Koncert Stefano Battaglia Trio (Jazz) – Taliansko.

Stefano Battaglia získal klasické hudobné vzdelanie, pričom jeho výnimočné nadanie sa prejavilo veľmi skoro. Jazzovú hudbu objavil už ako chlapec, ovplyvnili ho hudobníci ako Keith Jarrett a Paul Bley. Battaglia má dokonalú techniku, ktorá je zároveň v neustálom vývoji. V jeho skladbách sa snúbi klasická hudba s avantgardnými smermi 20. storočia, pop rockom a s jazzovou improvizáciou.

V priebehu 80-tych a 90-tych rokov 20. storočia nahral sériu pozoruhodných albumov pre Splasc(h) Records, z ktorých sú dva venované repertoáru Billa Evansa. Stále viac inšpirovaný slobodou hudobného prejavu Stefano Battaglia následne založil zoskupenie Theatrum. Od roku 2000 účinkoval s Michelem Rabbiom ako duo a bol súčasťou tria s Maiorem a Danim.

V roku 2004 začal spolupracovať s nemeckým hudobným vydavateľstvom ECM, ako prvý publikoval album “Re: Pasolini”, inšpirovaný veľkým intelektuálom Pier Paolo Pasolinim a naživo predvedený vo významných koncertných sieňach ako Steinway Hall v New Yorku, Alte Oper vo Frankfurte a Teatro Vachron v Aténach. V rámci albumu “In The Morning” predstavil originálnym spôsobom niektoré skladby Aleca Wildera. Absolvoval turné po Spojených Štátoch, v Japonsku a Kórei. Viedol a stále vedie kurzy Permanentného laboratória hudobného výskumu na Hudobnej akadémii Chigiana v Siene.

Salvatore Maiore hral vo viacerých talianskych skupinách (napr. Cerri, Venier, Mirabassi), ako aj s osobnosťami ako Kenny Wheeler, Lee Konitz, Cedar Walton. Je riaditeľom Oddelenia jazzovej hudby na konzervatóriu vo Vicenze, kde je zároveň profesorom hry na kontrabas a na basgitaru.

Roberto Dani je považovaný za jedného z najlepších európskych perkusionistov. Po kariére džezového hudobníka v 90-tych rokoch vystupuje od roku 2003 ako sólista, pričom jeho tradičné gestá a pokročilá technika sa snúbia s absolútnym hudobným majstrovstvom. V roku 2014 bol hosťom v “Paperbacks” v Centre umenia.

Stefano Battaglia Trio prichádza na Slovensko po prvý raz.

20. februára – 19:00 hod. Malé koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna
Vstup voľný až do vyčerpania kapacity sály
Dĺžka koncertu: 70 minút
Organizátori: Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave
V spolupráci s: RTVS

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút