Livin´Blues 2019 – XXVII. ročník festivalu blues a rhythm´ n´blues.

V tomto roku zrealizuje festival LIVIN´BLUES už svoj  XXVII. ročník. Vznikol ešte v roku 1993 a stal sa nasledovníkom letného Rhytm & Blues festivalu Rača. Bluesový festival si vyžadovala doba, bluesové skupiny síce hrávali po baroch, krčmách a kultúrnych domoch, no chýbala konfrontácia so zahraničnými bluesovými scénami.

Festival sa od začiatku orientoval na okolité krajiny, čo napomáhalo a stále napomáha utužovaniu kontaktov so zahraničnými hudobníkmi a v jednotlivých ročníkoch sa snaží predstavovať z domácej scény nielen nové súbory, ale aj bluesové stálice. Neraz dochádza i ku vzniku zoskupení hudobníkov iba na tento festival.  Na tomto ročníku budú zahraničie reprezentovať: MATEJ PTASZEK TRIO z Čiech, MUDDY SHOES z Maďarska a NINA VAN HORN – francúzsko-americká speváčka. Domácu scénu zastúpia: CALVADOS BAND, J J CALE TRIBUTE BAND a JERGUŠ ORAVEC 3JO &TAMMY NIŽŇANSKÁ a.h. 

CALVADOS BAND

Calvados Band to sú gitary, množstvo gitár, bluesový feeling, ale aj tvrdé južanské boogie. Dunivá basa a šlapajúce bicie, bottlenecky, ústne harmoniky, aparáty. To je svet košickej blues rockovej kapely, ktorá na svojich vystúpeniach ponúka popri skladbách od Boba Dylana, ZZ Top, Jimi Hendrixa, Lynyrd Skynyrd, Gary Moorea či Toma Pettyho aj bluesovú klasiku spracovanú osobitým spôsobom. V repertoári má aj niekoľko vlastných skladieb, ktoré potvrdzujú jej žánrové smerovanie.

Calvados Band koncertuje od roku 2008 v zoskupení: Ján Fenko – spev, gitara, ústna harmonika, Rastislav Dobranský – spev, basgitara, Roland Šoltész – gitara, Marek Cicholes – bicie. 

MATEJ PTASZEK TRIO

Matěj Ptaszek, spisovateľ a vyštudovaný fotograf je od roku 2004 profesionálny bluesový spevák a harmonikár. Patrí v súčasnosti medzi špičku Európskej bluesovej scény. Odborník na Blues uznáva majstrov tohto žánru ako boli Sonny Terry, Sonny Boy Williamson, Howlin Wolf či Leadbelly. Za svoju  14. ročnú profesionálnu kariéru odohral viac než 1300 koncertov. Zúčastnil sa viac než 80 festivalov.

Rozvíja  originálnym a surovým spôsobom tradíciu blues z delty Mississippi, ktoré on sám nazýva BluesGrass. Sprevádzať ho bude výnimočný  plzenský  gitarista s autentickým zvukom, skladateľ a spevák Jan Stehlík, ktorý  už má za sebou tri radové CD a stovky koncertov doma i v zahraničí s vlastnou kapelou St. Johnny   a kontrabasista Jan Elvis Čihák. Vo  februári  mu vychádza ďalšie bluesové CD pod názvom Ptaszek and Stehlík and Čihák: Screaming The Blues, ktorého krst sa uskutoční práve na tomto festivale.

J J CALE TRIBUTE BAND

5.decembra 2018 na osemdesiate výročie narodenia J.J.Cale-a  sa dali dokopy hudobníci a nadšenci muziky tohto geniálneho človeka, amerického speváka, gitaristu a skladateľa a  vytvorili hudobný program, ktorým si uctili jeho pamiatku. Repertoár obsahuje jeho najznámejšie skladby, ktoré okrem neho hrali hudobníci a kapely ako Lynyrd Skynyrd, Eric Clapton, Mark Knopfler …a ešte veľa ďalších. J J Cale Tribute Band plánuje turné (premiéra na Livin‘ Blues 2019 )  na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike.

Členovia: Fero Šajtos – basa, Juraj Turtev – gitara, spev, Michal Šrámek – bicie, Erich“ Boboš“ Procházka – harmonika , spev, Adrian Kelemen – gitara, spev, Libor Ondrejčík – gitara, Tomáš Fekete – klávesy, spev. 

JERGUŠ ORAVEC 3JO  & TAMMY NIŽŇANSKÁ a.h.

Keď v roku 2011 vstúpil do súťaže Česko – Slovenská  SuperStar mladý muž s výraznými okuliarmi a imidžom podobným Johnny Deppovi, porota aj publikum spozornelo. Jeho hlasový prejav nebol podobný ničomu, čo dovtedy táto šou zažila, k tomu veľmi slušne hral na gitare.

O dva roky neskôr sa s albumom Just Beneath the Surface zúčastnil prestížnej autorskej súťaže International Blues Challenge Album, kde sa v konkurencii  69 uchádzačov z celého sveta dostal do prvej tridsiatky. Jerguš Oravec potom pendloval medzi kooperáciami s vydavateľstvami (cédečko Done So Far s koncertným záznamom vydaným brnianskou firmou Indies Records) a vlastným nákladom v podobe nahrávky Aries, kde obohatil gitarové aranžmány o dychovú sekciu. Na novom albume „Na Ramenách Otcov“  transformuje svoje doterajšie hudobné ideály do veľmi osobnej výpovede. Matematicky presné kompozície, osobné texty, chuť experimentovať a ideál posúvať hranice remesla je cítiť cez celú nahrávku

Tammy Nižňanská – speváčka a spoluautorka  projektu – hudobnej skupiny The Youniverse (album CMYK) vystúpi ako hosť.

Ďalej účinkujú: Peter Schön – bicie a Denis Pagáč – kontrabas/basgitara.

MUDDY SHOES

Kapela bola založená v roku 1996 jedným z najoriginálnejších maďarských bluesových spevákov a gitaristov Jenő Fekete a vynikajúcim klaviristom Szabolcs Nagy. Pôvodné duo doplnili počas roku István ‚Fifi‘ Mezőfi na bicích a Csaba Pengő na kontrabas.Prvý album skupiny bol vydaný v roku 1997 pod Wolf records.

Kapela mala turné v mnohých európskych krajinách a hrala s takými bluesovými gigantmi ako Louisiana Red, či víťaz ceny Grammy Sugar Blue. Disponuje širokým záberom v blues ako žánri, počnúc big city blues až po úplne nové skladby v modernom štýle.

Členovia: Jenő Fekete – guitar, vocal / Szabolcs Nagy – piano / Csaba Pengő – double bass / István ’Fifi’ Mezőfi – drums

NINA VAN HORN

Francúzsko-americká speváčka Nina Van Horn, ktorá získala v Nemecku a  Francúzsku za svoj album „Seven Deadly Sins“ ocenenie „Najlepší blues elektric CD“ a v USA titul „Najlepší  ženský  výkon“ prichádza  v rámci svojho  krátkeho európskeho  turné na Slovensko.

Nina so svojim triom (spev, klávesy, bicie) privezie obľúbený koncertný program, v ktorom spieva i piesne slávnej  Niny  Simone. Jej show je plná energie a dobrej hudby, čo sa preukázalo už pri jej českom turné ( 2017 a 2018). Ninu Van Horn nestačí len počúvať, musíte ju tiež vidieť! Svojím výnimočným charizma uriekne a očarí  divákov ako doposiaľ na všetkých jej vystúpeniach.

Súčasťou festivalu bude výstavka časopisu POPULÁR a NOVÝ POPULÁR.

Livin´Blues 2019 – XXVII. ročník festivalu blues a rhythm´ n´blues
DK Lúky / 16.03.2019 / 17:30 h / 12 € predpredaj / 15 € v deň podujatia /

  • CALVADOS BAND
  • MATEJ PTASZEK TRIO (CZ)
  • J J CALE TRIBUTE BAND
  • JERGUŠ ORAVEC 3JO &TAMMY NIŽŇANSKÁ a.h. 
  • MUDDY SHOES (HU)
  • NINA VAN HORN (USA/FR)

Hlavným partnerom podujatia a z verejných zdrojov festival podporil Fond na podporu umenia

Zdroj:TS