Miriam Kaiser Trio – Umelec

Tri mesiace od vydania tretieho albumu Tanec strún Miriam Kaiser Trio ponúka táto skladateľka, huslistka a speváčka v spolupráci s ďalšími umelcami krásne audio-vizuálne stvárnenie piesne Umelec.

Ucelený príbeh tretieho albumu „tancujúcich huslí“ autorka prekvapivo končí klavírnou piesňou s názvom Umelec, ktorá sa svojim charakterom a spracovaním dá chápať skôr ako bonusová skladba k „sláčikovému“ albumu. Zatiaľ čo sa celý album viac priblížil k štýlu World Music, o čom svedčí aj aktuálna nominácia albumu na cenu Radio_Head Awards v kategórii World Music / Folk, autorka ponúka videoklip k piesni Umelec, ktorá má bližšie k jej pesníčkárskej tvorbe.

Miriam tak novým pútavým videoklipom nadväzuje na svoje piesne ako sú Zvony, Premenená, Viem atď, ktoré sa stali obľúbenými skladbami na koncertoch, vo vysielaní rádií, či prostredníctvom youtube kanálu.

„V poslednej dobe sme sa viac sústredili na naše sláčikové trio a hudobný štýl blízky world music, aj preto je náš najnovší hudobný materiál viac alternatívny. Pieseň Umelec svojou atmosférou pripomína niektoré skladby z predchádzajúcich albumov Deň dňu alebo Colour Sounds. Keď ju spievam na záver našich koncertov, je to veľmi príjemné a uvoľňujúce. Mnohým sa táto skladba páči, aj preto sme sa rozhodli k nej natočiť videoklip,“ hovorí autorka piesne.

Skladba Umelec je postavená na príjemnom a špecificky mäkkom zvuku klavíra, ktorý vytvoril pre muzikantov na celom svete skladateľ a klavirista Ólafur Arnalds. Sláčiky a jemná elektronika v piesni tvoria len akýsi farebný závoj v stredne rýchlom tempe skladby. Hudobným producentom piesne je dlhoročný spolupracovník Milan Adamec.

„Veľakrát som fascinovaná tým, ako funguje príroda a vesmír, aké je to celé neskutočne krásne a dokonalé. Chápem to ako majstrovské dielo Boha – Stvoriteľa, naozajstného umelca s veľkým U. Textom tejto skladby sa len náznakom dotýkam niečoho, o čom by sa dalo nekonečne dlho písať,“ objasňuje svoje pocity Miriam.

Po vydarenej spolupráci na novom projekte Tanec strún voľba režiséra bez váhania znovu padla na talentovaného fotografa a kameramana Ľubomíra Rechtoríka a jeho tím. Okrem jedinej krátkej scény v lese sa všetky sekvencie natáčali v interiéroch, charakteristických pre 3 rôznych umelcov. Hlavné postavy predstavuje huslistka a speváčka Miriam Kaiser, maliarka Miriam Tichá a tanečník Oliver Plačko. V záverečnej scéne v priestoroch Divadla Ticho a spol. sa pridávajú huslista Milan Adamec a violončelistka Júlia Veselá, ktorí sú zároveň súčasťou koncertného tria Miriam Kaiser. Finále klipu tvorí pôsobivá scéna na javisku, kde hudobníci, tanečník a maliarka spoja svoje umenie v jeden jednoliaty symbolický celok.

Zdroj: TS