Kreatívne centrum RTVS prinieslo pre študentov úspešný projekt s hviezdnym hudobným obsadením

Kreatívne centrum RTVS Bratislava prinieslo v spolupráci s profesionálnym tímom kameramanov, zvukárov, osvetľovačov, režisérov a Strednou priemyselnou školou elektrotechnickou na Hálovej 16 v Bratislave výnimočné workshopy, pri ktorých so žiakmi pripravili reálne diely hudobnej relácie zloženej z rozhovoru a piesne hudobného hosťa. Projekt „Interview s hudobným hosťom – tvorba hudobnej relácie“ bol realizovaný v dvoch častiach od 14. júna.

Študenti si v unikátnom projekte mohli vyskúšať živý strih relácie za režijným pultom a nádejní kameramani či zvukári sa učili reagovať na pokyny režiséra, ktorého v slúchadlách počúvali v reálnom čase.  Následne si mohli po nakrútení materiálu vyskúšať, taktiež pod dohľadom skúsených profesionálov, aj postprodukciu relácie, pri ktorej upravovali zvuk a následne finálne video z troch pohľadov kamier.

Lektori záujemcov previedli celým workflowom výroby audiovizuálneho diela za podmienok, ktoré poskytuje štúdio na Hálovej 16. Kreatívne centrum RTVS Bratislava vybralo pre tento projekt špičkových odborníkov z praxe. Réžiu a produkciu zastrešoval Richard Raiman, strih a online strih Ľubomír Čechovič, svetlo a kameru Pavol Hospodár ml., zvuk a zvukovú postprodukciu Marián Gregorovič a scenár a dramaturgiu Juraj Čurný. S ich pomocou si šikovní stredoškoláci prešli krok za krokom každý detail tvorby AVD. „Myslím si, že sa nám podarilo naštartovať pekný projekt, ktorý čo najviac odráža realitu, lebo to je zmyslom Kreatívneho centra. Mali by sme študentov učiť a aj ich učíme to, čo nenájdu v knihách,”povedal programový riaditeľ Kreatívneho centra RTVS Bratislava Adnan Hamzič.

Workshopy boli výnimočné aj tým, že Kreatívne centrum RTVS pripravilo pre uchádzačov reálnych respondentov, hviezdy súčasnej slovenskej hudobnej scény. Reláciu, ktorú študenti pod taktovkou odborníkov produkovali, moderoval Juraj Čurný. V úlohe hudobných hostí sa predstavili Peter Bič Project, Adam Ďurica, Alan Murin a aj Majk Spirit, ktorý je s názvom ulice Hálova 16 prepojený.

Kreatívne centrá RTVS pripravujú aj ďalšie výnimočné projekty, o ktorých pravidelne informujú aj na webe RTVS:
KC RTVS Bratislava
KC RTVS Banská Bystrica
KC RTVS Košice

Zdroj: RTVS