KURSK – Film zobrazuje skutočnú katastrofu, ku ktorej prišlo v roku 2000 na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk.

154 metrov dlhá jadrová ponorka K-141 Kursk je „nepotopiteľnou“ pýchou Severného loďstva ruského vojenského námorníctva. Počas námorného cvičenia v auguste 2000 sa na palube nachádzalo 118 členov posádky.

12. Augusta otrasú trupom Kurska mohutné explózie, ktoré plavidlo pošlú do hĺbky 108 metrov, na dno arktických vôd Barentsovho mora. Pre námorníkov začína zúfalý boj s časom. Záchrannú operáciu komplikuje zastaralé vybavenie a odmietavý postoj ruské vlády prijať zahraničnú pomoc …

Scenár k filmu Kursk napísal Robert Rodat, ktorý bol nominovaný na Oscara a Zlatý Glóbus za scenár k filmu Zachráňte vojaka Ryana. Réžie sa ujal talentovaný dánsky režisér Thomas Vinterberg, ktorý na seba upozornil romantickým príbehom Ďaleko od hlučného davu a hlavne drámou Hon, za ktorú si vyslúžil nomináciu na Oscara, Zlatý Glóbus       a cenu Bafta pre najlepší zahraničný film. Hlavné úlohy stvárnili Matthias Schoenaerts (Červená volavka), Colin Firth (Kingsman: Tajná služba a Zlatý kruh), Léa Seydoux (Grandhotel Budapešť)   a Max von Sydow (Prekliaty ostrov).  

Premiéra: 17.01.2019
Originálny názov: Kursk
Produkcia: Belgicko / Luxembursko  2018
Minutáž: 117 minút
Formát: 2D
Jazyková verzia: české titulky
Žáner: akčný, dráma              
Prístupnosť: nevhodný do 12 rokov
Réžia: Thomas Vinterberg
Scenár: Robert Rodat    
Hrajú: Léa Seydoux, Colin Firth, Matthias Schoenaerts, Max von Sydow  a ďalší
www.magicbox.sk

Zdroj: TS