Košický zlatý poklad už pozná svojich víťazov.

V sobotu 24.októbra odvysielalo Rádio Slovensko finálové kolo pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. Prvýkrát vo svojej histórii sa vzhľadom na aktuálne opatrenia súvisiace s pandémiou finále nerealizovalo ako verejný koncert, ale odznelo v rozhlasovom éteri ako súťaž nahrávok finálových piesní.

O víťazných skladbách rozhodla odborná porota, ktorej súčasťou boli osobnosti slovenskej populárne hudby – Sima Martausová,  Peter Bič, Igor Timko, Ľuboš Zeman, Vlado Krausz, taktiež riaditeľ Sekcie marketingu a komunikácie RTVS Richard Jajcay a riaditeľ programových služieb SRo Michal Dzurjanin. Predsedom poroty bol hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš, ktorý vyhlásil výsledky. Program moderoval Roman Bomboš.

Na základe rozhodnutia výberovej komisie a SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko do finále postúpilo z 220 prihlásených skladieb dvanásť piesní. Finálové kolo okrem súťažných skladieb ponúklo rozhovory s porotcami – známymi textármi Ľubošom Zemanom a Vladom Krauszom. Za dlhoročnú spoluprácu a podporu súťaže získal ocenenie Juraj Vančík.

„Som veľmi rád, že aj v tomto neľahkom čase pandémie mohlo vďaka pesničkovej súťaži Košický zlatý poklad na vlnách Rádia Slovensko zaznieť 12 nových slovenských piesní. Pevne verím, že sa pesničky poslucháčom páčili, a že si nájdu svoje miesto v rozhlasovom éteri. Ich protagonistom želám úspešnú hudobnú kariéru a taktiež ďakujem všetkým, ktorí sa do súťaže prihlásili. Poďakovanie patrí aj osobnostiam našej hudobnej scény za prácu v porote a samozrejme všetkým, ktorí túto súťaž podporujú,“ povedal riaditeľ súťaže Košický zlatý poklad Juraj Hidvéghy.

3. miesto a finančnú cenu 500 eur získala pieseň Bejbe autora Jána Hrčku v podaní skupiny Parketový lev.
2. miesto a finančnú cenu 750 eur získala pieseň Tak blízko, ktorú naspieval autor Gabriel Vohlárik pod umeleckým menom Gabo.
1. iesto a finančnú cenu 1000 eur získala pieseň Vesmír, ktorú naspievala autorka Andrea Loužecká pod umeleckým menom Andy Lou. Súčasťou ceny pre absolútneho víťaza je aj priestor na nahrávanie víťaznej piesne v bratislavskom rozhlasovom nahrávacom štúdiu.

Cenu za najlepší text a finančnú cenu 200 eur získal autor Gabriel Vohlárik za text piesne Tak blízko

 „Víťazom v mene Štúdia RTVS Košice blahoželám. Ďakujem porotcom, že sú nám i mladým autorom stále verní, a to aj napriek tomu, že mnohí z členov poroty sú už hudobnými legendami. Ďakujem tiež poslucháčom za to, že fandia slovenskej hudbe. Verím, že tento ročník bude inšpiráciou nielen pre hudobníkov, ale i pre textárov, ktorých sme hodnotili premiérovo, a že opäť pošlú svoje piesne do tejto najstaršej pesničkovej súťaže s už legendárnym názvom Košický zlatý poklad,“ povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980, jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice. Doposiaľ na nej zaznelo 397 nových, pôvodných slovenských piesní a k jej úspešným finalistom patrili aj Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Iconito, Marián Čekovský, Peter Cmorík či Tomáš Buranovský.  

Zdroj: RTVS