Na Cinematik sa vracia polnočná sekcia. Predstaví nezávislé horory Larryho Fessendena.

K najvyhľadávanejším sekciám MFF Cinematik patrí “polnočná sekcia” Za hranicou kultu. Po minuloročnej prestávke predstaví 16. ročník festivalu režisérsku tvorbu amerického nezávislého filmára Larryho Fessendena. 

Larry Fessenden (nar. 1963 v New Yorku) je renesančným mužom nezávislého filmu – je to scenárista, strihač, kameraman, režisér, herec a hudobník v jednej osobe. Od roku 1985 tiež vo svojej produkčnej spoločnosti Glass Eye Pix podporuje mladé talenty, stál tak na začiatku kariér filmárov ako Kelly Reichardt, Ti West, Jim Mickle či Adam Wingard. Cinematik predstaví Larryho Fessendena predovšetkým ako režiséra, a to prostredníctvom šestice jeho celovečerných filmov.

Fessenden bol už od detstva fascinovaný klasickými hororovými postavami, ako sú Frankensteinovo monštrum či Gróf Drakula. Vo svojej tvorbe čerpá práve z týchto archetypov, ktoré však zručne zasadzuje do súčasného, civilného života.

No Telling (1991) je príbeh chirurga, ktorý prichádza na vidiek, aby tu v rámci tajného programu robil experimenty na zvieratách. Náplň svojej práce tají aj pred vlastnou manželkou, ktorá len postupne zisťuje, akým netvorom sa jej manžel v honbe za uznaním stal. Frankensteinovský námet má aj Fessendenov zatiaľ posledný film Zvrátení (Depraved, 2019). Jeho hrdina je geniálny chirurg, ktorý počas služby v Afganistane oživil mŕtveho spolubojovníka. S desivými pokusmi pokračuje aj po návrate domov, až kým nezostrojí homunkula Adama, ktorému vdýchne život.  

Hlavnou postava filmu Návyk (Habit, 1995) je alkoholik Sam (stvárnil ho samotný Fessenden), ktorý po rozchode s priateľkou a smrti otca nachádza útechu v náručí tajomnej ženy. Divoký vzťah a prehlbujúca sa závislosť však Sama posúva stále ďalej od reality, do temného sveta medzi súmrakom a úsvitom. V snímke Pod povrchom (Beneath, 2013) sa zase šestica spolužiakov vyberá k jazeru opradenému legendami o obrovskej mäsožravej rybe. Tá na seba, samozrejme, nenechá dlho čakať. Útoky animatronického predátora sú však len katalyzátorom premeny mladých hrdinov – to oni sa pod tlakom stávajú skutočnými monštrami.

Vo filme Wendigo (2001) prichádza rodina fotografa Georgea na zasnežený vidiek, aby si oddýchli od rušného veľkomesta. Idyla sa však rozplynie, keď cestou zrazia jeleňa a pohnevajú si tak miestneho lovca. Do bielej pustatiny diváka zavedie aj Posledná zima (The Last Winter, 2006), ekologický horor odohrávajúci sa na Aljaške, kde ropná spoločnosť  nečakane prebúdza driemajúcu temnú silu. 

Siedmym “bonusom” v profilovej sekcii Larryho Fessendena je hororová komédia Glenna McQuaida Obchodník so smrťou (I Sell the Dead, 2008). Fessenden si v nej zahral vykrádača hrobov, ktorý jednej noci naďabí na mŕtvolu-nemŕtvolu s dreveným kolom v srdci. Miesto strachu však pocíti vzrušenie a skvelú obchodnú príležitosť.

Akreditácie na 16. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sú v predaji na oficiálnej stránke festivalu www.cinematik.sk.

Zdroj: TS