Muž, ktorý spopularizoval basgitaru, zahrá čoskoro v Bratislave

Už 9. mája odohrá v Bratislave koncert basgitarista a kontrabasista Stanley Clarke.  Je neodškriepiteľným faktom, že tento dnes 71-ročný hudobník pomohol spopularizovať basgitaru. Tá bola totiž dlho vnímaná iba ako sprievodný nástroj. Clarke, spolu s Jacom Pastoriusom, ju však vyzdvihol a ukázal celému svetu, že stojí za pozornosť a povýšili ju na skvele znejúci sólový nástroj.

Do hudobnej histórie sa zapísal aj s fenomenálnou kapelou Chicka Coreu Return to Forever. Vydali niekoľko albumov, najznámejší je asi Romantic Warrior. Práve tomuto albumu bude venovaný bratislavský koncert, ktorý Stanley Clarke odohrá s mladými talentovanými hudobníkmi. Bližšie informácie o koncerte sú na www.jarnejazzaky.sk.

Basgitara nebude v kúte hrať

Stanley Clarke patrí nielen medzi hudobníkov, ktorých hráčske umenie obdivujú už desaťročia hudobníci po celom svete. Do hudobnej histórie sa zapísal ako prvý basgitarista, ktorý absolvoval svetové turné ako leader a odštartoval tak vlnu záujmu o nástroj, ktorá trvá dodnes. Patrí do hudobného Olympu, ktorí obývajú iba tí, ktorí zmenili koncept hry na svojom nástroji a tým aj hudbu ako takú, podobne ako Charlie Parker, Miles Davis, Jimi Hendrix, alebo z jeho basových kolegov Jaco Pastorius.

Je úžasný nielen v hre na basgitaru, ale aj kontrabas

Označenie legenda v Clarkovom prípade platí viacnásobne. Stanley Clarke je nielenže skvelým basgitaristom a kontrabasistom – patrí k tým, ktorí určujú štýl a predstavujú nové techniky hry na tieto nástroje. Stanley Clarke v roku 2008 vytvoril projekt, v ktorom sa stretli traja špičkoví basgitaristi – on, Marcus Miller a Victor Wooten. V tomto zložení koncertovali ten istý rok aj na Bratislavských jazzových dňoch a toto vystúpenie sa vrylo hlboko do pamäte všetkým divákom. „Naživo som ho videl opäť na Bratislavských jazzových dňoch s projektom SMV, v ktorom hral s ďalším dvomi ikonami basgitary – Marcusom Millerom a Victorom Wootenom,“ spomína na koncert SMV známy basgitarista Martin Gašpar. „Stanley hral aj na kontrabase štýlom, z ktorého sa nám točila hlava a tu bolo krásne vidieť, kto je šéfom výpravy. Keď mal sólo na kontrabas, Marcus s Victorom stáli na boku a zbožne naňho pozerali. Je to obrovská osobnosť s nezameniteľným štýlom.“

Stanley Clarke výrazne ovplyvnil aj slovenských hudobníkov už v roku 1985

Po prvý raz Stanley Clarke koncertoval na Bratislavských jazzových dňoch v roku 1985. Na pódiu si s ním vtedy zadžemoval aj slovenský basgitarista Juraj Griglák a spomína, ako mu toto spoločné hranie zmenilo život: „Stanleyho Clarka som prvýkrát zaregistroval koncom 70. rokov, keď som ako 16 ročný chalaň začal hrať v garážovej kapele a medzi naše vzory patrila kapela Return to Forever so Stanleym na base. Bol to jeden z mojich prvých basových vzorov, spolu s Jacom Pastoriusom. Napodobňoval som jeho spôsob hrania – vytrhávanie strún, a volali sme to „clarkovky“. Ani vo sne by mi nenapadlo, že o 7 rokov neskôr budem so svojim basovým bohom stáť na jednom pódiu. Keď sme na BJD 1985 spolu jamovali na záver jeho koncertu, bol to pre mňa životný zážitok, ktorý mi doslova odštartoval moju muzikantskú kariéru.“

A nielen na Juraja Grigláka zanechalo toto, dnes už historické vystúpenie veľký dojem: „Stanleyho Clarka som zaregistroval prvý raz ako mladý, začínajúci basista na zázname z BJD v roku 1985. Tento koncert mal až rockové parametre a stal sa pamätným aj vďaka jeho vystúpeniu s Jurajom Griglákom, ktorý si s ním famózne zajamoval. Tu začal môj záujem o jeho tvorbu,“ spomína hudobník Martin Gašpar.

Return to Forever stále žije 

Stanley Clarke a jeho skupina 4EVER na jarných jazzákoch zahrá aj skladby z najúspešnejšieho albumu Return To Forever Romantic Warrior, ktorej bol zakladajúcim členom. Kapela bola dôležitým medzníkom vo vnímaní hudby aj pre ďalšieho slovenského muzikanta, Eugena Botoša: „Prvýkrát som evidoval Stanleyho Clarkea v kapele Return to forever s Chickom Coreom. Potom som bol zamilovaný do projektov, ktoré robil s klaviristom Georgeom Dukeom (Clarke & Duke projects), nahral nespočetné množstvo sólových albumov ako basgitarista. Samozrejme nesmiem zabudnúť spomenúť, že Stanley Clarke je podľa mňa jeden z najlepších kontrabasistov všetkých čias!“

Známy a vyhľadávaný basgitarista Anton Jaro dodáva: „Stanley Clarke je jedným z mojich najobľúbenejších basistov a to nielen ako basový gitarista ale taktiež ako kontrabasista. Jeho jedinečný zvuk kontrabasu je známy už z jeho prvých nahrávok Return to Forever, ktorý nahral s Chickom Coreom a ovplyvnil mnohých hudobníkov vrátane mňa. Okrem iného, na tomto albume hrá úžasná zostava hudobníkov.“

Koncertný večer 9. mája otvorí svojím koncertom projekt Altar Ensemble, za ktorým stojí saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek. Zahrajú najmä skladby z albumu Directions a Connections, ktorý sa na nedávnych cenách Radiohlavy, stal najlepším slovenským jazzovým albumom za predchádzajúci rok. Altar Ensemble tvoria špičkoví hudobníci – Nikolaj Nikitin (saxofón), Ľuboš Šrámek (klavír, perkusie), Lucia Havranová (husle), Kiril Stoyanov (marimba), Juraj Griglák (basgitara), Sisa Michalidesová (flauta), Peter Preložník (klávesy), Oskar Török (trúbka).

Vstupenky sú v predaji v sieti a webe Ticketportal, bližšie informácie na www.jarnejazzaky.sk.

Zdroj: TS