vystoupení. To vše jsou střípky z letošního „Českého Woodstocku“, které by na jiném festivalu byly možné jen stěží. „Program letošního Pow-Wow bude letos ještě více různorodý. Tak jak to máme rádi a měl rád i náš náčelník. Jsme neformální a různorodé společenství a hudební mozaika se jen odráží do celkového ducha setkání. Pokračujeme v tradici hudební a názorové různorodosti. Může to vypadat jako bez ladu a skladu, ale vše zde má své místo, souvislosti a opodstatnění,“ říká Martin Věchet, zakladatel a jeden z tvůrců trutnoffského programu.

Richard Müller s kapelou

Richard Müller je již československou hudební legendou, a jak známo, ty na Trutnoff patří a těší se zde vřelému přijetím. Petr Novák, Waldemar Matuška, Ivan Mládek, Pavel Bobek, Marta Kubišová, Václav Neckář či Jiří Suchý nebo Eva Pilarová jsou toho dokladem. Jejich vystoupení se nesmazatelně zapsala na kůže zdejších teepee a do kmenových kronik. Jak to dopadne s o generaci mladším textařem, skladatelem, hudebníkem, zpěvákem a osobností naší předrevoluční i porevoluční hudební scény, který před deseti lety oznámil konec své kariéry, aby se na koncertní pódia po několika letech opět vrátil, se nechme překvapit. Představovat Richarda Müllera je nošením dříví do lesa. Spolupracoval s oblíbenou českou autorskou dvojicí Hapka a Horáček, na jejichž album „V penziónu Svět“, které vstoupilo do obecného podvědomí, nazpíval hit Štěstí je krásná věc. Michal Horáček je také autorem textu k jednomu z Müllerových největších hitů Srdce jako kníže Rohan. „Dlouho jsme poslouchali, ať Riša pozveme, nyní se tedy prosby a žádosti naplňují. Přes lehké počáteční pochybnosti dnes věříme, že Rišo nebude mít moc práce a většinu jeho písní naše ležení odezpívá za něj. Rozezpívá celé Bojiště ještě před pár hodinami rozvířené metalovými rytmy. Svým životem i peripetiemi je nám blízký a už před několika lety jsme se na vystoupení domlouvali, ještě i za přítomnosti našeho náčelníka. Bylo to v době, když se Rišo po dlouhé době vrátil na pódium, při jeho prvním koncertě po znovuzrození,“ vzpomíná Martin Věchet. „Vydejme se tedy s Rišem Po schodoch kousek do minulosti, a snad nám bude počasí nakloněno a „Milovanie v daždi“ si dopřejeme jen ve zpívaných textech,“ uvádějí pořadatelé.

RIchard Muller 1

Roztančený tlouštík se svým kmenem – kdo jsou Fat Freddy’s Drop z Nového Zélandu?

Novozélandská taneční smršť Fat Freddy’s Drop se již několikrát přehnala po evropských pódiích, bohužel zatím jen směrem na západ. To se ale letos v měsíci zrní změní a Fat Freddy’s Drop k nám poprvé zavítají. Kam je zařadit? TrutnOFF se nebrání novým a neotřelým moderním směrům a tato novozélandská kapela je toho dokladem. Jejich hudba je směsicí jazzu, soulu, hip hopu, klasického reggae, rhythm&blues, disco i housu či post-punku. Navíc s lehce cizokrajným a vzdáleným nádechem. Pokud si to lze jen stěží představit, pak je třeba zavítat na podhorské Pow-Wow a pověstnou trutnoffskou rudou půdu – tuto kapelu je totiž potřeba vidět a slyšet naživo. Jejich live vystoupení jsou vysoko hodnocena doma na Novém Zélandu, ale i v Americe a západní Evropě. Kapela vystoupila na malých i velkých festivalech po celém světe, v Londýně vyprodali halu s desetitisíci návštěvníky a jejich specifická hudba přitahuje různé skupiny lidí i alternativně smýšlejících napříč kontinenty. Jejich poslední album Bays, které vyšlo v loňském roce, vzniklo téměř celé při živých vystoupeních na festivalech i samostatných koncertech. A jaké bylo jejich přání pro TrutnOFF festival? Aby mohli hrát minimálně devadesát minut. A my jim rádi vyhovíme a přání splníme. A věříme, že jejich hudba potěší nejen naše srdce a mysl.

ffd_koncert

I cimbálovky! Barvitostí Trutnoff naplňuje tradici

Účast cimbálovek se již také postupně stává tradicí a trutnoffským specifikem. I letos přijede Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky, která je známá například společnými vystoupeními se swingovým a big bandovým orchestrem Melody Makers Ondřeje Havelky. „Letos bude cimbálovek ještě více a zasáhnou i viditelněji do celého festivalu. Své útočiště budou mít v Undergroundovém stanu, zákulisí či ve zvětšeném stanu Knihovny Václava Havla. Jednotlivé soubory budou z různých oblastí Moravy, navenek rozpoznatelné odlišnými kroji a při pozornějším poslechu i rozdílným hudebním projevem a texty. Ale především budou střídavě nebo společně procházet celým festivalovým ležením, aby své putování zakončili na pódiu v jednom ze stanů,“ odhaluje Marta Indiánka Věchetová.

Vstupenky: 10+1, camp zdarma. Nově e-tickety!

Vstupenky je možné si objednávat na https://www.festivaltrutnov.cz/vstupenky. Jejich cena je teď 1400,-, při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Novinkou je možnost zakoupení vstupenky ve formě e-ticketu. V prodeji jsou také jednodenní vstupenky na poslední festivalový den, tedy neděli, kdy stejně jako vloni The Prodigy bude festival uzavírat  jedna z letošních hlavních kapel, Parov Stelar. Ve stejný den vystoupí i Fat Freddy’s Drop. Za kempování a parkování se v podhorském ležení neplatí. „Tak si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které přátelské festivalové setkání pod horami nabízí,“ věří pořadatelé z Geronimova kmene.

Zdroj: Trutnoff Open Air Festival