La Gioia nadväzuje na úspech v Kuvajte. Naspievali duet s miestnou Superstar.

V minulom roku vystúpilo slovenské trio La Gioia v kultúrnom programe v Kuvajte. Skupina, pre  ktorú je rok 2020 dvanástym rokom na pôde slovenskej i zahraničnej hudobnej scény, po sérii minuloročných vypredaných koncertoch,  začína vo veľkom  štýle – spoluprácou s Veľvyslanectvom SR v Kuvajte.

Práve ono iniciovalo duet  medzi slovenskou speváckou skupinou La Gioia a kuvajtskou speváčkou Amirou Azzam, ktora je miestnou Superstar, a sa spolupodieľalo na tvorbe spoločnej piesne s názvom Mako Mithlech Kuwait, ktorá je venovaná k štátnemu sviatku Kuvajtu – Národného dňa (25.2.)  a Dňa oslobodenia (26.2.). Umelci – Peter Ďurovec, Peter Ševčík a Matej Vaník spolu s Amirou Azzam a s kuvajtským technickým tímom natočili video s piesňou Mako Mithlech Kuwait, veríme, že sa bude páčiť rovnako slovenským  poslucháčom a divákom ako sa páči v Kuvajte.

Kuvajt oslavuje každý rok, okrem svojho národného dňa ajDeň oslobodenia  26. februára. Tento štátny sviatok sa oslavuje na počesť nezávislosti krajiny od Iraku po prvej vojne v Perzskom zálive.Medzi týmito dvoma krajinami došlo k nezhodám a Irak v roku 1990 nakoniec vyhlásil vojnu a napadol Kuvajt.

Dňa 26. februára 1991 bola iracká autorita nad Kuvajtom zrušená a krajina bola vyhlásená za nezávislú a úplne suverenitu. Tradície, zvyky a aktivity  oslavuje  celá krajina s hrdosťou a je vyzdobená svetlami a štátnymi vlajkami a ďalšími vlasteneckými znakmi. Kuwait Times uvádza, že v rámci osláv 2019  Kuvajt zaznamenal svetový rekord pre najdlhšiu vlajku. Viac ako 4 000 študentov pochodovalo s vlajkou Kuvajtu dlhou 2019 metrov a tento čin bol oficiálne uznaný  a zapísaný do Guinnessovej knihy  svetových rekordov.

Oslavy v tomto roku so slovenskou účasťou

Skupina La Gioia bude tento rok reprezentovať Slovensko na oslavách  v rámci spoločnej piesne a videoklipu s domácou  speváčkou Amirou Azzam. „Nahrali  sme pieseň, hoci sme sa predtým nikdy nestretli a ani sme nepoznali jej tvorbu,“ – prezrádzajú o vzniku duetu páni z La Gioia.  „Celú našu hudobnú spoluprácu iniciovalo veľvyslanectvo SR v Kuvajte, kde sme mali v septembri 2019 úspešné vystúpenie. Samozrejme, jej tvorbu sme si pred spoluprácou naštudovali. Ponuku na spoločný projekt sme zvažovali, pretože spojiť dve diametrálne odlišné kultúry sa nám najskôr zdalo veľmi nereálne. Potom sme si povedali, že je to poriadna výzva, nakoľko pre nás Európanov je kultúra Blízkeho Východu veľmi exotická, nehovoriac o absolútne odlišnom hudobnom cítení. Keď sme prvýkrát počuli pieseň, na ktorej by sme sa mali spoločne s Amirou podielať, tak sme sa snažili prvotne o rytmické vcítenie, potom sme sa sústredili na melodickú stránku skladby a nakoniec sme hľadali miesta vhodné, kde by sme mohli ukázať to naše pop operné a zároveň európske. Bola to riadna drina.“

V Kuvajte je už pieseň úspešná

La Gioia od prvého momentu vstupovala do spolupráce zodpovedne a brala  ako veľkú  česť reprezentovať Slovensko a venovať pieseň ako darček k oslavám tejto krajiny. V celej skladbe sa prelína arabský a európsky motív, čo sa podarilo úspešne spojiť, hoci veľkou výzvou bolo, že La Gioia svoj  part naspievala  v slovenskom jazyku. Pieseň už  začala žať úspech v Kuvajte, dokonca u najvyšších predstaviteľov tohto štátu  je súčasťou vysielania Kuvajtskej TV a články o nej sa dostali do novín. Skupina opätovne plánuje veľký koncert práve v Kuvajte  a  verí, že  pieseň zaznie na ňom naživo spoločne s Amirou.

Rok plný nových výziev

Pokojne tak môžeme nazvať rok 2020, pretože La Gioia začala prvou výzvou – duetom so speváčkou z Kuvajtu a pokračuje koncertami nielen v samotnom Kuvajte, ale i v Taškente, Berlíne, Rige či Moskve a pripravujú ďalšie  ako v Madride alebo Barcelone. Okrem toho, trio nahráva  nový album plný krásnych a nových hitov, ktorý by mal uzrieť  svetlo sveta v tomto roku. Taktiež chystajú nový videoklip, ešte sa rozhoduje o piesni, ku ktorej bude z pripravovaného albumu a samozrejme k tomu náväzne koncertné turné. Rok plný očakávaní, húževnatej práce a veria, že i  radosti v podobe potlesku publika.

Anna Olveká – PR manager  LA GIOIA
Foto: Archív La Gioia