Kvartet Alfa Carlssona a Jiřího Kotači vyráží na letní turné po Česku a Slovensku.

Mezinárodní jazzový kvartet nesoucí jména švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači ohlašuje letní část turné. Čtveřice tak navazuje na pandemií zrušené koncerty k vydání alba Journey. Soubor vystoupí poslední červencový a první srpnový víkend na celkem šesti zastávkách v Žilině, Letovicích, Brně, Rimavské Sobotě, Banské Bystrici a Písku.

„Na nejbližších koncertech repertoár obohatíme pár čerstvými skladbami, které vznikly ze session ve Stockholmu ze začátku tohoto roku. Z původně plánovaných čtyřiceti vystoupení ve Švédsku, Německu, Slovensku a Česku v minulém roce se nakonec podařilo odehrát kvůli pandemické situaci pouze několik,” říká trumpetista Jiří Kotača.

Po zrušeném mezinárodním turné minulého roku se série šesti zastávek nazývá příznačně Journey Continues. První koncert se uskuteční v zahradě žilinského Rosenfeldova paláce 29. července. Kvartet vystoupí také na festivalu 3 + 1 v Letovicích, Sobotském jazzfestivalu v Rimavské Sobotě, v Centru nezávislé kultury Záhrada v Banské Bystrici nebo Jazz in Písek v píseckém Centru kultury.

Mezinárodní čtveřici založili švédský kytarista Alf Carlsson, který komponoval například hudbu pro Nobelovu cenu míru spolu s Jiřím Kotačou. Ten letošního roku získal se svým bigbandem Cotatcha Orchestra nominovaci na Cenu Anděl v kategorii jazz a umístil se na prvním místě České jazzové sklizně 2020 Českého rozhlasu jazz. Kapelu doplnili nejžádanější slovenští jazzmani z nejmladší generace Peter Korman na kontrabas a bubeník Kristián Kuruc.

„Oba jsme studovali osm měsíců v rámci programu Erasmus na rotterdamské hudební akademii Codarts, kde jsme se během studia navzájem potkávali na společných předmětech. Po návratu domů jsme zůstali v kontaktu a naplánovali mou návštěvu do Česka. Z výletu se stalo turné a z turné album a další turné. Prostě jsme se oba naskytli ve stejném čase na stejném místě,” vzpomíná Alf Carlsson na vznik souboru.

Další termíny turné plánuje mezinárodní sestava na podzimní měsíce tohoto roku.

29/7 Žilina, Rosenfeldův palác – https://www.facebook.com/events/1108660946322416/
30/7 Letovice, Festival 3 + 1 – /
31/7 Brno, Ponava – https://www.facebook.com/events/347724766919609/
4/8 Banská Bystrica, Centrum nezávislej kultúry Záhrada – /
5/8 Rimavská Sobota, Sobotský Jazzfestival – /
6/8 Písek, Jazz in Písek – ​​https://www.facebook.com/events/1742805735908271/

Album Journeys multilink – https://songwhip.com/alfcarlssonjirikotacaquartet/journeys
Facebook – https://www.facebook.com/alfcarlssonjirikotaca
Instagram – https://www.instagram.com/alfcarlssonjirikotacaquartet/

Zdroj: TS