LEGENDÁRNA ŠANSONIÉRKA HANA HEGEROVÁ OSLAVUJE 85. NARODENINY!

SUPRAPHON MAPUJE POZORUHODNÚ HUDOBNÚ CESTU KOMPLETOM DESIATICH CD. Zahraniční kritici ju nazývali „dámou šansónu“, „Piaf z Prahy“ a „šansoniérkou so slovanskou dušou“. Široké publikum i odbornú kritiku zaujala predovšetkým schopnosťou vyberať si do  repertoáru kvalitné piesne s obsahom, ktoré dokázala jedinečne a neopakovateľne interpretovať. Hana Hegerová 20. októbra 2016 oslávi 85. narodeniny. Supraphon pri tejto príležitosti vydáva výpravný 10CD-box, ktorý zhŕňa na ôsmich CD jej českú albumovú tvorbu od roku 1966, doplnenú o dva premiérové disky, ktoré obsahujú nemeckú koncertnú nahrávku s verziami piesní doteraz nezverejnenými, a výber singlov a EP dosiek zo 60. rokov. Titul vyšiel v Supraphone v piatok 7. októbra pod príznačným názvom Cesta a s upresňujúcim podtitulom Písně z let 1966 až 2016. Tento komplet desiatich CD je viac než iba krásnou spomienkou. Je plný znamenitej hudby, ktorej aktuálnosť je časovo neohraničená.

Celkom osem radových albumov v novom komplete Hana Hegerová – Cesta/ Písně z let 1966–2016 pripomína veľkú domácu kariéru speváčky, ktorá zmenila populárnu hudbu v umenie. Od čias Semaforu po záverečnú štúdiovú prácu je to zostava skladieb, vzdialených častej trivialite tohto odboru. K albumovým záznamom z piatich dekád sú novo pridané dve CD v úlohe omnoho významnejšej než len bonusovej. Dokumentom o podobe zahraničných koncertných vystúpení Hany Hegerovej je premiérovo sprístupnený záznam koncertu z roku 1994 v Renitenztheater v Stuttgarte. Zachytáva speváčku vo výbornej forme a v sprievode dokonale zohraného dua Petr Malásek (klavír) a  Roberta Balzar (kontrabas).

hanahegerova_photo_standamerhout
Desiatym diskom, ktorý dopĺňa nový komplet Cesta, je špeciálna kompilácia zostavená predovšetkým zo singlových nahrávok z rokov 1960 až 1969. Vedľa klasických semaforských piesní tu sú i tie so Smetáčkovcami, z Bratislavskej lýry a i iné, mierne pozabudnuté či raritné nahrávky. 10CD-box dopĺňa booklet s vybranými fotografiami a dobovými textami z obalov albumov.
VIDEO TEASER:

Hana Hegerová oslávi narodeniny 20. októbra a práve na tento deň pripravila pražská Viola jedinečný večer, ku ktorému riaditeľ divadla Robert Tamchyna poznamenal: „Nový 10CD box Supraphonu bude vítaným doplnením už vypredaného večera venovaného našej najvýznamnejšej šansoniérke. V rámci programu Večer pro Hanu Hegerovou povedú rozhovory jej kolegovia a priatelia:  Jiřina Fikejzová, Pavlína Filipovská, Jaroslava Panýrková, Jiří Suchý, Václav Větvička, Fero Fenič, Václav Kopta a klaviristi Milan Dvořák a Petr Malásek. Program doplnia i audiovizuálne ukážky a telefonické gratulácie s ďalšími hosťami a oslávenkyňou.“

DIVADLO VIOLA: https://www.divadloviola.cz/index.php?p=pred&ID=4&SID=11&d=137

STRUČNÁ BIOGRAFIA HANY HEGEROVEJ

Prvá dáma českého šansónu Hana Hegerová vlastným menom Carmen Farkašová-Čelková sa narodila 20. 10. 1931 v Bratislave. Po absolvovaní bratislavského konzervatória nastúpila do divadla v Žiline. V roku 1954 hrala vo filme Frona, neskôr vo filmoch Konkurs, Naděje a v slávnych hudobných filmoch Kdyby tisíc klarinetů či Dobře placená procházka. V roku 1958 uspela v konkurze do pražského Rokoka a v rokoch 1961–1966 bola členkou divadla Semafor. Na túto dobu dnes spomína najradšej, rovnako ako na svoje vystúpenia v parížskej Olympii a na svetovej výstave v Montreale.

cover_hh_cesta_10cd_2016

Hana Hegerová vystupovala nielen doma ale i nemecky hovoriacich krajinách. V Nemecku tiež vydala niekoľko albumov. Vo vydavateľstve Supraphon začala nahrávať v roku 1964. Vydala celkovo pätnásť radových a výberových albumov. V priebehu 47 rokov získala päť Zlatých a štyri Platinové dosky Supraphonu. V roku 1974 jej Francúzska akadémia udelila titul Chevalier de l’Ordre pour le Mérite de l’Education Artistique. V rokoch 1977–1981 ju postihli zákazy, kedy v zahraničí nesmela vystupovať vôbec. Akadémia populárnej hudby ju v roku 2000 zapísala do Siene slávy. V roku 2002 dostala od prezidenta Havla medailu Za zásluhy. V roku 2010, po 23-ročnej pauze, nahrala novinkový album Mlýnské kolo v srdci mém, ktorý sa stal jedným z najpredávanejších českých albumov vydaných v novom miléniu. V auguste 2011 definitívne ukončila spevácku kariéru a v tomto roku tiež prevzala Diamantovú platňu Supraphonu za 1 500 800 predaných zvukových nosičov. V apríli 2013 bola povýšená na komandéra francúzskeho Rádu za zásluhy. Z rúk francúzskeho veľvyslanca Pierra Lévyho rád prevzal v zastúpení jej vnuk. Podľa veľvyslancovho vyjadrenia bol speváčke udelený za významný prínos k propagácii francúzskeho šansónu a francúzskej kultúry. V októbri 2014 jej prezident Českej republiky udelil Rád Tomáša Garrigua Masaryka I. triedy. Slovenský prezident Andrej Kiska jej v januári 2016 na Bratislavskom hrade udelil Rád Ľudovíta Štúra II. triedy.

Zdroj: SUPRAPHON

Foto: Standa Merhout