Bez tradície niet budúcnosti. Wilsonic Festival má ďalšieho headlinera – Underworld.

Nový štart a nová éra festivalu, ktorý na Slovensko prináša hudobné trendy a reflektuje aktuálne dianie na hudobnej scéne, bude reprezentovať aj legendárne britské duo Underworld. Medzi ďalšie ohlásené mená – okrem už oznámených Modeselektor, Mala in Cuba, Mykki Blanco, Rangleklods a Sun Glitters – patria Kanaďan Akufen s projektom Horror Inc., Francúz Jackson and his Computerband, poľské duo Napszykłat či Američania HEALTH.

Festival vzdá tento rok hold inovátorom, ktorí najmä svojím albumom Dubnobasswithmyheadman spred takmer dvadsiatich rokov spôsobili revolúciu v tanečnej, elektronickej aj populárnej hudbe zároveň. Underworld sa ujmú úlohy headlinera, akého festival ešte vo svojej histórii nepamätá. V programe Wilsonicu sa tak po prvýkrát objaví meno, bez ktorého by hudobná budúcnosť rozhodne vyzerala inak.

Underworld sa do všeobecného povedomia dostali najmä vďaka úspechu kultového filmu Dannyho Boyla Trainspotting. Pódium Wilsonic Festivalu poctia svojou prítomnosťou autori kultových skladieb, ktoré dosiahli až hymnický status, ako Born Slippy, Rez či Two Months Off, ale i hudby k parádnemu otváraciemu ceremoniálu Olympijských hier 2012 v Londýne. Za tú dostali aj cenu britského hudobného magazínu Q za zvukové inovácie.

Jedna z mála príležitostí vidieť tento rok Underworld naživo ešte predtým, ako sa spevák Karl Hyde začne naplno venovať sólovej kariére, bude práve v júni v Bratislave.

Okrem legiend sa na Wilsonicu objavia aj ďalšie tohtoročné návraty z kategórie zásadných. Tým prvým je projekt Francúza Jacksona Fourgeauda, vystupujúceho pod pseudonymom Jackson and his Computerband. Jeho debut Smash, vydaný značkou Warp Records pred neuveriteľnými ôsmymi rokmi, de facto udal francúzkej elektronickej scéne nový smer a projekty ako Justice, Sebastian či celá scéna okolo Ed Banger Records z neho čerpajú dodnes. V máji tohto roku konečne vydáva nasledovníka svojho debutu a naživo ho predstaví spektakulárne! Na Wilsonic si privezie 6-dielnu scénu, pripomínajúcu vnútrajšok kozmickej lode.

Ďalším scénotvorným návratom bude vystúpenie kanaďana Marca Leclaira, ktorý ako Akufen pred 11 rokmi svojím inovatívnym prístupom k samplingu definoval albumovým debutom My Way žáner micro-house. Na jeho nasledovníka bude treba počkať až do 3. júna, kedy presne v týždeň konania Wilsonic Festivalu vyjde na značke Perlon album Briefly Eternal. Marc však preň namiesto Akufena oprášil svoje producentské alter ego Horror Inc. Wilsonic Festival bude po známom berlínskom klube Panorama Bar hneď druhou zastávkou na jeho promo turné a dôvodom na radosť, keďže zakladateľ micro-housu vydal za posledných šesť rokov len dve nahrávky a naživo hrá už len zriedka.

O tom, že Wilsonic nie je len o tanečnej elektronike, presvedčí aj losangeleská štvorica HEALTH svojou zvukovou kolážou experimentálneho rocku, noise-rocku a elektroniky. Unikátny sound vyludzujú aj pomocou prístroja Zoothorn – kombinácie mikrofónu a gitarového pedálu. Po turné s Crystal Castles a Nine Inch Nails pripravujú nový, podľa nich veľmi elektronický album.

Na Wilsonic sa vráti aj poľské duo Napszykłat, experimentujúce s elektronikou, hlukom a post-hiphopom. Napriek textom v poľštine hrávajú na najlepších svetových festivaloch ako Unsound v New Yorku a Tbilisi, Primavera v Barcelone či SXSW v americkom Austine. Najzaujímavejší jav súčasnej poľskej hudby príde opäť aj k nám.

Už len do 21. apríla, alebo vypredania 2000 ks, sú festivalové vstupenky dostupné za cenu 39 €! Lístky sa dajú kúpiť priamo na stránke festivalu, alebo aj prostredníctvom predpredajov TIXY alebo Ticketportal. Lístky na jednotlivé dni sa začnú predávať až mesiac pred festivalom, po oznámení programového rozvrhu.

Wilsonic Festival, sa tento rok uskutoční v areáliDivoká voda v Bratislave. Aktuálne informácie hľadajte na festivalovej stránke wilsonic.sk/festival alebo na sociálnych sieťach Twitter a Facebook.

Zdroj: Wilsonic