Ľubomír Gašpar odohrá na festivale Viva Musica! špeciálny koncert. Návštevníci sa môžu tešiť aj na koncerty v mestských záhradách

Festival Viva Musica! ponúkne aj toto leto viacero jedinečných spojení. Jedno také sa uskutoční 1. augusta 2024 na Nádvorí Starej radnice. Cimbalista a kontrabasista Ľubomír Gašpar odohrá spolu s multiinštrumentalistom Adamom Benom Ezrom špeciálny program, ktorý vznikol na objednávku festivalu. Súčasťou jubilejného ročníka budú aj obľúbené open-air koncerty s podtitulom Hudobné záhrady. Tie sa uskutočnia už druhý rok po sebe v bratislavských záhradách a parkoch. Vstup na niektoré z nich bude opäť bezplatný.

Slovenský cimbalista a kontrabasista Ľubomír Gašpar je klasicky vyštudovaným hudobníkom s bohatými žánrovými presahmi od klasickej hudby, cez jazz až po world music. Držiteľ ocenenia Radio-Head Award za album The Point of View spolupracuje so špičkovými domácimi a zahraničnými umelcami z rôznych hudobných oblastí (Roby Lakatos Ensemble, SOLE, Manuša, Ľubomír Gašpar Cimbal Project). Multižánrové smerovanie sa odráža aj v jeho autorskej tvorbe, ktorá je práve vďaka tomu veľmi farebná a pestrá. Na koncerte predstaví cimbal ako jedinečný sólový nástroj plný kontrastov a farieb v sprievode vynikajúceho sláčikového orchestra NANOVO ensemble pod vedením Karolíny Krigovskej. „Tento program vznikol špeciálne pre festival Viva Musica!. Bolo mojou túžbou zahrať si na tomto festivale a o to viac sa teším, že sa to udeje v spolupráci s fenomenálnym kontrabasistom a multiinštrumentalistom Adamom Ben Ezrom na 20. výročí festivalu,“ priblížil Ľubomír Gašpar. Na koncerte zaznie aj hudba v autorských úpravách Stana Palúcha.

Pojem multiinštrumentalista je častokrát nadužívaný, ale v spojitosti s Adamom Ben Ezrom je úplne namieste. Na husle začal hrať ako päťročný a v deviatich k nim pridal gitaru. Počas dospievania do svojho hudobného arzenálu postupne doplnil klavír, klarinet, flautu a dokonca aj beat box. Avšak až kontrabas, do ktorého zvuku sa okamžite zamiloval, plne nasýtil jeho umeleckú dušu. Okrem jazzu, funku, R&B či latino začal do svojich koncertov postupne začleňovať aj elektronické prvky. „Spolupráca s Ľubomírom je pre mňa veľkou radosťou. Teším sa na objavovanie spoločných presahov medzi našimi hudobnými štýlmi a verím, že tento koncert bude nezabudnuteľným zážitkom pre bratislavské publikum,“ doplnil Adam Ben Ezra.

Koncert sa uskutoční 1. augusta 2024 o 20:00 na historickom Nádvorí Starej radnice – na mieste, kde sa pred dvadsiatimi rokmi v auguste 2005 uskutočnil vôbec prvý koncert festivalu Viva Musica!, vtedy ešte pod názvom Hudobné záhrady Bratislavy.

Nová generácia

Práve prvý ročník festivalu, ale aj obľúbená séria koncertov Hudba v sade (všade), ktorú organizátori realizovali pred pandémiou v Sade Janka Kráľa, boli inšpiráciou pre vznik cyklu koncertov pod holým nebom s podtitulom Hudobné záhrady. Tie sa tento rok uskutočnia v šiestich bratislavských záhradách a festival v rámci nich predstaví niekoľko výnimočných mladých talentov zo Slovenska i zahraničia.

Viva Musica! má dvadsať rokov a je etablovaným a hlavne dospelým hudobným festivalom, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť leta v hlavnom meste. Do ďalšej festivalovej „desiatky“ sme si dali niekoľko záväzkov a jedným z nich je popri najväčších svetových hviezdach klasickej hudby prezentovať a systematickejšie podporovať mladé talenty. To sa na festivale síce dialo aj v minulosti, no chýbala tomu pravidelnosť,“ hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kovalčik. „Pracovne si túto programovú linku nazývame „next generation“ a vnímame ju ako jeden z kľúčových pilierov udržateľnosti festivalu. Som zároveň optimistická v tom, že program tak, ako je zostavený, osloví okrem našich stabilných návštevníkov aj mladú generáciu divákov a diváčok,“ uzavrela Kovalčik.

Hudobné záhrady otvorí virtuózny kontrabasista, dirigent a skladateľ Indi Stivín, ktorý patrí k najvýraznejším zjavom mladej generácie českých hudobníkov. Za významný úspech v jeho umeleckej kariére možno považovať to, že už ako 16-ročný vystúpil so sólovým recitálom na medzinárodnom festivale Pražská jar. „Na koncerte zaznejú perly klasicistického kontrabasového repertoáru s výraznou českou stopou. Letmý dotyk dramaturgie bude patriť aj baroku a mojej vlastnej tvorbe venovanej kontrabasu,“ uviedol Indi Stivín. So svojím súborom Collegium Stivinum vystúpi 6. júla o 19:00 v novootvorenej Grassalkovichovej záhrade.

V sobotu 20. júla o 19:00 si diváci v Lisztovej záhrade budú môcť vychutnať vynikajúce dychové kvinteto zo Španielska KamBrass Quintet, ktoré je skvelým príkladom toho, čo sa stane, keď sa spojí nekonečná zvedavosť špičkových hráčov na plechové dychové nástroje a neutíchajúca vášeň pre komornú hudbu. Do Bratislavy prinesú sviežu dramaturgiu s názvom „Does it suit(e)?“, ktorá divákov prevedie svetom tanečnej suity a jej rôznorodého spracovania v hudobnej tvorbe naprieč storočiami. Posledná júlová sobota (27. júla o 19:00) bude patriť ďalším dvom výrazným talentom – slovenskej huslistke Terézii Hledíkovej a českému huslistovi Danielovi Matejčovi. Zahrajú si s komorným orchestrom Sinfonietta Bratislava v záhrade malebného Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici, ktorý je významným miestom v hudobnom živote Bratislavy.

V auguste budú Hudobné záhrady pokračovať koncertom slovenského tria Percussion Collective v zložení Adam Druga, Peter Solárik a Martin Zajac, ktorí vystúpia 3. augusta o 17:00 v Sade Janka Kráľa. Cyklus uzavrie mladé ambiciózne sláčikové kvarteto Stories Quartet, ktorého členmi sú Karolína Krigovská (1. husle), Alžbeta Godovičová (2. husle), Patrik Klačanský (viola) a Aleksei Kardash (violončelo). Kvarteto zahrá 10. augusta o 17:00 v záhrade novozrekonštruovaného Kaštieľa v Čunove. V prípade nepriaznivého počasia budú open-air koncerty presunuté do náhradných priestorov.

Medzinárodný hudobný festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a v tomto roku oslávi svoje 20. narodeniny. Od 4. júla do 15. augusta 2024 prinesie 13 koncertov na rôznych miestach v Bratislave. Súčasťou festivalu budú opäť obľúbené koncerty v mestských záhradách a parkoch s podtitulom Hudobné záhrady, odkazujúce na prvý ročník festivalu, ktorý sa uskutočnil ešte pod rovnomenným názvom – Hudobné záhrady Bratislavy. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne.

Vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Prehľad zverejnených koncertov:
4. 7. 2024, 20:00, Stará tržnica – Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra
6. 7. 2024, 19:00, Grassalkovichova záhrada – Indi Stivín & Collegium Stivinum
11. 7. 2024, 20:00, Veľký evanjelický kostol – Maxim Vengerov & Polina Osetinskaya
18. 7. 2024, 20:30, Námestie pri Eurovea – Nina Kohout: Little Butterfly
20. 7. 2024, 19:00, Lisztova záhrada – KamBrass Quintet
23. 7. 2024, 20:00, Ponton (Tyršovo nábrežie) – Sean Shibe
27. 7. 2024, 19:00, Záhrada Domu Albrechtovcov – Hledíková, Matejča & Sinfonietta Bratislava
1. 8. 2024, 20:00, Nádvorie Starej radnice – Ľubomír Gašpar feat. Adam Ben Ezra & NANOVO ensemble
3. 8. 2024, 17:00, Sad Janka Kráľa – Percussion Collective
10. 8. 2024, 17:00, Kaštieľ v Čunove (záhrada) – Stories Quartet

TS