MFF Cinematik otvorí svoj 16. ročník už v septembri. Prinesie aj mimoriadne slovenské premiéry.

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany tento rok otvára už svoj 16. ročník, ktorý sa uskutoční od 14. do 19. septembra 2021. Aj tentokrát bude festival pestrou prehliadkou toho najlepšieho, čo sa za posledný rok podarilo doma aj vo svete nakrútiť. Chýbať nebudú ani originálne tematické sekcie, prestížne súťaže či exkluzívne premiéry. 

Peter Bebjak patrí medzi najúspešnejších a najaktívnejších slovenských filmárov dneška. Darilo sa mu aj počas minulého roka, kedy dokončil svoj zatiaľ posledný celovečerný film Správa (2020).

Výpravná historická dráma sa vracia k udalostiam zo 7. apríla 1944, kedy sa Alfrédovi Wetzlerovi a Rudolfovi Vrbovi podarilo čosi neuveriteľné – utiecť z tábora smrti v Osvienčime a podať svetu mrazivú správu o genocíde, ktorá sa odohráva za ostnatými múrmi koncentračných táborov po celej Európe. Tento odvážny čin nezostal bez povšimnutia. Ich správa sa dostala až k Winstonovi Churchillovi a Franklinovi D. Rooseveltovi a zohrala napokon historickú úlohu vo vývoji 2. svetovej vojny.

Skutočný príbeh plný emócií a napätia Bebjak sfilmoval v slovensko-česko-poľsko-nemeckej koprodukcii a stal sa aj slovenskou nomináciou na Oscara pre najlepší cudzojazyčný film. Premiéru mal film mať pôvodne ešte 27. januára 2021 pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, no pre pandémiu sa napokon udalosť nekonala. V distribučnej predpremiére ho budú mať možnosť vidieť práve návštevníci festivalu Cinematik.

Správa však zďaleka nebude jediný domáci titul, ktorý v septembri ako prvý premietne na veľkom plátne práve Cinematik. Ďalšou distribučnou predpremiérou v programe festivalu bude napríklad aj hraný film Predtuchy (2020) Vjačeslava Kryštofovyča, ktorý vznikol v slovensko-ukrajinsko-litovskej koprodukcii. Divákov zavedie do ospalého prímorského mestečka, kde život náhle naruší smrť muža, ktorý si želal byť pochovaný na tajné miesto. Znepokojujúca situácia miestnych núti klásť si nepríjemné otázky a hľadať odpovede vo vlastnom vnútri aj v sebe navzájom.

Svetovú premiéru na 16. ročníku Cinematiku bude mať film režiséra Mareka Janičíka – Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek (2021) o jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej literatúry 20. storočia. Básnik, dramatik, rozprávkar či tvorca Perinbaby a slovenský prekladateľ Shakespeara. V súčasnosti je jedným z posledných žijúcich autorov literárnej Trnavskej skupiny, ktorá sa svojim dielom v 50. rokoch vzoprela vtedajšej ideológii socialistického realizmu. Prostredníctvom tematiky „večného súdu“, ktorý sa tiahne celý Feldekov život, sa verejnosti pripomenie ťažká doba v kultúre počas socialistického Československa. Divák prejde spolu s Ľubomírom Feldekom 85 rokov histórie nielen autora, ale aj samotného Slovenska.

V slovenskej premiére Cinematik uvedie aj jedinečnú režisérsku verziu filmu Nora Držiaka Cesta do nemožna (2019), ktorý originálnou formou koláže hraného a animovaného filmu predstavuje životnú cestu Milana Rastislava Štefánika. Oproti pôvodnej verzii snímky sa môžete tešiť najmä na kompletne prepracované trikové pasáže presne podľa pôvodného autorského zámeru.

K Cinematiku vždy patrili aj kvalitné dokumentárne filmy, a to najmä z domáceho prostredia, z dielne slovenských a českých dokumentaristov. Chýbať nemôžu ani v tohtoročnom programe. Hneď niekoľko z nich festival uvedie v slovenskej premiére.

Platí to napríklad pre česko-slovenskú koprodukčnú snímku 1968 – Rekonštrukcia okupácie (2021) režiséra Jana Šikla, ktorý dlhé roky zbiera amatérske rodinné filmy. Jedným z jeho najprekvapivejších úlovkov je tri a pol hodinový materiál dokumentujúci vpád armád Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Dosiaľ nevidené zábery v jeho filme oživujú minulosť a ponúkajú jedinečnú príležitosť na spoločenskú reflexiu.

V slovenskej premiére Cinematik uvedie aj nový dokument Eriky Hníkovej Každá minúta života (2021). Časozberná snímka zachytáva po dobu jedného roka nevšedný experiment rodičov, ktorí svojho syna od útleho detstva vychovávajú tak, aby sa stal úspešným vrcholovým športovcom. Film otvára otázku zmyslu výchovy dieťaťa v dnešnej dobe a pripomína možné riziká jednostranného zamerania na merateľný výkon.

K ďalším dokumentárnym premiéram 16. ročníka Cinematiku patrí aj film Na krev (2020). Erik Knopp v ňom sleduje 8. generáciu slávneho českého bábkarského rodu Kopeckých, ktorí sú spätí so scénou Jatka78 či projektom Cirk La Putyka.

Domácu premiéru bude mať na festivale aj dokument Remedy (2021) Jakuba Šipoša. Sleduje mladých ľudí, ktorí hľadajú vyšší zmysel života v pomoci iným. Nevšedná púť ich zavedie až do Senegalu, kam prinášajú jednoduché, ale životne dôležité filtre na vodu. Film divákovi dovolí nahliadnuť do iných kultúr, no pripomenie tiež krehkosť ekosystému a vzácnosť vecí, ktoré považujeme za samozrejmé.

Svoju novinku na festivale uvedie aj režisér Ladislav Kaboš s názvom Architekt drsnej poetiky (2021). Starý muž nedokáže rozpoznať svoju vlastnú tvár v zrkadle. Trpí Alzheimerovou chorobou. Postupne sa jeho spomienky zmyli. Jedného dňa sa rozhodne rozprávať svoj životný príbeh svojmu odrazu v zrkadle. Tým mužom je Hans Broos – významný brazílsky architekt, predstaviteľ brutalizmu, pôvodom Karpatský Nemec, ktorý sa narodil na Slovensku. Zrkadlo, ku ktorému sa priznáva, pôsobí ako odraz jeho vlastných spomienok.

Bohatú ponuku atraktívnych domácich dokumentov v programe Cinematku ďalej doplnia aj snímky

Biela na bielej (r. Viera Čákanyová, 2020), Láska pod kapotou (r. Miro Remo, 2021), Neviditeľná (Maia Martiniak, 2020), Na značky! (r. Mária Pinčíková, 2021) či The Sailor (r. Lucia Kašová, 2021).

Akreditácie na 16. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sú v predaji od 14. júla na oficiálnej stránke festivalu www.cinematik.sk.

TS