Luboš Pospíšil oslavuje 70 LP reedíciou …a nestřílejte na milence i špeciálnymi koncertmi.

Môže sa to zdať ako večnosť alebo naopak možno len ako okamih, ale je to fakt – Luboš Pospíšil, rockový pesničkár s hlasom, ktorý si nespletiete s nikým iným a autor mnohých nevtieravých, ale o to trvanlivejších hitov, oslávi 6. septembra 70. narodeniny. Okrídlenú frázu “vek je len číslo”, naplní doslova, keď bude oslavovať vo veľkom štýle a hneď niekoľkokrát.

Najskôr 28. augusta, kedy v Supraphone – príznačne 35 rokov od nahrania – vyjde na 180g LP novo remasterovaná reedícia kultovky …a nestřílejte na milence (video teaser: http://y2u.be/XeExtIup1qk). V úvode septembra sa ku gratulantom pridá Česká televize, ktorá v premiére uvedie 12. septembra od 20:20 na ČT Art dokument v réžii Aleny Činčerovej venovaný Lubošovi Pospíšilovi.

V októbri bude Luboš oslavovať s fanúšikmi, kapelou 5P i zaujímavými hosťami na špeciálnych „70“ koncertoch, konkrétne 7. 10. v brnenskom Semilasse, 8. 10. v ostravskom Parníku, kde zároveň konečne pokrstí vlani vydaný, v Parníku natočený živák Live!!! Ostrava. Pomyselný vrchol osláv sa uskutoční na dvojkoncerte v pražskom Lucerna Music Bare 13. 10. (pridaný termín) a 14. 10. (už vypredané).

„Príprave albumu … a nestřílejte na milence predchádzala veľká zmena v obsadení 5P. Väčšia časť kapely odišla tzv. ‚za lepším‘. Dôležitejšie bolo, že zostal Bohouš Zatloukal, že nastúpila nová kvalitná rytmika a že navyše prišla skvelá ponuka na spoluprácu od skladateľa a jedinečného inštrumentalistu Petra Skoumala,“ spomína legenda českého rockového pesničkárstva na album, ktorý je v jeho diskografii významným míľnikom nielen kvôli skutočnosti, že ho nahral presne v polovici svojho doterajšieho života. 

Desať skladieb s hudbou L. Pospíšila, O. Petřinu, P. Skoumala a B. Zatloukala a textami L. Kantora, P. Šruta i O. Petřinu zafungovalo ako celok i jednotlivo. Množstvo piesní sa nenápadne stalo nápadnými hitmi s dlhou životnosťou – či už Balada o několika papírovejch čertech, Soukromá cesta do Nikam, Marilyn, Goodbye, Píši vám, Karino alebo Dvě tváře: Jekyll a Hyde. Tej poslednej sa teraz navyše dostalo cti byť bonusovo uvedená na reeditovanom LP dvakrát, keď Luboš Pospíšil na záver doplnil jej vítane odlišnú variantu z roku 2002.

I napriek kvalite preverenej rokmi, album …a nestřílejte na milence v dobe svojho vydania neprešiel cez komunistický kontrolný aparát bez zmeny. „Takzvaná textová komisia neschválila väčšinu textov. Podarilo sa mi dostať sa k zápisu z rokovania tejto komise a ukázalo sa, že pod zákazom je podpísaný jediný človek. Musím povedať, že vo vtedajšom Supraphone som mal niekoľko priateľov, a tak sa problémom začal zaoberať umelecký riaditeľ. Ten vyhlásil, že texty nie sú závadné, ale že je treba urobiť ‚isté korekcie‘, najmä v pesimistickom texte Kuřata v igelitu. A tak Pavel Šrut napísal tretiu, neskutočne optimistickú slohu, a práve táto groteskná situácia už bola v poriadku,“ približuje Pospíšil dnes možno už úsmevné peripetie doby.

Roky minulé sú ale už našťastie za nami, a čas ukázal, akým výnimočným počinom …a nestřílejtze na milence je. Aktuálna reedícia to len potvrdzuje. Či už vkusne revitalizovaným pôvodným obalom z dielne grafika Karla Halouna s fotkami Jaroslava Prokopa, kompletom textov doplneným o Pospíšilovo osobné ohliadnutie či novým zvukovým remasteringom pesničiek s kúzlom melodickej originality a textovej neprvoplánovosti.

Svoju výnimočnosť napokon potvrdzuje i Luboš Pospíšil sám. Bez ohľadu na dátum narodenia, hýri energiou a obdivuhodnou koncertnou aktivitou. Skvele to zachytáva vlani vydaný, úplne prvý živák v jeho diskografii Live!!! Ostrava a samozrejme tiež jeho koncerty. Skvelú príležitost overiť si to osobne budú mať fanúšikovia na spomínaných špeciálnych narodeninových vystúpeniach,  prípadne na ďalších plánovaných zastávkach, ktorých kompletný zoznam nájdu TU: https://lubospospisil.cz/koncerty/

Zdroj: TS