Maľba zvukom: Stroon a jeho limitovaná edícia Smithereens EP!

Kinematický post-dubstep. Charakteristický synth-fi zvuk s všemožnými presahmi. Korene hlboko v klubovom zvuku aj v súčasnej klasike. V rámci tunajších zemepisných šírok môže byť reč len o jedinom producentovi.

Dalibor Kocián, alebo ak chcete Stroon, je z tých, ktorí posúvajú našu mini-scénu do úplne iných vlnových dåžok. To, že sa do jeho trackov oplatí investovať (čas) sa ukázalo už v dobe debutu Ruine Noire. Molotov Heart Cocktail / Lowitzer EP (Exitab /2011), spoločná glitch-hopová aféra so Stratasoulom, bola ďalším krokom k vlastnému rukopisu. Možno aj preto sa nedávny, optimisticky ladený singel Alien Choir objavil na niekoľkých zahraničných blogoch medzi menami ako Burial, Lorn, Holy Other (…) a medzi najpočúvanejšími skladbami na bandcamp profile vydavateľstva Exitab.

Aktuálne EP Smithereens vychádza 27. októbra v limitovanej edícií 200 kusov na značke Exitab, ktorá okrem iného stojí napríklad za menami ako Pjoni & Ink Midget, Gwerkova, Aches ai. EP vychádza v netradičnom formáte USB, ktoré bude uložené v matnom skladacom digipacku so špeciálnym vizuálom. Narozdiel od Alien Choir sa tu Stroon uberá temnejšou, umiernene epickou cestou. Svoje emočné kolízie kóduje do rafinovanej súhry perkusií, synth plôch a sub-bás. Inverzie a presahy – to sú možnosti ako preložiť názov jednej zo skladieb. Pre žánrovú aj celkovú špecifikáciu EP sedia obe.

Rovnocenným prvkom hudobnej stránky releasu je jeho vizuálne riešenie. Každá skladba EP bola zhmotnená v podobe maľby. Šesť na seba nadväzujúcich, dynamických kompozícií (akryl na plátne, 1m x 1m) s citlivým zmyslom pre farebné interakcie má na svedomí Soňa Patúcová, študentka VŠVU na Katedre maľby a iných médií. EP príde pokrstiť Dam Mantle výrazné meno súčasnej britskej beatmakerskej scény. Súčasťou krstu bude okrem iného aj krátka výstava spomínaných obrazov.

Smithereens EP si môžete vypočuť prípadne kúpiť ako Digital download cez Exitab bandcamp. Fyzický release bude dostupný od 11.11. a okrem iného bude obsahovať video k skladbe Ergosphere. Predobjednávkam sa potešíme na adrese label@exitmusic.org a cez bandcamp. Predobiednávka obsahuje aj okamžitý free digital downlaod.

Release podporil Red Bull Music Academy. Vysnívaný workshop pre muzikantov, producentov, lovcov vinylov a hudobných designérov sa začína už tento týždeň v Madride. Pre viac info sledujte www.redbull.sk/redbullmusicacademy

Zdroj: Exitab label/Exitmusic
Publikoval: Redakcia GREGI.NET